Doporučujeme

Family Farm perex

Family Farm perex

Family Farm - dojmy z demoverze

  • 0
Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň. Ostatně vyzkoušet si ho můžete sami.

Family Farm 1

V dubnu loňského roku jsem vás v novinkách informoval o vývoji nové farmářské hry od českého týmu Hammerware. Jde o ostřílené vývojáře, jejichž nejznámější hrou je simulátor motorových člunů Aquadelic. Již první uveřejněné obrázky dávaly tušit, že autoři pojali projekt značně ambiciózně a že bude mít líbivý 3D kabátek. Nyní vychází veřejné demo (stále s nálepkou betaverze), které si můžete zdarma vyzkoušet. V dubnu bychom se pak měli dočkat plné verze, která v předobjednávce stojí po 33 % slevě 199 korun.

Family Farm 2

Když se nějaká hra prezentuje jako simulátor farmaření, obrátí spousta lidí oči v sloup a snad ještě větší spousta zbystří. Obě však budou myslet na facebookovskou ikonu Farmville (nebo některé z jejich klonů). A pokud znáte pár zarytých hráčů, pak víte, že si v ničem nezadají s pařany CounterStriku. Něco jiného je ale klikání ve flashovce a něco jiného 3D hra s komerčními ambicemi. Člověk musí pochybovat, zda je samotný koncept prodejný, když existuje tolik variant zdarma. Také zvolená 3D grafika se může v tomto směru stát železnou koulí na noze. Podobný simulátor vyžaduje spoustu akcí a animací, které se u flashovky mohou ošidit a zakrýt nějakým bláznivým obláčkem či nápisem. V případě trojrozměrné grafiky by to ale vypadalo hodně podivně. Po vyzkoušení dema ale můžu přiznat, že jakékoliv pochyby nejsou na místě.

Family Farm se od webových simulátorů farmaření liší jedním podstatným prvkem: má rozsáhlou a dobře promyšlenou kampaň. Postupně se tak nabalují na sebe úkoly jako sněhová koule a hra vám ukazuje všechna svá tajemství. Na webu během dvou minut pochopíte, co se po vás žádá, a pokud nechcete stavět šestipatrovou stáj nebo chovat superslepice se zlatými zobáky, nemáte motivaci hrát dále. Tady začínáte s rodinkou, pozorujete dospívajícího syna, který v jednom kole bezstarostně pobíhá kolem a v dalším už maká jak “mourovatý”. A když už rodina nestíhá farmu sama spravovat, najme si nádeníky a postupně se rozrůstá. Postavičky tak pro vás nejsou jen “ten modrý” a “ta žlutá”, ale Karel - zahrádkář, a Mařenka - kuchařka. Ano, každou postavu si můžete vycvičit, aby excelovala v určitých činnostech a ještě více ji tak vyprofilovat.

Family Farm 3

Family Farm se drží základních zemědělských reálií (a jedná se tak vlastně o simulátor moderního života našich babiček). Nestačí tak kliknout na pole a sklidit dvoukilové květáky. Nové pozemky se zpřístupní vymýcením lesa a vysbíráním kamení. Založené pole je třeba odplevelit, zálevat a hnojit. Postavičky sadí a sklízí jen v určitém období roku. A mimo tvrdou práci na farmě musí také jíst a odpočívat.

Pokud jste se někdy zamysleli nad tím, proč lidé tolik času tráví u facebookových simulátorů, tak zjistíte, že je baví především plánování, zkrášlování a nakupování. I na tyto činnosti Family Farm myslí, i když je taktně (a podle mně naprosto správně) upozadňuje. Můžete si tak na části farmy vytvořit okrasný parčík, sadit květiny, dekorovat okolí sádrovými trpaslíky apod. Ale pozor, upozadnění neznamená, že by nešlo o činnost důležitou. Pěkné prostředí motivuje obyvatele k práci a podepisuje se na jejich výkonu, únavě atd. Ale nevěnujete této činnosti čas při činnostech a spíše je plánujete. Z tohoto pohledu je podstatné splnit v každé etapě klíčový úkol a navíc máte možnost splnit i některé doprovodné nebo se snažit získat co nejvíce peněz.

Family Farm 4

Po stránce technické je Family Farm skvěle zpracovaný, přestože jde o betaverzi. Autoři dokonce připravují verze pro různé operační systémy. Grafika je skvělá, postavičky mají v zásobě řádku úsměvných (nikoliv však infantilních) hlášek. U simulátorů je důležitý návrh interface a ani zde jsem neobjevil podstatné chyby. Dialogová  okna a navigace jsou intuitivní a většího odlišení by si zasloužily jen samotné hlavní módy. Před definitivním spuštěním by ovšem bylo dobré zapracovat na větší kompatibilitě (hra občas padá) a nechat zkontrolovat texty jazykovým korektorem (chybek ovšem není mnoho). Každopádně vám mohou všemi deseti doporučit odzkoušení demoverze, která vás dokáže poměrně hravě přesvědčit, že i investice do finální verze bude stát za to.

Family Farm

Vývojář: Hammerware Datum vydání: 15. 4. 2011 Cena: 199 Kč v předobjednávce

Index očekávání 10/10

Oficiální WWW stránky

zdroj: www.youtube.com

  • Vybrali jsme pro Vás