Doporučujeme

Rune Sword - (ne)tradiční RPG

  • 32
Rune Sword je jednou z nejrozsáhlejších freewarových her poslední doby. Nejen, že vám kromě přednastavených questů nabízí i questy generované, ale najdete v něm i přiložený editor, v němž si můžete vytvořit vlastní dokonale propracované úrovně.

Rune Sword

Platforma: Freeware
Výrobce: RuneSword

Stáhnout
Rune Sword

Všechna RPGčka by se dala v podstatě rozdělit do dvou skupin. Do té první by se daly zařadit hry, které sice zprvu vypadají graficky velmi vábně, podporují nejrůznější akcelerátory a grafické efekty, nicméně po čase hraní zjistíte, že jde o podprůměrný produkt některé hyperkomerční vývojářské společnosti a s lítostí konstatujete, že koupě takové hry byla jednou z největších chyb vašeho života (pokud jste si ještě ke všemu takovou hru koupili). Takové produkty herních firem vám nenabízíme a ani v budoucnu nabízet nehodláme. Jejich stažením totiž v podstatě pouze ztrácíte cenný čas strávený na Internetu, který, jak všichni moc dobře víme, je u nás jeden z nejdražších v Evropě.

Do druhé skupiny role-playing games patří hry, jejichž kvality ukáže zpravidla až čas. Jsou to všechny ty hry, které jejich tvůrci nevytvářejí jako nastavovanou kaši (jak to sledujeme v případě série Tomb Raider, jejíž zařazení do RPG je ovšem poněkud nepatřičné), nebo jako komerční shit šitý horkou jehlou, z nějž se později vyklube absolutní propadák, který krátce po svém vypuštění končí na smetišti dějin. Hra Rune Sword naštěstí patří mezi tu skupinu RPG, jejchž stažením rozhodně neproděláte.

Při prvním pohledu na tabulku pod článkem se nejspíš zarazíte nad celkem obří velikostí hry (ona velikost není v porovnání s ostatními hrami nijak obzvlášť velká, nicméně na poli freewarových her jde o freewarovku s jednou z největších velikostí). Vězte, že její velikost Rune Swordse dá vysvětlit několika způsoby. Jednak je to obrovská rozsáhlost hry. Pakliže mluvíme o RPG, každý si jistě představíte vývoj postavy, nejrůznější předměty, questy atd., a všechny tyto aspekty také obsáhlost hry spoluvytváří. No a na druhou stranu je to také obrovská variabilita hry, alespoň co se týče herních prostředí.

Samozřejmě budete procházet jak hustými lesy, tak písčitými prostředími, jeskyněmi a podzemními prostorami. K dispozici je vám jeden předvytvořený, propracovaný quest a také nekonečné množství questů generovaných v reálném čase. Pravdou je, že bloudění (nebo procházení se, chcete-li) není zrovna příjemnou kratochvílí a tak jistě uvítáte poměrně zajímavé zpracování boje ve stylu HOMAM, které svou obtížností ovšem nepatří mezi ty nejsnazší.

Pokud vám přednastavené či vygenerované questy nebudou stačit, nebo se budete chtít řádně zpropagovat, můžete si v převratném přiloženém editoru vytvořit questy vlastní a to buďto, jako začátečníci pomocí tzv. wizarda (kouzelníka - většina uživatelů Windows určitě chápe), nebo jako pokročilí, celé ručně. Jestliže stále pochybujete o jeho funkčnosti, vaše obavy nejsou na místě - editor Rune Sword je opravdu jednou z nejlepších a nejužitečnějších utilit, kterou mohli tvůrci ke hře přiložit. V zmíněném editoru se také dozvíte počet všech prostředí, potvor a předmětů ve hře, jejichž počet dosahuje mnoha desítek.

Rune Sword

Co se týče grafiky, dá se říct, že hra tak trochu potvrzuje přístup mnoha počítačových tvůrců. Pokud hru spustíte a prokoušete se přes úvodní loading, vykoukne na vás opravdu nádherně vykreslené menu, které kopírují i všechna ostatní dílčí menu ve hře. Jakmile ovšem hru spustíte, máte pocit, že se vám omylem spustila hra jiná. Když sledujete vaši postavičku, jak poskakuje po herním poli, zdá se vám to jako zlý sen. Vězte ovšem, že v pohybu po herním poli hra nespočívá, a jedním z nejdůležitějších a nejvíce propracovaných částí hry je právě boj. Přestože ze začátku nevypadá svým zpracováním nijak vábně, časem jí přijdete na chuť, ať už kvůli zmíněné podobnosti s HOMAM nebo například kvůli stylu boje, který využívá hody kostkou, což občas pamětníkům připomíná slavnou českou hru Altaru Dračí doupě.

Celkově vzato je Rune Sword RPGčkem, které nezklame. Svým stylem se ovšem velmi liší jak od grafických extází typu Egoboo, tak od akčních remaků typu Zelda Classic. V případě, že si jej stáhnete, ale určitě neprohloupíte. Pokud vás přestane bavit jeho hraní, stačí oprášit přiložený editor a potrápit svými výtvory například sourozence :-).


Témata: Zelda
  • Vybrali jsme pro Vás