Doporučujeme

GLBlocks - rozhoupané kostičky

Trpíte mořskou nemocí a dělá se vám nevolno i když se třeba jen podíváte na loď kotvící v přístavu? Máte závratě a raději se vyhýbáte i výtahům? Jste kromě toho všeho ještě barvoslepí? Tak to se této hře raději zdaleka vyhněte. Nebylo by to nic pro vás.

GLBlocks

Platforma: Freeware
Výrobce: Andeas Gustafsson

Stáhnout

GLBlocksMožná podobný herní systém znáte. Na hrací pole vám seshora padají různobarevné kostičky a vy je musíte umístit tak, aby bylo vaše bodové skóre co nejvyšší. Aha, tuším, co si myslíte. Jé, už zase další Tetris? Hra to není špatná, ale dávat ji sem pořád dokola a dokola... Není to už poněkud trapné?

Ne, nebojte. Nová hra od Andease Gustafssona s názvem GLBlocks není klonem patriarchy logických rychlíků. Na první pohled tak snad může vypadat, ale brzy zjistíte, že se jedná o něco trošku jiného. Na rozdíl od Tetrisu zde nepadají obrazce všech různých tvarů, ale pokaždé jen "čtverec" ze čtyř různobarevných kostiček. Vaším úkolem také není vytvářet linie, ale skládat dohromady kostičky stejných barev - podobně jako v Bust-A-Move. Hrací pole ale vypadá shodně jako u Tetrisu, a stejně jako v něm, i tady vám systém dává již dopředu na vědomí, jaké barvy budou následovat. Počítejte ale s tím, že na tuto GLBlocksnápovědu příliš využívat nebudete. Ne, že byste nechtěli nebo že by nebyla užitečná. Nebudete ale mít dostatek času zkoumat, jaké kostičky se na vás chystají, protože budete mít více než dostatek práce již s těmi, které se na vás právě řítí.

GLBlocks vám nabízí dva módy. Jedním je hra na statickém poli, ve druhém kostičky umisťujete na herním plánu, které se vám komíhá, naklání, rotuje a vůbec dělá samé neplechy. Poté, co si ozkoušíte oba dva, budete se dále věnovat asi jen módu dynamickému. Je přeci jen o něco zábavnější, i když v pokročilejších fázích je určen přeci jen pro hráče se silnějšími žaludky.

Mezi velké klady GLBlocks patří kromě hratelnosti bezesporu také profesionalita zpracování. Mnohé hry distribuované jako freeware trpí tím, že nejsou vytvořeny profesionálními nástroji a zkušenými programátory. V tomto případě to je ale jiné. GLBlocks používá pro zobrazení své grafiky technologie OpenGL a hra samotná podporuje rozlišení až 1280x1024. Z toho GLBlocksvšeho ale vyplývá, že v plné kráse si hru vychutnají jen majitelé silnějších počítačů (alespoň v porovnání s ostatním freewarem). Ani ti méně šťastní však nemusejí zoufat. Rozlišení lze pochopitelně snížit na pro vás přijatelnou úroveň a můžete si vypnout texturování objektů, pozadí, snížit zobrazení detailů... Zkrátka udělat vše pro to, abyste si mohli GLBlocks zahrát třeba i na počítači s procesorem Pentium 75. A bude to stát za to, protože v tomto logickém rychlíku se snoubí dobré vlastnosti dvou nejlepších her tohoto žánru všech dob.


  • Vybrali jsme pro Vás