Doporučujeme

Arcade! – vzpomínka na zlaté časy osmibitů

Zavzpomínejte na staré časy osmibitů a zahrajte si jednu z šesti klasických her - Asteroids, Snake, PacMan, Tetris, Space Invaders nebo Pong. Automatové legendy vás chytí a nepustí dřív, než nad nimi zvítězíte.

Arcade!

Platforma: Freeware
Výrobce: Neave

Stáhnout

Arcade! Konec sedmdesátých a začátek osmdesátých let toho pro svět počítačových her znamenal hodně. Snad to bylo tím, že autoři byli nuceni tvořit krátké a jednoduché algoritmy, protože operační ani jiné počítačové paměti nebylo nazbyt a navíc dlouhé zdrojové kódy by způsobily neplynulost chodu hry. Šlo tedy spíše o dobrý nápad, který by se jednoduše naprogramoval, než o přehlídku toho, co dokáže hardware vykreslit na obrazovku. Navíc bylo co vymýšlet.

Pokud by jste se tenkrát rozhodli udělat nějakou hru tak, aby měla šanci prodrat se mezi konkurencí, měli by jste pravděpodobně větší naději na úspěch než dnes. Na vytvoření kvalitního díla, které by přitáhlo znuděné pařany k monitoru, jste totiž před dvaceti lety nemuseli mít hromadu peněz ani třicetičlenný tým. Vše od grafiky až po engine mohl doma na svém počítači vytvořit jeden člověk a vývoj hry mu zabral třeba jen několik desítek minut, případně pár hodin.

Dalším aspektem vzniku dobrých her bylo v dobách herní prehistorie to, že se hledělo více na hratelnost než na vizuální a hudebně-zvukovou stránku vyvíjeného produktu a asi právě díky tomu v té době vznikaly legendy, které dokázaly přežít až do dnešních dní. Arcade!A tak zatímco většinu dnes vznikajících profesionálních her nikdo za dvacet let hrát nebude, gamesy jako Pacman, Tetris, Snake nebo Space Invaders se nám ještě stále budou prohánět po monitorech počítačů, obrazovkách televizí a displejích mobilů.

Oblíbenost starých her měli zřejmě na paměti i autoři kolekce klasických arkádovek v jednom, kterou nazvali jednoduše a příznačně - Arcade! Celý tento balík je vytvořen pomocí technologie MACROMEDIA FLASH a po spuštění vám nabídne možnost zahrát si některou z šesti předělávek legendárních automatovek.

První gamesou, kterou si můžete zahrát je akční vesmírná střílečka Asteroids, kdy vaše raketa sdílí herní obrazovku s hromadou poletujících meteorů a musí je všechny zlikvidovat dříve, než dojde ke srážce. To však není tak jednoduché, protože střelíte-li do velikého meteoru nemáte ani zdaleka vyhráno, ten se totiž rozlétne na hromadu menších a teprve přesnou palbou do těchto úlomků ubývá z obrazovky poletující hornina, která ohrožuje vaší raketu.

Arcade! Druhou předělávkou v této kolekci je hra známá v současné době především z mobilních telefonů. Jmenuje se Snake a ovládáte v ní hada, který požírá zjevující se body a po jejich pozření se vždy o jeden článek prodlouží. Zpočátku je to vždy legrace, ale čím jste delší, tím máte méně prostoru k pohybu a tudíž i větší šanci do něčeho narazit. A jak už asi tušíte, narazíte-li do okraje hrací plochy nebo do svého těla, prohráli jste.

Dále je tu Pacman, což je legendární pařba, kterou asi také netřeba představovat. Vaším úkolem je vysbírat všechny tečky v bludišti a přitom se nenechat chytit od jednoho z pobíhajících duchů.

Space Invaders je naopak hrou, která se opět odehrává ve vesmíru. Tentokrát na vás neustále rafinovaněji útočí hordy mimozemšťanů a vy je musíte odstranit dříve než oni zničí vás. Pokud jste někdo hráli podobné hry - Galaga a Galaxian, tak vězte, že stejně je návyková i střílečka Space Invaders.

Arcade! Předposlední hrou v této kolekci je sportovní hra Pong. Jejíž první verze se objevily již v šedesátých letech. Je to v podstatě tenis proti počítači, kde svoji pálku ovládáte pomocí myši. Jediným úkolem je chytat míček a doufat přitom, že počítač ho někdy chytit zapomene a vy tím pádem získáte bod.

Poslední předělávkou je pak logická hra TETRIS, kterou zná asi každý. Její prapůvodní autor Alexej Pažitnov za ní údajně nevydělal ani floka, protože v době jejího vzniku to v SSSR prostě nebylo možné, ale hra se rozšířila po celém světě a tak se alespoň její autor proslavil.

Celá kolekce kopíruje grafiku i zvuky původních her (nebo zajeté standardy předělávek těchto her) a všechny gamesy v ní obsažené jsou velmi chytlavé, což je asi jejich největší přednost, protože je lze pařit téměř donekonečna, třeba vždy když přijdete po náročném dni domů z práce nebo ze školy.



Témata: Meteor, Raketa
  • Vybrali jsme pro Vás