Doporučujeme

A Day After – originální české RPG

  • 2
Díky ochotě organizátorů ze serveru GameCode.cz se nám do rukou dostaly všechny hry rychlosoutěže o nejlepší RPG. Tu nejzábavnější z nich, výtečný sci-fi příběh A Day After, vám právě dnes přinášíme...

A Day After

Platforma: Freeware
Výrobce: Virtual World

Stáhnout

A Day AfterA Day After je velice zajímavým projektem, jenž byl zaslán jako jeden ze čtyř účastníků do soutěže na serveru GameCode.cz. Jednalo se sice o rychlosoutěž, byla ovšem pojata poněkud tvrději a velkoryseji, než bývá obvykle zvykem. Šlo totiž o to vytvořit ne jednoduchou arkádu, ne jednoduchou akční střílečku, ale RPG – jeden z žánrů vývojářsky vůbec nejnáročnějších. A proto není jistě divu, že se soutěže nakonec zúčastnily jen čtyři týmy, a to se střídavými úspěchy – i ve světle toho, že termín dokončení byl tentokrát výrazně benevolentnější.

A Day After je nicméně velmi povedenou hrou, která sice není z nejdelších, ale nepostrádá kvalitní děj a dobře vymyšlený herní systém. Kupodivu je kompletně celá v angličtině, přičemž příběh vypráví o typickém zástupci střední třídy, jenž přijde domů, vyslechne si stížnosti od manželky, rozbolí ho z toho hlava, pročež se rozhodne pomoci si prášky – a v rozrušení splete pilulky. Silné prášky na spaní ho donutí ležet nehnutě poněkud déle, než by si sám představoval. A Day AfterA když se potom probudí, s hrůzou zjistí, že zmizela nejen jeho žena, ale všichni jeho blízcí, a po ulicích se pohybují podivní mutanti.

Poněkud falloutovský děj se samozřejmě dále rozvíjí – hlavní hrdina vyráží do ulic, bojuje se zdivočelými tvory, prohledává domy a snaží se přijít na kloub tomu, co se vlastně stalo, a zachránit situaci. Autorům patří poděkování za velmi dobré podání příběhu. Ten je kvalitně napsán a ač v sobě obsahuje značně výrazné klišé prvky, není vyloženě hloupý a konec příjemně filozoficky překvapí. Je záchrana světa skutečně tak uspokojující, jak by se mohlo zdát?

Po stránce herního systému lze A Day After popsat jako velice prostinké akční RPG. Hlavní hrdina má několik vlastností, jež ovlivňují jeho průchod krajem – sílu, odolnost, počet životů, rychlost atp. A Day AfterNa začátku mezi ně může rozdělit pět bodů – a tím též ovlivňuje, jaké zranění bude působit nestvůrám, jaké on sám dostane ve chvíli, kdy se mu propracují na kůži, jak rychle se bude pohybovat apod. Další rozvoj postavy je pak dán jednoduchým úrovňovým systémem, kdy vždy po překročení určité hranice bodů zkušenosti může hráč k jedné z vlastností další bodík přidat a zlepšit tak svou pozici ve zdivočelé zemi.

RPG systém je prostý, ani nepřátel a lokací není mnoho. Celá hra se odehrává na vcelku malém prostoru a obsahuje též malý počet nepřátel – nic jiného ale ani od hry z rychlosoutěže nelze čekat. Krajina je poměrně variabilní, i když poněkud nerealistická – mrakodrapy ve spojení se středověce vypadajícími kamennými a dřevěnými domy a loděmi jak vystřiženými z doby kolumbovských výprav působí poněkud podivně, zvláště když se hra odehrává v budoucnosti.

A Day AfterGrafické zpracování je občas velmi dobré a občas poněkud horší. Zejména interiéry budov jsou udělány povětšinou velice pěkně, na druhou stranu již zmíněným zvláštním kombinacím budov ztvárnění v ortodoxním pohledu z ptačí perspektivy příliš nesvědčí. Lépe řečeno, horší už by to snad mohlo být jen v perspektivě egyptské (co je vzdálenější, zobrazuje se výš, věci se tak vrství nad sebe).

Celkové hodnocení A Day After v kontextu ostatních freewarových RPG je – krátké, pěkný příběh, vcelku záživné, ale nikterak zvlášť kvalitativně vybočující. V kontextu čtyř her, jež se zúčastnily soutěže, jde ale z pohledu Plných her o jasného vítěze – konkurence v podobě zmateného pobíhání v severskou mytologií inspirovaném RPG a prapodivném, technicky problematickém "The Originálním RPG" (tak skutečně zní název hry, už to něco vypovídá) není zkrátka na takové úrovni, aby mohla A Day After vážněji ohrozit.



  • Vybrali jsme pro Vás