Doporučujeme

Bussiness Giant 2: Commercial War – preview

  • 1
Strategických freewarovek není nikdy dost. Proto je třeba hledět s nadšením i na graficky zatím nevýraznou, leč hratelností velm slušnou připravovanou hru Bussiness Giant 2 od Bitvorka.

Bussiness Giant 2

BUSSINESS GIANT 2: COMMERCIAL WAR
Autor: Bitvork
Vyjde: podzim 2003
homepage
V rámci freeware scény se vyvinula specifická škatulka her, které jsou pro nedostatek vhodných podstatných jmen označovány jako strategie, popsat by je pak bylo možno jako jakési simulace obchodníka. Ať už se jedná o lodního obchodníka před několika stoletími v ryze českých titulech Ocean Trade a Ocean Tycoon (hry prakticky shodné, druhá je jen o trochu vylepšenější verzí první), či o trochu méně legálního dealera drog ve hrách jako Dope City a pro změnu slovenském Seventh Heaven (neplést s plošinovkou 7th Heaven od Albisoftu, která nemá s omamnými a psychotropickými látkami nic společného), princip je stejný. Přejíždět od městu k městu, levně nakupovat a za draho jinde prodávat.

Tohoto jednoduchého, ale překvapivě hratelného konceptu se držel i první díl ekonomické strategie od začínajícího českého programátora Dana Viktorína alias Bitvorka, Bussiness Giant 2 který nesl název Bussiness Giant Evropa. Na Plných hrách si hra vysloužila rozporuplné hodnocení – Ivě Urbánkové se líbila, Zdeněk Polách ji zatratil. Chybami se ale člověk učí a Bitvork se rozhodl oprávněné výtky a problémy původní hry opravit a vrhnout na síť o poznání vylepšený druhý díl, který ponese symptomatický název: Commercial War.

Komerční válka tedy opět hráče postaví do role obchodníka, a to obchodníka s počítačovým hardwarem. V exkluzivní betaverzi, kterou jsme nedávno obdrželi, bylo možné vybírat v různých městech z několika desítek druhů součástek jako různé periférie (myši, klávesnice, joysticky…), displeje (CRT i LCD monitory) či vnitřní součástky (procesor, základní deska, harddisk…), ale také celé sestavy. Hra se již neodehrává v Evropě, ale "děj" (v uvozovkách, neboť hra žádný nemá) je umístěn za Velkou louži a cestuje se tak mezi městy jako New York, Denver, Chicago nebo Los Angeles.

Cestování je vůbec asi nejzajímavější novinkou a změnou v Bussiness Giantu 2, Bussiness Giant 2 protože jinak jde prakticky o totožnou hru s předchůdcem. Pro cestu je možné si vybrat z různých dopravních prostředků, které se liší svou cenou a časem, jaký cestující ve vozidle či letounu stráví. Zatímco tedy po pobřeží mezi New Yorkem a Washingtonem je prakticky stejně rychlé a o poznání ekonomičtější dopravit se automobilem, cesta ze stejného místa do Los Angeles, tedy na druhou stranu USA, zabere po silnici příliš mnoho drahocenného času a benzín je celkově dražší, než jednorázová letenka, a tak je rozumnější volbou zajistit si místo v komfortním Boeingu.

Tento systém je příjemným zpestřením stereotypního hraní, které spočívá skutečně jen v přejíždění z místa na místo, kde se pak vždy otevře obchod a nabídnou dříve levně nakoupené součástky za o poznání vyšší částky (hra měří spokojenost s lidí s nabídkou a podle toho výdělek). Kdo někdy hrál některou z na začátku zmíněných her, nebude mít problém Bussiness Giant 2: Commercial War pochopit a dostat se velmi rychle do hry. Betaverze samozřejmě ještě trpěla řadou nedodělků, ale podle autora je hotova teprve jedna pětina Bussiness Giant 2 celé hry a ta dozná ještě slušných změn k lepšímu.

Od hry tohoto typu pochopitelně nelze očekávat bůhvíjak geniální grafické zpracování – a Bussiness Giant 2 ho ani nemá. Přesto se na něj vcelku dívat dá, i když po stránce designu si rozhodně lze představit lépe vyřešená textová menu a více obrázků, třeba u jednotlivých měst, by rozhodně neškodilo. Betaverze také nenabídla žádnou hudbu ani zvuky, s těmi se ale do finální hry počítá.

Jaké jsou tedy naše první dojmy z verze, která byla k dispozici? Inu – Bitvork udělal od jedničky kus práce, ale stále ještě zbývá hodně dodělat, vylepšit a vyladit, aby se hra stala skutečně dokonale zábavným titulem svého specifického žánru.


  • Vybrali jsme pro Vás