Doporučujeme

Disccover - podzimní sběr disket

  • 2
Sbírání, uklízení a třídění disket je snad tou nejnepříjemnější a nejúnavnější činností, která může náruživého pařana potkat (hned po domácích galejích samozřejmě). Programátorský tým Housemarque New Media vám ale ukáže, že v počítači se z takové otrocké dřiny může stát celkem slušná zábava.

Disccover

Platforma: Freeware
Výrobce: Housemarque New Media

Stáhnout

Snad každý zarytý pařan, kterému se doma po policích povalují stovky CD nosičů, dříve či později dojde do fáze, kdy méněcenným diskům vyhradí krabici, plochu či regulérní CD box (co se těch majetnějších týče), a začne CDčka bez lítosti házet právě do nich, místo toho, aby se pokaždé obtěžoval obstrukcemi s křehkým plastovým obalem. Máte-li pocit, že tato definice pasuje přesně na vás, bude pro vás freewarový Disccover možná podnětem k navrácení těžce zkoušených CD disků na jejich původní právoplatné pozice.

DisccoverMožná teď tápete a netušíte, o co že se v téhle arkádě jedná, nicméně vězte, že samotný její název prozrazuje velmi mnoho. Když jsem totiž použil slovní spojení Disccover, nebylo to tím, že bych nevěděl, jak se správně píše slovíčko discover (tj. objevovat), ale proto, že vzniklo složením slov Disc a cover.

Pointa hry je stejně jednoduchá, jako u všech podobných arkád - v roli plastového obalu na diskety se budete muset rychle pohybovat z jedné strany obrazovky (okna) na druhou a přitom "do sebe" sbírat zeshora padající různobarevné diskety. Každá taková sebraná disketa rovná se samozřejmě bodům navíc k výslednému skóre, naopak každá nesebraná a zapomenutá disketa rovná se život dolů.

Abyste to ze začátku neměli tak těžké, tvůrci byli vcelku shovívaví a nastavili obtížnost prvních několika sbíracích levelů opravdu nízko. Až tak nízko, že vám skutečně nic nebrání v tom, nezabývat se zbytečně čtením návodu (který je stejně neuvěřitelně krátký), ale poznávat to málo herních prvků, kterými se Disccover může pochlubit, přímo ve hře.

Prvním a pro vás samozřejmě nejdůležitejším herním prvkem jsou samotné diskety. Ty mohou jednak nabývat několika barev, což je ale absolutně nepodstatné, a jednak se ve vyšších levelech radikálně zrychlují, což zrovna dvakrát nepotěší. V průběhu několikerého hraní jsem přišel na to, že váš úspěch v tom kterém levelu nezávisí tak úplně na rychlosti padajících disket a jejich frekvenci, ale velkou měrou také na štěstí (či náhodě, chcete-li). Často se totiž stává, že jednou vám hra ve vyšším levelu naskládá diskety pěkně za sebe, popř. blízko sebe, takže stačí jen párkrát klepnout do klávesnice, a podruhé zase pro změnu už v počátečních úrovních diskety rozhází, jak jen to je možné, a vy v podstatě jen permanentně přicházíte o těžce nabyté životy.

DisccoverDruhou a poslední věcí, která vás svým pádem z nebe může obšťastnit, je bonusový život, nebo-li další disccover. Jakmile jej seberete, přidá se do řady a přijdete-li později vynecháním některé diskety o obal stávající, automaticky se použije místo něj. Bonusových disccoverů ale není ve hře mnoho a vyplatí se tedy šetřit, co nejvíc to půjde.

Po grafické stránce je Disccover rozhodně jedním z nejpodařenějších kousků na poli freewaru vůbec. 3D modely disket bezvadně doplňují dokonalé, vesmírné prostředí, které přímo láká ke sběru rozházených datových nosičů :). Škoda, že tvůrci pozapomněli na přidání nějaké alespoň základní MIDI melodie a širší škály zvuků, než kterou se Disccover může chlubit teď. I tak jde o nadpůrměrně zpracovanou freewarovku.

Jednou z mála věcí, která na Disccoveru opravdu zamrzí, je jeho přílišná jednoduchost. Ačkoli je jasné, že od hry čítající nějakých sedmset kilobytů, nelze čekat nijak komplexní příběh ani přehršle různých nastavení a voleb, zdálo se mi, že po pár minutách hraní už nemá natěšenému pařanovi co nabídnout. Vzhledem k jeho dokonalému grafickému zpracování a vcelku zajímavé zápletce, je to myslím velká škoda.


  • Vybrali jsme pro Vás