Doporučujeme

Fracas - světová válka na tahy

  • 4
Po Nuclear War se na naše harddisky chystá další chytlavá turn based strategie, jejíž název se tentokrát nese v trochu odlišném duchu. Cíl je ale stejný, dovést vaši velmoc ke zdárnému konci, to jest vyhlazení všech ostatních z povrhu zemského. Hodně štěstí, generále:-)!
50

Fracas

Platforma: Freeware
Výrobce: Jason Merlo

Stáhnout
Fracas

Jednoduchá a zvláštní je nová strategická hra s podivným názvem - Fracas. Ačkoliv autoři zřejmě dlouho přemýšleli nad natolik nevýmluvným názvem, zápletka a náplň Fracas jsou naopak průhledné jako sklo (tedy v případě, že už jste někdy nějakou strategickou hru hráli). Ostatně stejně jako v případě Nuclear War je vám hned při pohledu na úvodní obrazovku jasné, že hlavním záměrem tvůrců bylo naprogramovat hru, v jejíž společnosti se bude sice bavit téměř každý, ovšem asi tak dlouho, jako u Microsoftího Pinballu (jen doplním pro ty, kdož neměli čest seznámit se se skvělým operačním systémem Windows 2000 či jeho herním bratříčkem ME, že jde o hru, kterou nám mimo známých ohavností typu Miny nadělila sama Billova megakorporace).

Začnete, jak jinak, volbou nové hry a po pár sekundách na vás vykoukne herní pole, jakási mapa, rozdělená na pole a moře, podobně jako puzzle :-). Zeleně obarvená políčka jsou neutrální části světa, jež mohou uspokojit vaše koloniální choutky, ostatní pole jsou zpravidla obsazená a jejich dobytí bude záležet na vašich velitelských schopnostech. Samozřejmě vám ale hned ze začátku není dovoleno bezhlavě bušit do nepřítele, to hlavní, co musí mít každá budoucí velmoc, je domovská země (můj nedokonalý překlad anglického slova "headquaters"). Domovské země jednotlivých států (či nepřátel, jak chcete) jsou vyšrafované a je více než strategicky výhodné si své headquaters chránit, stejně jako na cizí útočit, jelikož jejich zničením nebo ovládnutím je automaticky postižený hráč ze hry vyškrtnut.

Fracas

Jakmile máte své sídlo umístěno, můžete začít s osidlováním okolních (a pokud na některém vlastním území zbudujete přístav, tak i zámořských) kolonií. Hodilo by se ovšem poznamenat, že v případě, že budete vaši říši rozšiřovat za moře, je nutné, aby země, u níž je umístěn přístav, ležela u stejného moře či jezera, jako země cílová, jelikož vaše námořní jednotky po souši jezdit neumí (bohužel :-). V další a poslední části kola můžete ještě přesouvat jednotky mezi zeměmi, ovšem i zde platí pravidlo, které jsem vám vysvětlil před chvílí.

Jestliže vám to ještě není z předešlých odstavců jasné (o čemž samozřejmě pochybuji), nemůžete od Fracas čekat nějaké extra grafické orgie, na to jsou tu jiné hry (viz Egoboo), a přestože by tvůrci zřejmě dokázali naprogramovat špičkovou, efekty nabitou verzi Fracas (doufám, že jsem je nepřecenil), 70 MB instalace by si asi nikdo nestáhl. Přesto je na druhou stranu ale pravda, že přes svou zjevnou jednoduchost, je Fracas slušným mackem, jehož velikost přesahuje 5 MB. Ovšem vysvětlení je nasnadě, pokud jedním očkem mrknete na velikosti herních souborů. Téměř dva a půl megabytu zabírají doprovodné zvuky (jejichž absence by mně a snad ani vám ani nejspíš nevadila), další megabyte a nějaké drobné zabírá help a pouhých 511 kB zabírají samotné programové soubory, což je podle mě úctyhodné číslo. Jen je pro mě záhadou, proč je instalace o jeden megabyte větší než samotná hra…

Fracas

Vraťme se teď ale k herní ploše. Protože časem přestanou existovat zelené neutrální země, stávající státy začnou sbírat po kouskách armádu a hromadit ji v hraničních koloniích, což znamená jediné - začínají vojenské konflikty. Jak jsem řekl, Fracas je hra veskrze jednoduchá a zde to mohu potvrdit. Útok je v podstatě další volbou v druhé třetině vašeho tahu (v každém tahu si tedy musíte vybrat, zda budete stavět přístav, útočit či zabírat neutrální země). To, na které cizí země útočit můžete a na které nesmíte, určují hodnoty útoku vaši dané země a obrana země, jež je cílem vaší expanze. Hodnota útoku jakéhokoliv hráče pro danou zemi se počítá (stejně jako obrana) naprosto jednoduše. Stači sečíst počet všech vašich vojáků (troops) v zemích sousedních zemi, na níž útočíte, a část všech vojáků nepřímo sousedních v případě, že máte postaven přístav. U obrany je hodnota stejná, pouze se k ní ještě přičíta počet vojáků v dané zemi. Samozřejmě platí, že nemůžete útočit na zemi s vyšší obranou, než je váš útok a výsledný účiněk útoku je roven rozdílu vašeho útoku a obrany cílové země.

Teď vám to zní asi šíleně, ale věřte, že po letmém pohledu do manuálu vám bude vše jasné - ostatně ovládání je intuitivní a navíc se vám všechny instrukce objevují v dolním "messageboxu". Fracas je tedy dalším adeptem na skvělou zábavu o dlouhých zimních večerech.


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

72 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 54 čtenářů

MS v hokeji 2024

Zaměstnání

Střední školy

Biatlon 23/24

Vláda

Témata

Nepřehlédněte