Doporučujeme

Bouncy Guy - sladkosti především!

Znáte to - občas má člověk v životě pocit, že se octl na horské dráze. (Ne)šťastné náhody jím cloumají nahorů a dolů a nikdy si ničím nemůže být stoprocentně jistý. Hlavní hrdina freewarovky Supar Dupar Bouncy Guy je na tom podobně - až na to, že jeho osud není předem dán, nýbrž vámi jakožto hráči utvářen.

Supar Dupar Bouncy Guy

Platforma: Freeware
Výrobce: Euphoric Rush

Stáhnout
Bouncy Guy

Dalo by se říct, že za možnost recenzovat tuto hru, resp. si ji vůbec zahrát, vděčíme šťastné náhodě. Její tvůrce se totiž stal novým členem komunity Euphoric Rush, která na něj posléze tak dlouho tlačila, dokud pod jejich hlavičkou nevyprodukoval svůj první plnohodnotný kousek. Inspiroval se přitom řadou jiných freewarovek, především tou nazvanou Leap Frog, z níž si "vypůjčil" i samotnou základní ideu.

Hlavním hrdinou hry je jistý chlapec, kterýžto se z neznámých příčin octne na jakémsi důmyslném zařízení složeném z "odpalovací" plochy a nerozměrné tyčky s pérkem na konci, která se neúnavně odráží od pohybující se plochy a vynáší našeho milého (a malého) hrdinu do závratných výšin. Zajímavé, leč na hru by to nestačilo - proto tvůrce 12 svých propracovaných úrovní obohatil o řadu atraktivních prvků. Počínaje "statickými" plochami k odrážení, které vám pomohou chlapci umožnit přístup do vyšších sfér úrovně, přes sladkosti, jejichž kompletním vysbíráním je ukončena daná úroveň, až po takticky nastražené miny, které se už třesou, aby vás připravily o to nejcennější, čím vaše postavička disponuje, životy.

Krom dvanácti základních úrovní lze ve hře při troště štěstí narazit i na úroveň bonusovou, v níž narozdíl od ostatních nejde "o kejhák" ale o to, nasbírat během daného časového limitu co největší počet rafinovaně umístěných sladkostí. I v bonusovém levelu se ovšem hraje na miny - ne sice tak striktně jako v levelech standardních, ale přesto relativně důrazně (dotyk s minou rovná se okamžité ukončení mezihry).

Bouncy Guy

Zajímavé a rozhodně málo často vídané je rozdělení úrovní do čtyř celků odstupňovaných podle obtížnosti. První z nich nese označení Newbie (nováček) a je určena všem těm z vás, kteří se s obdobnou hrou dosud nesetkali, popř. v jejím hraní nejsou příliš zběhlí. Nejste v něm omezováni ani časem, ani počtem odrazů ani ničím jiným - limit tu představuje jen a pouze trojice životů, které jsou vám dány do vínku ještě před startem. Obtížnost Normal je zase určena těm, kteří si jsou buďto jistí v kramflecích nebo mají celek Newbie už za sebou a rádi by si celou sadu úrovní prošli znova. Na scénu přichází omezení v podobě maximálního počtu odrazů od "statických ploch" (viz výše) - není ovšem nijak sibeniční a při troše štěstí a opatrnosti jej není problém splnit. To u obtížnosti Advanced už je to horší - počet odrazů se snižuje a ukazatel životů stále zůstává na pouhých třech. Vyplatí se tedy připravit si plánovaný postup dopředu. A konečně obtížnost Extreme je pro všechny ty z vás, kteří žijí "extrémním" hraním a jsou vždy a za každou cenu notorickými klidasy - všechny ostatní (tedy nás normální :-) by pravděpodobně dovedla k nepříčetnosti. V hlavních rolích tentokrát pouhý jeden život a nelidské omezení počtu odrazů.

Z vítaného rozdělení úrovní do obtížnostních celků plyne ještě jedno pozitivum - Supar Dupar Bouncy Guy si může s radostí zahrát prakticky kdokoli, kdo zvládne zároveň ovládat toliko dvě hlavní klávesy - šipku doprava a doleva. Autor ale explicitně upozorňuje - pokud si chcete vyzkoušet mód Extreme, činíte tak na vlastní riziko a jestliže krátce nato vzteky rozdupete počítač, neobracejte se s výčitkami na něj :-).

Kolem a kolem je SDBG velmi zajímavá hra. Není to sice žádný "z řady vyčnívající kousek" ani hitovka freewarového nebe, ale svůj účel plní dobře a autorovi nedělá ostudu a to je důležité. Co do grafiky taktéž nejde o žádnou špičkovou hru, ale kdo by taky od arkády tohoto druhu čekal nějaké grafické orgie, že? Stručně řečeno - pokud vás podobný žánr láká a baví, stačí přimhouřit jedno oko a stahovat :-)


  • Vybrali jsme pro Vás