Doporučujeme

Freeware hry roku 2004 - první část

  • 8
A je to konečně tady! Vyhlášení nejlepších volně šiřitelných her za uplynulý rok. Chcete vědět, jaké adventury, akce, arkády či strategie byly v roce 2004 nejlepší? Čtěte první část přehledu věnovanou zahraničním titulům...

Rok 2004 je již minulostí. Pevným krok (alespoň někteří :-) jsme vstoupili do roku nového. Jaký byl uplynulý rok ve světě freewarových her? Které tituly byste neměli minout? Na to by vám měl odpovědět náš dvoudílný přehled nejlepších freewarovek roku 2004. Opět jsme jej rozdělili na zahraniční a česko-slovenskou část. Pravidla pro volbu byla hodně podobná těm loňským. Určovacím kritériem pro časové zařazení hry se stalo datum vydání recenze na Plných Hrách v rozmezí 1. ledna 2003 až 31. prosince 2004. V přehledu se tak objevují i hry, které jsou staršího data. Hry byly vyhodnocovány v rámci žánrových kategorií (zařazení bylo stejné jako v recenzi). Každý z hodnotících redaktorů (ve složení já, Tomus, Alenka, Agile, Kapr a Bitvork) mohl uvést čtyři nejlepší hry v každé kategorii. Bylo přitom na rozhodnutí redaktora, zda uvede všechny čtyři hry či některé žánry (kterým se třeba nevěnuje) nebude hodnotit vůbec. Protože se na to určitě někdo zeptá v diskusi: do hodnocení nebyly zahrnuty čistě komerční hry jako GTA, Hidden & Dangerous, atd. Jejich přehledu bude věnována speciální sekce ve druhém pokračování. Vás ale stejně nejvíc zajímá, jak to všechno dopadlo... 


 

Adventury patří v ČR mezi tvůrci a hráči k nejoblíbenějším žánrům, o čemž svědčí také počty zástupců v Becherovka Game. V uplynulém roce jsme vám jich na Plných Hrách nabídli opravdu požehnaně - přes osmdesát českých a zahraničních titulů. Ale i přes toto množství jsme se na vítězovi snadno shodli. Další místa v zahraničních adventurách byla o poznání vyrovnanější, neboť všechny tituly byly velmi kvalitní a každý měl svoje "nej" a dost dobře není možné rozhodnout, zda je nejlepší humor, hrůzostrašná atmosféra, pohádkový příběh, zachycení reality...

Zahraniční adventura roku 2004

Apprentice II: The Knight´s Move
Výrobce:
Ian Schlaepfer & Greg Schlaepfer Apprentice II: The Knight´s Move Vítězný pohár

Dokážete v roli mladého kouzelnického učně Piba odolat zlému lordu Ironcrowovi, který chce zneužít vašich magických schopností pro své plány? Druhé pokračování point&click adventury vás opět zaujme především hezkou kreslenou 2D grafikou a zvukovou stránkou. Poutavý příběh je vyprávěn za pomoci obsáhlých rozhovorů. 
recenze a download

Další kandidáti

Brain Hotel
Brain Hotel
Výrobce:
Pinhead Games

Několik let žijete ve spokojené domácnosti se svou manželkou a psem. Až jednoho dne se z vašeho čtyřnohého miláčka urychlenou evolucí stane pohledný mladý muž. K vaší smůle se do něj zakouká vaše manželka a společně od vás odejdou ruku v ruce. Na takovou životní ránu je nejlepší práce. Tedy pokud se jako zde v roli distributora jedné dodavatelské společnosti nedostanete do hotelu, kde není o podobné šílené náhody nouze. Brain Hotel je opět 2D kreslená adventura, která vás zaujme bláznivým příběhem, který je navíc opepřen humorem stejného ražení.

recenze a download

Pleurghburg
Pleurghburg: The Dark Ages
Výrobce:
GASPOP Software

Pleurghburg byl sice vydán již v roce 2001, ale protože jsme na něj pozapomněli a recenzi přinesli až letos, byla zařazena až do tohoto ročníku vyhlašování. Na vyhlašování nejlepších her vytvořených za pomocí Adventure Game Studia v roce 2001 sbírala jednu cenu za druhou. Děj se odehrává v blízké budoucnosti ve městě Pleurghburg. To zažívá zlaté časy díky zničení zkorumpovaných státních struktur a funkční bezpečností organizaci PDA (Police Detective Agency), jež se úspěšně vypořádává v rekordním čase se všemi kriminálníky. Hráč se chopí role elitního detektiva Jaka McCurka. Tato hra vás spíše než grafikou okouzlí dlouhým a propracovaným detektivním příběhem a logickými úkoly.

recenze a download

Stojí za hřích...


Ozzie and the Quantum Playwright - recenze a download
No-Action Jackson - recenze a download
Maniac Mansion Deluxe - recenze a download
The Adventures of Fatman  - recenze a download


 
Akční hry jsou nejpočetněji zastoupeným žánrem. Spadají sem klasické 3D střílečky z pohledu první osoby, 2D skrolovací bojůvky či akční výlevy barevných kuliček. Podíváte-li se však na vítěze, bude vám jasné, že zde více než jinde platí příslušnost ke značce a kdo chce obrazně uspět na poli akcí, musí napodobit Moorhuhn nebo Dooma. Zatímco u českých akcí to byla nefalšovaná řežba o prvenství, v zahraničí byl pro většinu hlasujících Codename: Gordon jednička, i když Game Over jej v mnoha stránkách předčí.  

Zahraniční akce roku 2004

Codename: Gordon
Výrobce:
Nuclear Vision
Codename: Gordon Vítězný pohár

Half-life je mnohými autory považován za nejlepší hru historie. Autoři nám chtěli ukrátit čekání na vydání druhého dílu, a tak vydali 2D akci Codename: Gordon. Klasický trik však zapracoval a i nedostatek originality Codename: Gordon neuškodil a většina ho pasovala za krále akčních freewarovek minulého roku. Pokud si chcete oddechnout od pařby Half-Life 2 a přitom neztratit Gordona z dohledu, sáhněte po jeho freewarové variantě.

recenze a download

Další kandidáti

Game Over
Game Over
Výrobce:
Fountainhead Ent.

Příběh hry vypráví o hrdince jménem Raquel, která se vypravila na vzdálenou planetu plnou nepřátelských mimozemšťanů, aby zde hledala starověký artefakt, známý pod jménem „Alien Monkey“, který svému držiteli poskytne obrovskou sílu a moc. Engine ze hry Quake 3 a hlavní postava nadabovaná Lucy Lui, to jsou jen některé ingredience, které vynesly Game Over na druhou příčku. A k celkovému vítězství jí mnoho nechybělo!

recenze a download

Moorhuhn Wanted
Moorhuhn Wanted
Výrobce:
Phenomedia

Bylo by to podivné vyhlašování nejlepších freewarovek, kdyby se v něm neobjevily hry od společnosti Phenomedia AG. Přesto je to pro slepičky prohra, neboť v uplynulém roce jsme se dočkali velkého množství her s tématikou Moorhuhnu. Za vším stojí licenční politika výrobce, která volně šiřitelné verze svých titulů notně osekává. Jinak by pravděpodobně obsazovaly i první příčky. Takto si většinou odnesli maximálně třetí opelichané místo (s vyjímkou Crazy Kickers, jak se dozvíme dál). Ještě dodám, že Moorhuhn Wanted vás zavede na Divoký Západ.  
recenze a download

Stojí za hřích...


Twilight of Gods - recenze a download
It Came from the Desert - recenze a download
Retrospect  - recenze a download
Dark Wolf 3D - recenze a download
Star Wars: The Battle of Endor  - recenze a download


 

V uplynulém roce se mezi zahraničními arkádami objevilo hned několik skvělých remaků nezapomenutelných klasik. Do nového kabátku se převlékly hry, které nás dokázaly na osmibitech bavit hodiny a hodiny. Že se tyto předělávky nadmíru povedly, je vidět na první pohled, neboť obsadily tři nejvyšší příčky a mezi sebe nepustily ani jednoho z dvojice hopsačkových králů: ježka Sonica či instalatéra Maria.

Zahraniční arkáda roku 2004


Head Over Heels
Výrobce: Retrospec
Vítězný pohár
Head Over Heels

Remake klasiky ze ZX Spectra je roztomilý a přitom vůbec ne hloupý. Dva zvířecí hrdinové, které si každý zamiluje, spousta rozkošných místností a propracované logické hádanky – to jsou Head Over Heels. Hra samotná spočívá v procházení tisíci obrazovek a řešení logických problémů zde umístěných. Postavy se navzájem liší nejen vzhledem, ale i schopnostmi. Head je akčnější, dokáže vyskočit do dvojnásobné výše než Heels a navíc může v průběhu skoku změnit směr, zatímco Heels pro změnu rychle běhá a využívá svých silných nohou. Každá místnost je tak částečně svět sám pro sebe, byť většina hádanek nutí hráče ke kombinaci předmětů získaných v různých částech herního světa.

recenze a download

Další kandidáti

Eskimo Kisses
Eskimo Kisses
Výrobce:
Digipen

Dílka studentů "herní univerzity" Digipen většinou nedosahují kvalit, které bychom od lidí věnujícím tolik času hrám mohli očekávat. Přeci jenom jde o studenty, jejichž hlavním zaměřením jsou právě počítačové hry. Jejich reputaci zachraňoval v minulém roce Eskimo Kisses, povedená varianta The Sims. Budete ovládat jednoho z obyvatel drobné vesničky eskymáků. Budete-li navíc společenští, máte dost velkou šanci, že se dočkáte také pravého eskymáckého polibku.

recenze a download

Dizzy
Dizzy
Výrobce:
Crystal Light Studio

Dizzy patří k legendárním hrdinům. Při vzpomínce na jeho četná plošinová dobrodružství, jež zdaleka nebyla jen hloupým skákáním, se pamětníkům pořádně rozbuší srdce. Remake zachovává příběhovou linku, stejné jsou i prostředí a hádanky, ale audiovizuální provedení se od dob ZX Spectra sira Cliva Sinclaira posunulo přece jen o poznání dál. Dizzy remake v novém je tak skvělou příležitostí, jak si oživit vzpomínky, ale zároveň i bezvadnou logickou arkádou sám o sobě.

recenze a download

Stojí za hřích...


Mario Forever - recenze a download
JetPak Solar Crisis - recenze a download
Neo Sonic 3: Revelations - recenze a download
Neo Sonic Universe  - recenze a download


Logické hry jsou světlou vyjímkou. Jako v jednom z mála žánrů jsme se takřka jednohlasně shodli nejen na vítězi, ale i na dalších stupních vítězů. O to více je to zajímavé, neboť (pomineme-li klony Tetrisu) logické hry se většinou pyšní originálním námětem i technickým zpracováním. Tomáš Krajča se tedy nemýlil, když do perexu Stop Clock Drop uvedl: "Bez nějakého přehánění, tohle je horký kandidát na logickou hru roku."

Zahraniční logická hra roku 2004


Stop Clock Drop
Výrobce: Logan Ames
Stop Clock DropVítězný pohár

Soutěž Acoders Indie Game Competition obohatila svět freewarovek o mnoho originálních kousků. Úkolem soutěže bylo vytvořit hru na téma "čas". Velmi originální byly např. závody z různých období počítačů A Time to Warp nebo střílečka Retrospect. Až vítězný titul Stop Clock Drop se však dokázal vyšplhat v našem přehledu na nejvyšší příčku v žánru logických her. Stop Clock Drop je špičkovou, naprosto strhující a přitom velice originální gameskou, která si zaslouží nejvyšší pozornost. Zní to jako plácání prázdné slámy, ale už pár minut hraní a první tutoriály dokázaly autora nadchnout jako málokterá jiná freewarovka. Recenzentské reflexy nutí po několika stovkách recenzí velice podobných her přistupovat spíše s despektem a málokterá hra skutečně přilepí k monitoru a nedovolí jíst, vylučovat ani spát: Stop Clock Drop to ale dokáže.

recenze a download

Další kandidáti

Sheep Boy 2
SheepBoy 2
Výrobce:
Ice Tek Studios

Těžko říci, kolik čtenářů si ještě vzpomene na vynikající logickou hru Sheep Boy, jež byla na Plných hrách recenzována na Vánoce roku 2003. Jednalo se o promyšlený a zábavný kousek tak trochu ve stylu komerční Sheep – na začátku několik ovcí v ohradě a plocha plná pobíhajících lišek, vlků číhajících v háječku a dalších nebezpečenství. Dovést ovce bezpečně do ohrady byla práce až nečekaně adrenalinová a zábavná. Bylo by s podivem, kdyby se logický rychlík takových kvalit a takového potenciálu nedočkal plnohodnotného pokračování. Překvapivě se na něm nepodíleli autoři originálu, ale téma i název si přivlastnil v poslední době velmi aktivní tým IceTek Studios. Sheep Boy 2 A nutno říci, že se úkolu zhostil na výtečnou – pasáček ovcí v jeho podání je ještě mnohem zábavnější, mírně obtížnější a neuvěřitelně chytlavý titul, jenž dovede sežrat hodiny a hodiny času i těm nejzavilejším nepřátelům domestikovaných zvířat.

recenze a download

Megane 3
Megane 3 
Výrobce:
Keio Digital Vertex
Megane 3 je čistokrevnou logikou, jejíž obtížnost je hodně vysoká a ve většině levelů se budete doslova plácat. Neustálé restarty, přemýšlení u večeře a před spaním není pro jednoduché hráče odkojené rychlým mačkáním myši ve střílečkách, ale pro fanšmejkry je to hotový ráj. Na počátku máte k dispozici patnáct levelů, za každou postavičku pět. Pokud je dokážete rozlousknout, otevře se vám brána do dalších 70 kol. V Megane 3 můžete hrát za tři postavy - slepou dívku, kterou musíte dovést k brýlím, školačku a ztracenou malou holčičku, kterou zase navádíte k nešťastnému tatínkovi. Autoři si mohli práci maximálně zjednodušit a vy byste v každém kole mohli do jamky plácnout třeba kuličku, ale takhle má hra úplně odlišnou - stísněnou atmosféru a za to jim patří dík.

recenze a download

Stojí za hřích...


Coogles - recenze a download
Worms Breakout - recenze a download
Touch Puf - recenze a download


 
RPG je žánr, ve kterém se příliš titulů nevyskytuje. Ono také vytvořit solidní RPG je považováno za vysokou školu při tvorbě her a většina amatérských týmů raději investuje čas do tvorby jednodušších projektů. I když vyšlo v minulém roce v zahraničí docela dost RPG a bylo (na rozdíl od české scény) alespoň z čeho vybírat, vyhodnotit nejlepší bylo velmi obtížné. Proto více než na hlas většiny jsme při vyhodnocování vsadili na hlas redaktorů, kteří se tomuto žánru věnují.  

Zahraniční RPG roku 2004


Diver Down
Výrobce:
Grenideer
Diver Down
Vítězný pohár

Diver Down po grafické stránce nabízí ve fázích pohybu prostředím jen průměrný zážitek. Ovšem kvality technického provedení nejsou tím, proč by fanoušci RPG měli po Diver Down sáhnout především. Hlavním tahákem zde není ani délka, ani propracovanost, ani počet lokací, předmětů či kouzel. Diver Down je v první řadě hra nečekaně originální se skvěle vyprávěným a zajímavým dějem a strhující hratelností.

recenze a download

Další kandidáti

Rune Sword 2
Rune Sword 2
Výrobce:
CrossCut Games

Po veleúspěšném prvním freewarovém dílu (jenž je k mání i z příslušné rubriky na tomto serveru) vyrobila firma CrossCut ve spolupráci s distributorem RuneSword 2 Shrapnel Games dvojku a pokusila se ji nějaký čas prodávat jako shareware. Nyní, ve chvíli, kdy se usilovně pracuje na dalším pokračování, prodejní výsledky umožnily i méně majetným hráčům vychutnat si celou krásu Runového kamene 2. Audiovizuální zpracování RuneSwordu 2 je na nadprůměrné, byť nijak zvlášť strhující úrovni. Hře chybí větší živost, více animací, třeba i nějaký ten filmeček. Na druhou stranu, vynahrazuje si to obřím rozsahem, komplexností, velkým počtem sbíratelných předmětů i použitelných kouzel a celkovou dlouhou herní dobou. Zkrátka a dobře: tady opravdu je oč stát...

recenze a download

Laxius Power 2
Laxius Power 2
Výrobce:
Laxius Power Team

Laxius Power je v našem žebříčku dalším nositel s předponou "nej". Je to vůbec nejvýše umístěná hra, vytvořená za pomoci programu Game Maker. Vzhledem k tomu, že jde navíc o RPG, může sloužit jako spolehlivý roubík pro všechny oponenty jeho používání. Nabízí tak trochu střelený děj, jenž si s lehkostí sobě vlastní utahuje z nejtypičtějších klišé svého žánru, přitom ale dokáže uspokojit i ty, kteří na podobné archetypální game designové prvky a příběhové motivy čekají. Vzhledem k celkově vysoce nadprůměrnému provedení se není čemu divit, že se autoři odhodlali pokračovat v příbězích Randoma a jeho přátel, kteří se v jedničce stali opravdovými hrdiny, tedy alespoň na pár okamžiků. Laxius Power 2 na první díl svým příběhem přímo navazuje, a tak by nebylo úplně moudré vyplácnout hned na úvod, oč že se především bude jednat.

recenze a download

Stojí za hřích...


Dungeon Master: Return to Chaos - recenze a download
Lost Valley - recenze a download
Black Crypt - recenze a download


V uplynulém roce se jako tornádo prohnala světem freewarovek série sportovních her Yeti Sports. Za tři dny oslaví jubilejní rok existence a za tuhle krátkou dobu dokázala vydat sedm dílů a získat si popularitu, po které začínají závistivě pokukovat i slepice z Moorhuhnu. Autoři jsou opět v situaci, kdy mohou uveřejnit téměř jakékoliv pokračování a přesto se dočkají úspěchu. Proto jsme se rozhodli udělat vyjímku a vyhlásit nejlepší hrou celou sérii Yetti Sports.

Zahraniční sportovní hra roku 2004


Yeti Sports
Výrobce: Yeti Sports Yeti Sports
Vítězný pohár

Každý díl Yeti Sports je trochu jiný. V prvních dílech si náš sněžný muž rád pohrával s tučňáky a měl nejraději zimní sporty, ale postupně jej autoři nechali užívat si typicky letních sportů jako třeba surfování. Při výrobě byla použita technologie Flash. A stejně jako u Laxius Power 2 platí, že špatná technologie pro výrobu her neexistuje. Stačí trocha šikovnosti a originality.

Yeti Sports 1 Yeti Sports 2 Yeti Sports 3 Yeti Sports 4 Yeti Sports 5 Yeti Sports 6 Yeti Sports 7 

Další kandidáti

Crazy Kickers
Crazy Kickers
Výrobce:
Phenomedia AG

Druhé místo u sportů je nejvyšším dosaženým místem pro společnost Phenomedia AG. Paradoxně největší zájem vyvolala jejich fotbalová simulace Crazy Kickers. Zmiňovat se o precizním zpracování by bylo myslím celkem zbytečné, to je pro výrobce typické. Modely jednotlivých zvířátek jsou velice zdařilé a jejich rozpohybování je rovněž výtečné. Ohromě se mi taktéž líbil styl, jakým se snažil brankář zachytávat míče. K hudební stránce gamesky nelze mít opět žádných výtek, což je velkým plus. Sečteno a podtrženo je tento titul velice zábavný a nesmírně chytlavý a rozhodně vám vydrží na daleko delší dobu, než nedávno recenzovaný Sieben Zwerge, který nebyl rozhodně natolik návykový. Dokážete-li se tedy spokojit s dvěma týmy a jedním hřištěm, mohu tuto gamesku jedině doporučit. Navíc, máte-li po ruce některého z přátel či sourozenců, vyzkoušejte určitě multiplayer pro dva hráče, který má podstatně větší kouzlo.

recenze a download

FooBillard
FooBillard
Výrobce:
Florian Berger

Simulátor kulečníku FooBillard obsadil hezkou třetí příčku. Škoda, že jsme jej již letos nemohli porovnávat s připravovaným českým simulátorem Billiard Challenge. Než ale spatří světlo světa, vyzkoušejte si FooBillard. Je to hra, která se může pyšnit profesionálním zpracováním a vynikající hratelností. Dokonalému projevu už jen zbývá dodělat nějaké menu, nebo alespoň zjednodušit velmi rozsáhlé možnosti předvoleb této hry. Hodnotím 8 body, protože si to určitě zaslouží. 

recenze a download

Stojí za hřích...


Ragdoll Monkey Bowling - recenze a download
Open Mortal - recenze a download
Ski Xtreme - recenze a download


Pod označením simulátor si většina z vás představí nejspíše letecký simulátor. Je zajímavé, že letos se nejvýše umístil až SWIV, který je simulátorem jen na půl. První příčku si totiž vydobyl simulátor vlakový. Ty jsou vzácné i  mezi komerčními hrami, o to více všechny potěší freewarový BVE. Obzvláště u nás, kde vláčkům holduje každý druhý člověk (že, Martine? ;-) a k stažení jsou i dráhy a modely českých lokomotiv či tramvají.

Zahraniční simulátor roku 2004


BVE
Výrobce:
Mackoy Vítězný pohár
BVE

Hráli jste si rádi s vláčky, když jste byli malí? Jste hrdým držitelem Train Simulatorů od Microsoftu či Auranu? Nebo jste snad dokonce opravdový strojvedoucí? Pakliže jste na kteroukoli z těchto otázek odpověděli kladně je tento skvost určen právě pro vás. Konečně se zase po dlouhé době objevil nějaký ten kvalitní freeware simulátor vlaků. Přiznejme si, že se na freeware scéně ještě žádný pořádný neobjevil (vyjímaje českých simulátorů metra), avšak nyní jsme se dočkali a už na začátek recenze vám musím prozradit, že jde nejen pro fanoušky železnice o nevídaný skvost. Jako u každého freeware či komerčního simulátoru vlaků můžete ze začátku pocítit drobnou dezorientaci (pamatuji si své skoro týdenní zkoumání, jak v MS Train Simulatoru rozjet vlak), ale speciálně pro vás jsme přichystali odstavec na konci, takže by neměl být problém onen obrovitý kvádr rozjet.

recenze a download

Další kandidáti

Victory Road
Victory Road
Výrobce:
VictoryRoad Team

Závodní tituly patří nejen mezi volně šířitelnými hrami a hříčkami k nejoblíbenějším. Není ostatně divu: zatím stále hrající většinu tvoří muži: a který muž by si nechtěl vychutnat alespoň virtuálně pocit brutální akcelerace a adrenalinu za volantem závodního speciálu? Přiznejme si, málokdo má takové štěstí jako třeba Tomáš Enge, že by si mohl alespoň na chvíli sednout do nejsilnější formule, či rallye speciálu (Roman Kresta – ten se taky má, co?) – a to už vůbec nemluvím o pochybném štěstí motocyklového závodníka Jaroslava Huleše, jenž nedávno spáchal sebevraždu. Victory Road je dalším z řady titulů, jenž umožňuje zkusit si, jak to ve světě velkých motoristických sérií chodí. Tentokrát se zaměřuje na závody okruhové, a to na kratších, sérii NASCAR podobných tratích, kde se zatáčí prakticky jen na jednu stranu. K mání jsou zde tři, nicméně zpočátku je zpřístupněna jen jedna, stejně je tomu i s vozidly, jejichž celkový počet je ovšem vyšší.

recenze a download

Babylon 5
Babylon 5
Výrobce:
Firstones

Fanoušků TV seriálu Babylon je na světě opravdu požehnané množství, a tak není divu, že vznikají hry, které s tématikou tohoto seriálu souvisí. Začínáte jako poměrně nezkušený pilot vesmírné lodě v jedné z mnoha galaxií. Jste zapleten do mnoha konfliktů a problémů, kterým musíte čelit, a to, jestli se vám to podaří, je pouze na vás. Ze začátku si vyberete ze dvou možností a to buď, možnost si zahrát trénink (vřele doporučuji hráčům, kteří nemají s vesmírnými simulátory zkušenosti) a nebo se můžete rovnou vrhnout do kampaně, která vás pohltí a zejména vás překvapí svou rozsáhlostí. Proč mluvím zrovna o rozsáhlosti? Tato hra totiž není žádný drobeček, konkrétně má v zabalené podobě něco kolem 250 MB, a to se nesmírně projevuje na jejích kvalitách, bohužel i na rychlosti připojení. Proto se připravte na to, že neuvidíte nekvalitní textury či závažne bugy, uvidíte opravdu propracované modely, textury, kvalitní scénář, výborné zvuky. Na druhou stranu se připravte na to, že uvidíte svůj modem dřít ze všech sil, inu 250 MB není málo.

recenze a download

Stojí za hřích...


SWIV: Decimation - recenze a download
Trigger - recenze a download
Armagetron - recenze a download
Light Driver 2 - recenze a download
Alien GP - recenze a download


Až jako poslední se na řadu dostává můj nejoblíbenější žánr. Strategií opět v uplynulém roce mnoho nevyšlo, protože tento žánr stojí spolu s RPG na okraji zájmu vývojářů. O co jsme však byli ochuzeni na kvantitě, to nám bylo vynahrazeno kvalitou. Vítězný X-force vytvořila skupina nadšenců série X-com a nutno uznat, že se svým vzorům v mnoha ohledech vyrovnali. Také Battle for Wesnoth jako zástupce tahových strategií, které se ocitly téměř na červeném seznamu vyhynulých žánrů, je nadprůměrně povedené a díky komunitě a open-source licenci na nás hra v posledních verzích promlouvá i v češtině. Přesto jsme ji zahrnuli mezi zahraniční freewarovky. Smutný osud ovšem potkal strategii Freecraft, která se umístila na druhém místě. Společnosti Blizzard se nelíbila podoba s Warcraftem a Starcraftem (schválně si zjistěte kolik různých významů má v angličtině slovo "craft"?) a právními výhružkami hru pohřbila. Všichni fanoušci by měli protestně plivnout na CD Starcrafta, protože takovýto postup v případě dobrovolného amatérského projektu je ostudou.

Zahraniční strategie roku 2004


X-force: Fight for Destiny
Výrobce:
Christian Reich Vítězný pohárX-Force: Fight for Destiny

Jednou z prvních her, které jsem měl možnost na technickém vynálezu jménem PC hrát, bylo pokračování série X-com: Terror from the Deep. Protože však vyžadoval ovládání velkého množství tlačítek, vrátil jsem se raději zpět k Wolfensteinovi. :-) Nyní po mnoha letech se historie opakuje a mně se k recenzování dostalo vynikající freewarové zpracování této série, která se mezi českými hráči těšila velké popularitě. Zařadit sérii X-Com do jednoho žánru je velmi obtížné. Nejblíže má asi ke strategiím, ovšem velkou porci tvoří i akce a budování základny známé z budovatelských strategií. Tuto žánrovou směsku najdete i v X-Force: Fight for Destiny. Děj hry se odehrává v blízké budoucnosti. Hlášení a pozorování UFO se objevují stále častěji a je jasné, že emzáci začínají naši planetu zkoumat a připravovat se na kolonizaci. Dokážete planetu zachránit?

recenze a download

Další kandidáti

Freecraft
Freecraft
Výrobce:
Johns

Freecraft je svěžím amatérským dílkem, jež vám poskytne zábavu na dlouhou dobu, navíc obalenou do velice přitažlivého kabátku. O tom, že se autoři tohoto dílka inspirovali u svých komerčních bratříčků, není ani nejmenší pochyb, nicméně nutno dodat, že si vzali jen skutečně to nejlepší, což mírně zjednodušili pro freeware potřeby. I přes to je však FreeCraft překvapivě povedenou strategií, která by neměla žádnému stratégovi za žádnou cenu uniknout. Stěžejní částí je kampaň sestávající z několika zajímavých misí (mimo ni si můžete vyzkoušet také multiplayerové klání či volnou hru). Úkolů v každé misi je hned několik a postupně se obměňují. Zpočátku vám tedy k vítězství bude stačit pouze prolézt celou mapu a zlikvidovat několik nepřátel, později již budete muset budovat vlastní základnu, starat se o suroviny a čelit nepřátelským útokům. 

recenze a download

Battle for Wesnoth
Battle for Wesnoth
Výrobce:
David White

Battle for Wesnoth je tahová fantasy strategie, která se hodně nechala inspirovat ve hře Warcraft. Nabízí vám pět rozličných kampaní, ve kterých si budete moci vyzkoušet většinu misí známých z komerčních her: bojové stezky, dobývání, obranu proti přesile atd. Jedna kampaň je i za Nemrtvé a hned úvodní intro s lichu vás donutí si zkontrolovat, zda jste si nespustili omylem mod k Warcraftovi. Pokud holdujete on-line hře, nebudete vůbec o nic ochuzeni. K dispozici je multiplayer i skirmish (boj s počítačem ovládanými nepřáteli) s nabídkou více než dvaceti map. Na začátku vám doporučuji projít výcvikem, který je detailně zpracovaný a seznámí vás se všemi herními principy. Vaši armádu tvoří rozmanité jednotky z fantasy světa - elfové, králové, lučištníci, nemrtví, mágové. Každá má unikátní vlastnosti a RPG systém, v němž v boji získává vlastnosti nové aBattle for Wesnoth vylepšuje stávající. Rychlost a bojeschopnost je ovlivněna i terénem a denní dobou.

recenze a download

Stojí za hřích...


Defender of the Crown - recenze a download
Dune IV - recenze a download
Dune 3 - recenze a download
Scorched 3D - recenze a download


Všichni redaktoři ještě hlasovali v kategorii nejlepší freewarovka. Nakonec se však výsledky změnily v jeden skvělý guláš, v němž se potvrdila platnost hesla "každý pes, jiná ves". Uděláme tedy již xtou vyjímkou při tomto hlasování a vyhlášení nejlepší freewarovky necháme na našem redakčním šotkovi. Pro vás ostatní malé ujištění. Nejlepší freewarovka se nachází někde v tomto souhrnu. Je jenom na vás, kterou si zvolíte.

Nejlepší zahraniční freewarovka roku 2004


Nosferatu: The Vampyre
Výrobce:
Opo Terser Vítězný pohárŠotkova nejlepší freewarovka

Od hry s upírskou tématikou snad ani nelze čekat nic jiného, než temné místnosti s jen lehce tmavomodře naznačenými obrysy knihoven či jiného nábytku, vše pak završuje venkovní scenérie s měsíčním světlem ozařovanými korunami bezlistých stromů. Jedničkovou atmosféru pak doplňuje tichá MIDI hudba. Postavička hlavního hrdiny je patřičně nakreslena a rozanimována. Problém však nastává ve chvíli, kdy se hráč přestane kochat labužnickými obrazy a začne se ptát, kde že je ona slibovaná hra. Faktem totiž je, že Nosferatu skutečně není nic jiného, než jeden velký a pořádně frustrující pixel hunt. Dohrání tak může trvat deset vteřin, pět minut, hodinu – a někteří obzvlášť velcí smolaři se možná konce nedoberou vůbec. Dalo by skutečně tolik práce vymyslet o něco složitější, ale logickou zápletku, která by podobné hledací a proklikávací orgie nevyžadovala?

recenze a download

Příští týden se můžete těšit na druhý díl přehledu s vyhlášením nejlepší česko-slovenské freewarovky roku 2004. A věřte, že o napětí opět nebude nouze!


  • Vybrali jsme pro Vás