Doporučujeme

CrissCross - ""virtuální Scrabble""

  • 154
Své kvalitní freewarové počítačové předělávky se po mnoha neúspěšných pokusech dočkala jedna z nejpopulárnějších deskových her, Scrabble. Pochází, jak jinak, z České republiky a kromě možnosti hry proti počítači zaujme implementací rozsáhlé databáze výrazů stejně jako výkladovým slovníkem.

CrissCross

Platforma: Freeware
Výrobce: FlashSoftware

Stáhnout

Nikdy jsem nedokázal pochopit, co může všem těm milionům lidí na celém světě připadat zábavného na veskrze nezáživné hře Scrabble, která mně osobně asociuje pouze nepříliš příjemné vzpomínky na neskutečně dlouhé a nudné hodiny jazyka českého. Dá se vůbec skládání slov, při němž spolu dva až čtyři hráči soupeří o nejvyšší skóre, převést do počítačově-herní formy, aby bylo zábavné, atraktivně zpracované a především aby bylo rovnocennou náhražkou svého analogového kolegy? Česká hra CrissCross k tomu bezesporu má ty nejlepší předpoklady.

CrissCrossPřestože je Scrabble tradičně hrou společenskou a hrají ji většinou specifické skupiny lidí, jež jsou sdruženi v nejrůznější kluby, CrissCross vám umožňuje nahradit případnou absenci odvážlivců z řad humanoidů počítačovým hráčem. Na jednu stranu je to sice věc hezká, ale problém je v tom, že počítačový hráč nemá vštípenu žádnou umělou inteligenci a chová se tak jako robot, tj. jak nejlépe dokáže. Ve spolupráci se slovníkem tak dokáže vždy najít ten nejvhodnější postup řešení daného tahu a posléze jej i aplikovat. Jisté zadostiučinění sice spočívá v tom, že počítač nedokáže zvolit skupinu kamenů, které je žádoucí obměnit (k základům pravidel se dostaneme později), a v případě, že mu padnou pod ruku písmena, jež není nikde možné použít, dává vám slušnou mezeru k tomu, abyste dokázali dorovnat jeho skóre.

Pravidla CrissCrossu jsou velice jednoduchá a prakticky kopírují známý systém stolní hry Scrabble. Každému hráči je na začátku partie přiděleno sedm hracích kamenů a zároveň je určen hráč, který bude začínat. Povinností hráče, který do hry vkládá první skupinu kamenů, je umístit jeden z nich do středové pozice (tj. souřadnice 8,8), aby se větev slov šířila symetricky všemi směry. Každý hráč má právo ve svém tahu přidat do hry jakýkoli počet hracích kamenů tak, aby buďto vytvořil slovo či slova nové, nebo aby přidáním písmen ke slovu či slovům vznikla jejich smysluplná modifikace. Není-li hráč schopen výraz(y) z dostupných písmen vytvořit, nebo není-li spokojen s písmeny, která má k dispozici, může zvolený počet písmen vyměnit, popř. může svůj tah ukončit.

CrissCrossRoli nezávislého pozorovatele, který určuje gramatickou správnost vytvořených výrazů, zde supluje elektronická databáze slov (či chcete-li slovník), v níž se nachází úctyhodný počet přibližně 46 000 výrazů (možná se vám to nezdá jako nijak ohromující suma, nicméně já sám jsem byl překvapen, když počítač přidával výrazy, které mi absolutně nic neříkaly, nicméně byly opravdu správné). Nová, počítači neznámá slova můžete do databáze vkládat jednak odskokem z hlavního menu hry, jednak přímo v průběhu hry a to v případě, že slovo, jehož správností jste si stoprocentně jistí, počítač ve slovníku dosud nemá.

Po technické stránce lze CrissCross zařadit ke slušnému průměru. Není mi sice plně jasné, proč jeho instalačka čítá přes 10 megabytů, když samotná databáze slov nemá více než desetinu, nicméně pravdou je, že naprogramování postupů počítačového protivníka a propočtu ideálních tahů asi není zrovna jednoduchou věcí, a tak je třeba nad výslednou velikostí hry trochu přimhouřit oko. Hlavní je, že CrissCross do posledního puntíku plní své poslání - je zatím nejpodařenější freewarovou virtuální alternativou slavné slovíčkové hry Scrabble se vším všudy. Pokud vám je víc než samopal v ruce a miliony emzáků před jeho hlavní vlastní Slovník českého pravopisu a encyklopedie Diderot, pak si zřejmě přijdete v CrissCrossu na své.


Témata: Robot
  • Vybrali jsme pro Vás