Doporučujeme

Jamzu - zkáza vašeho mozku

  • 6
Logické hry odjakživa tvoří alternativu těm poněkud akčnějším - obvykle se nepyšní okázalou grafikou a úžasným enginem. Přesto mnohdy dokáží zabavit více než leckterá bezduchá střílečka. Stejně jako Jamzu.

Jamzu

Platforma: Freeware
Výrobce: HeatBurn Studios

Stáhnout
Jamzu

Docela jsem hořel zvědavostí, copak na mě vykoukne za "plnou hru", jež jsem zcela náhodným losem dostal na recenzi. Po rozbalení mě potěšilo, že se jedná o gamesku určenou pro operační systém Windows 9x/2000, čímž alespoň odpadnou problémy se spuštěním a s konfigurací zvuku. Méně už potěšila požadovaná instalace, ale co se dá dělat.

První spuštění se ukázalo jako naprosto osudové - dle očekávání se totiž nejednalo o nějakou střílecí blbinu či sto sedmdesátou devátou variaci Tetrisu. Mám-li říct pravdu, otevřené okno s trochu divnou šachovnicí a řadou barevných koleček jsem nenesl právě libě. Cože? Co to je za kravinu? Netrvalo dlouho aby i mé strojovně (zkažené "kriplovskými" hrami bez jakékoli invence a poučení) došlo, že mám co dočinění s hrou z poněkud jiného soudku - s logickým rychlíkem (že ve skutečnosti až o takový rychlík nejde, jsem se přesvědčil až o několik minut později).

O co tedy jde? Před sebou máte šachovnici o rozměrech 8 bodů na šířku a 10 na výšku, na níž jsou uspořádány tři typy různě barevných kuliček. S červenými hrajete vy, s modrými počítač a se šedivými kdo zrovna potřebuje. Zajímavé. Počáteční rozmístění je následující: zcela naspod leží 6 červených, v následující řadě 6 šedivých. To samé i na protější soupeřově straně. Úkol zní poměrně velmi jednoduše, a to přemístit všechny vaše červené kuličky na protější stranu. Červené a modré kuličky se označují za takzvané "bežce", šedé (respektive černé, jak se dozvídám z helpu) za "blokery". S červenými a modrými lze pohybovat pouze dopředu, s šedivými zase jen po diagonálách.

Jamzu

Zní to docela jednoduše, jenže teorie se od praxe velmi liší. Třeba s červenými a modrými nelze přeskakovat šedé. Princip hry spočívá v klasickém střídání se na kola, jinak si to ani nedovedu představit. Jamzu pracuje s faktorem náhody - šestistěnnou kostkou. Číslo jež na ní padne pak udává počet políček, který můžete přeskočit. Ovšem nelze říct, že hra se pak hraje "padni komu padni", že si počítač nadržuje a vám hází samá silně nevýhodná čísla. Existují pouze příznivé a méně příznivé hody, nikoli nevýhodné či dokonce hru prohrávající. Od toho se také musí odvíjet zvolená strategie, osobně se přiznám, že se mi podařilo zvítězit pouze jednou a to ještě na nejnižší obtížnost. Herní klání připomíná šachový turnaj, proto označení "logický rychlík" zde opravdu není na místě.

Bez stoprocentního pochopení pravidel se nechytáte. Abych nezapomněl, nelze pohnout s šedou kuličkou, se kterou hrál v předchozím kole soupeř. Stejně tak, hnete-li s jakoukoli šedou kuličkou, v místě počátku se spustí horizontální bariéra, na kterou soupeř v následujícím kole nemůže.

Grafické zpracování se tentokrát neřídí příslovím o jakémsi pravidle, které potvrzuje méně obvyklou věc (jaké pravidlo?) - čili maximální strohost. Alespoň že ty kuličky jsou trochu vystínované, jinak žádné velké překvapení. Ovšem herně bych Jamzu vyzdvihnul, neboť jde o poměrně neotřelou hru, která hojně potrápí vaši šedou kůru mozkovou. Milovníkům logických her rozhodně doporučuji


  • Vybrali jsme pro Vás