Doporučujeme

Pong 2000 - hipísácké pinkání

  • 9
Příroda nám rozkvétá, ptáčci štěbetají a květen - měsíc lásky je v plném proudu. Jakou lepší příležitost bychom si mohli vybrat, abychom vám představili variaci Pongu, která zaujme mj. také voliteným skinem ""Hippie"", v němž za odpinkávaným míčkem zůstávají hrozny barevných květů?

Pong

Platforma: Freeware
Výrobce: Hiroyuki Hori

Stáhnout
Pong

Pong patří mezi vůbec nejklasičtější arkády - nemalá skupina jej má dokonce za nejklasičtější počítačovou hru všech dob. Faktem ovšem je, že ačkoli na hratelnosti za ta dlouhá léta od svého vzniku mnoho neztratil, po stránce technické se na něm nesmazatelně projevil zub času. Není proto divu, že se řada freewarových tvůrců k remakům Pongu často a ráda vrací - ať už aby jej obohatili novými prvky, nebo doladili ty stávající (jak co se do grafiky, zvuků, hudby či hratelnosti týče).

Pong 2000 patří absencí jakýchkoli významnějších inovací do skupinky druhé a vyznačuje se tedy spíše technickými zajímavostmi. Krom podpory rozhraní DirectX, která je u graficky náročnějších her samozřejmostí, disponuje také obměňovatelnými skiny a bez zajímavosti jistě není ani možnost hry dvou hráčů na jednom počítači, popřípadě hry dvou počítačem řízených protivníků bez zásahu samotného hráče (tedy toho "reálného", co právě sedí u počítače :). Přestože Pong 2000 pochází původem z Japonska a je originálně sepsán v němčině (na mě se nedívejte, taky mi to nejde do hlavy :-), svými toliko asi šesti hláškami je schopen na vás promlouvat také anglicky. Ale teď už k samotné hře...

Pong

Od Pongu, který byl na trh uveden před slušnou řádkou let, se ten "dvoutisícový" liší v podstatě jen kosmeticky. V obou jde o to, přesunout odrážející se míček na soupeřovu polovinu hracího pole tak, aby mu pokud možno proklouzl po rukama a odjel z obrazovky skulinkou mezi jejím horním (spodním) okrajem a protihráčem. Stručně řečeno, jde o jakousi odlehčenou verzi ping-pongu, v níž se ovšem nehraje na pinkání s míčkem a v níž nehrozí, že míček zavítá mimo hrací pole horní či spodní částí obrazovky; bílý (popř. barevný, jak se dozvíte v následujícím odstavci věnovaném skinům) poletující míček se (narozdíl od původního Pongu) tentokrát chová poměrně "inteligentně" a dokonce v souladu s fyzikálními zákony zrychluje a zpomaluje podle toho, pod jakým sklonem jej svou pálkou vymrštíte vstříc soupeři.

Pinkat si můžete jak sami proti sobě (i když je to dost nepraktické, nicméně proti gustu...), tak proti umělou inteligencí vybavenému protivníkovi a nelze opomenout samozřejmě ani možnost hrát proti oponentovi živému (kamarád apod.) - musí být ovšem fyzicky přítomen u vaší herní stanice, síťový multiplayer se tentokrát nekoná. S trochou štěstí možná k hraní Pongu 2000 přemluvíte i své něžnější polovičky - stačí jim předvést jeden z trojice volitelných skinů, jimiž můžete nahradit zašlý a mnohokrát překonaný původní vzhled Pongu, totiž ten s názvem Hippie (no řekněte, kdo by v máji odolal těm nádherným poletujícím květům?). Ostatní dva vzhledy jsou neméně lákavé, nicméně patří spíše do kategorie graficky zajímavých a ztěží na ně někoho lapíte do své sítě (nemluvě o tom, že pokud se tak stane, pak dotyčný zřejmě nebude patřit do vaší cílové skupiny).

Pong

Zajímavý objev jsem v souvislosti s herním systémem Pongu učinil hned po pár lehkých odpinknutích, kdy mi byla zničehonic odebrána kontrola nad pálkou, která si spokojeně pendlovala obrazovkou a do mých tyranských rukou se vrátila až po následném úspěšném odpinknutí míčku. Tuto finesu lze (jak jsem později zjistil) vcelku šikovně využít v situacích, kdy stíhání bleskurychlého míčku začíná být nadlidským úkolem. Musí se vám ovšem podařit jí dát onen prvotní impuls.

Jednotlivé partie končí ve chvíli, kdy se jednomu z hráčů podaří na kontě shromáždit obnos ve výši šesti bodů (připomeňme, že bodem je ohodnocen odraz, který vám soupeř neodpinkne zpět, a jehož přispěním tak míček končí v nenávratnu za jeho zády), což obvykle netrvá déle než pár momentů. Na hratelnosti a především trvanlivosti Pongu 2000 přidává nejen možnost obměňovat netradiční skiny, ale také sympatické grafické zpracování a velice dobře naprogramované fyzikální zákonitosti, jimiž se míček vcelku úspěšně řídí. Nemáte-li momentálně nic na práci, s chutí do toho! :-)


  • Vybrali jsme pro Vás