Doporučujeme

C-Land – parádní česká freewarovka

  • 8
Dnes máme tu čest představit vám jednu z nejlepších českých her, které se za poslední dobu objevily na freewarové scéně. Logický rychlík C-Land nabízí skvělý nápad, velmi dobře hratelné provedení a netušenou zábavu umocněnou o soutěž s ostatními hráči pomocí tabulky nejlepších umístěné na internetu.

C-Land

Platforma: Freeware
Výrobce: Jaroslav Porplycia

Stáhnout
C-Land

První pokus amatérského týmu Skóre, nebo lépe řečeno autora hry - Jaroslava Porplycii - je žánrově zařaditelný do logických her. V horní části obrazovky se směrem zprava doleva pohybují kostičky čtyř různých barev. Hráčovým úkolem je kostičky umisťovat do příslušných sloupečků se stejnou barvou v dolní části okna. Ačkoliv to zní jednoduše, v praxi jde o mimořádně obtížný úkol. Předně je nutné zmínit skutečnost, že každou chvílí sloupečky klesnou o úroveň odpovídající jedné kostce (takže je stále nutné přisypávat další). Hra končí ve chvíli, kdy umístíte kostku do sloupečku jiné barvy, anebo se některý ze sloupečků úplně vyprázdní. Tomu lze zamezit jenom přesným klikáním na barevné kostičky, které běhají stále rychleji. A logický rychlík roztáčí svá ozubená kolečka.

Důležitou roli hrají ve hře barvy; C-Land se sice spouští v okně, ale i přesto se po krátké chvíli hráč dostane do jakéhosi transu a barvy jej podivně hypnotizují (jak tomu u ostře vybraných barevných kombinací obvykle bývá; a freewarovky zrovna uhlazenějšími a na pohled příjemnějšími barvami nepřetékají). Je tak velice pravděpodobné, že než se naučí trochu vzdorovat, budou jeho výsledky převážně směšné. Jakmile se po chvíli hraní dostane do tempa, začnou se mu otevírat hratelnostní brány C-Landu dokořán.

Po audiovizuální stránce většinou logické hry příliš pestré nebývají, a C-Land rozhodně není výjimkou. Hlavní okno se sestává pravděpodobně ještě z méně než 256 barev, zvuky hře úplně chybí a u her tohoto typu docela vítaný hudební doprovod tu také nenalezneme. C-LandOproti tomu C-Land nabízí jinou příjemnou funkci; a to je přímé propojení s oficiálním webem hry, kam může skript přímo z okna (bez otevírání Intenet Exploreru) poslat vaše nejvyšší uložené skóre ze hry a zařadí jej do tabulky nejlepších. S výsledky z předchozích her se ale váže jedna chyba. V původní verzi hry se často stávalo, že po uložení skóre z právě ukončené hry program ohlásil databázovou chybu a konstatoval, že všechny dosud uložená skóre byla vymazána. Za několik málo hodin nám autor poslal druhou, opravenou, verzi hry, v níž má být tento problém prý vyřešen, ale pro jistotu se ta samá chyba objevila hned při prvním spuštění. Proto - pokud máte dobrý výsledek a chcete jej publikovat, doporučuji jej raději uložit na web, kde se snad neztratí a bude úspěšně zapsán do tabulky.

Také bych měl zmínit, že na rozdíl od mohutné většiny freewarových her se C-Land pyšní dobře napsaným a užitečným textem „Jak hrát“, který nováčky obeznámí s principem hry. Spousta hráčů se do freewarovek pouští bez přečtení ReadMe souborů a nezajímají je doporučení a rady autorů, což se však právě v případě C-Landu může stát osudným.

C-Land je ukázkovým příkladem hry, v níž vítězí jednoduchost a amatérské provedení nad komplexností a zbytečně složitým systémem. O to více je příjemnější skutečnost, že hra pochází z českých luhů a hájů; a že pokud se hře dostane dostatečného ohlasu, můžeme se určitě těšit na vylepšené a vychytanější verze. Pro tuto chvíli se jediným problémem C-Landu stává poměrně častá chyba s vymazáváním uložených výsledků a také možná moc ostré barvy (pokud to nebyl účel). Tak schválně, dámy a panové, kdo bude první a překoná hranici dvou tisíc bodů?


  • Vybrali jsme pro Vás