Doporučujeme

Rychlosoutěž ve tvorbě freeware hry – jak to dopadlo

Možná jste to zaznamenali, možná nikoliv, ale na serveru ČeskéHry.cz proběhla minulý týden zajímavá soutěž ve tvorbě freeware hry na motivy Tetrisu. Jak dopadla? Pojďme se na to společně podívat.

Rychlosoutěž ve tvorbě freeware hry. Tak zní celý název svým způsobem unikátní soutěže, o jejíž pořádání se zasloužil server ČeskéHry.cz. Ten dne 30.11. na svých stránkách vyhlásil přesné specifikace, které vymezovaly, o jaký typ hry se bude jednat, co všechno by měla ve výsledku umět a jakými funkcemi disponovat. Na vytvoření hry byl časový limit jednoho týdne, od toho taky název „rychlosoutěž“. Ostatně pokud jste našimi pravidelnými čtenáři, jistě vám neunikla zpráva v Žurnálu, v němž jsme vás o celé této soutěži také informovali.

Zadání znělo jasně: vytvořit hru na motivy Tetrisu dle zadaných podmínek, které najdete na příslušné stránce. Velká spousta lidí vyhlášení soutěže tohoto typu kvitovala s povděkem a slíbila svou účast. Do uzávěrky se nakonec sešlo sice jen 10 hotových her, což se na první pohled může jevit jako malé množství, ale vezmeme-li v potaz, že šlo o první klání mezi herními tvůrci a soutěž je pro spoustu autorů relativně neznámá, dá se to i tak považovat za úspěch. Nyní se již vrhněme na popisy jednotlivých her.

1. místo – Wilma Tetris (Off Studio a Dead:Code)
Wilma TetrisPrvní místo si zcela zaslouženě získala hra nazvaná Wilma Tetris, která vznikla spoluprací týmů Off Studio a Dead:Code. Na tomto titulu excelovalo především jeho pěkné grafické zpracování a povedený nápad. Vedle samotné hrací plochy klasického Tetrisu tu máte lehkou děvu Wilmu, která stojí na ulici před nočním podnikem a dle vašeho (ne)úspěchu ve hře si postupně sundává části svého ošacení. Navíc oproti mnohým svým konkurentům disponovala atmosferickou hudbou a zvuky, díky čemuž vás k sobě připoutá na dlouhé chvilky. Zkuste a uvidíte!

2. místo – The Tetrax (Zone Interactive)
The TetraxThe Tetrax od Zone Interactive vyniká mezi ostatními účastníky soutěže nejspíše množstvím vychytávek ve hře obsažených. Oproti jiným titulům je Tetrax obohacen například o encyklopedii, v níž se můžete dočíst něco málo o historii Tetrisu jako takového. Grafika disponuje různými skiny a jeden z nich je vytvořen na motivy Matrixu. To by samo o sobě nebylo jistě špatnou volbou, kdyby ovšem nebyly kostičky obarveny barvou velice podobnou jako samo pozadí, což způsobuje špatnou orientaci ve hře. Když ale k tomu všemu přičteme ještě to, že byl Tetrax jako jeden z mála také ozvučený není se čemu divit, že nakonec obsadil velice pěkné druhé místo.

3. místo – 3D Tetris (Cifko)
3D TetrisJako vůbec jedinou hrou na motivy Tetrisu, která byla zpracována kompletně ve třech rozměrech, byl 3D Tetris pocházející od Cifka. Pravidla se nijak neomezovala na způsob zpracování a bylo tedy na uvážení každého soutěžícího, pro co se rozhodne. I v tomto případě je krásné třetí místo zasloužené, neboť vytvoření této hry bylo pravděpodobně technicky nejnáročnější. Hra měla vyšší ambice, ale jelikož působila svými možnostmi tak trochu „chudě“ a na první pohled nepřitažlivě, dál než na bronzovou příčku se nedostala. Avšak i přes to vám doporučuji její stáhnutí, Tetris ve třech rozměrech je opravdu něco nevídaného.

Výsledky na prvních třech místech byly jednoznačné a shodli se na nich všichni porotci, mezi nimiž nechyběla moje maličkost. Na dalších místech to ale bylo již horší a naše názory se rozcházely, proto bylo rozhodnuto, že u dalších her se nebude vyhlašovat jejich pořadí. Tak tedy jen krátce o dalších účastnících.

  • Tetris od BlueA Software byl vcelku také povedený. Prostě klasika, která navíc disponovala možností nastavit si obtížnost, byl plně ozvučen a nechyběla mu ani hudba. Snad pouze po grafické stránce mohl být o něco pestřejší.

  • Dalším účastníkem v soutěži byl Stargis od Posily. Zde budu opakovat to, co v předchozím případě – klasický Tetris se všemi svými možnostmi a navíc s funkcí si kdykoliv uložit svou hru a později se k ní vrátit. Zpracování i tady bylo trochu chudší a rozhodně by neškodilo, kdyby bylo různorodější a ne tak moc jednoduché.

  • Svou velikostí všechny překvapil Mintris od Digital Monks. Má totiž jen pár desítek kB a přitom je perfektně hratelný. V postupu na vyšší pozice mu však zabránil ten fakt, že nedisponoval žádnými nadstandardními funkcemi jako měli jeho soupeři. I tak stojí za stažení.

  • Quick Tetris od MK-Softu mně osobně fungoval nějakým podivným způsobem, protože špatně zobrazoval textury. Nicméně kolega Flash z něj byl tak nadšený, že jej ve svém hodnocení usadil na třetí místo. Jedná se o klasický Tetris s podporou 3D grafiky, ale jde o úplně něco jiného než u Cifka. Ostatně si jej zkuste sami, třeba se vám bude zamlouvat.

  • Pregiato Tetris od Harika by se dal označit jako zlatý průměr všech soutěžících her. Po grafické stránce celkem povedený, ovšem na lepší umístění mu chyběly nějaké ty věci navíc, třeba ozvučení by nebylo rozhodně na škodu. Hratelnost titulu také snižujel fakt, že se vám mnohdy kostička posune o víc, než jste původně chtěli.

  • Tetris od BigBosse nenabízel ve hře nic nového. Pokud vezmeme v potaz absenci zvuků, občasné bugy a poměrně fádní zpracování oproti ostatním tetrisům je vcelku jasné, že si tento Tetris nevysloužil moc velkou pozornost porotců.
  • Zcela odlišný od všech předchozích her byl Tetris od Erasera. Ten nejenom že obsahoval velké množství bugů (hra byla téměř nehratelná), neměl v podstatě žádnou grafiku, neboť vše jelo pouze v textovém režimu. Opravdu pouze pro zaryté fandy Tetrisu!
  • Všechny hry si můžete stáhnout na stránkách Českých Her. Pokud vás soutěž zaujala a současně hry tvoříte, můžete se v budoucnu zapojit do dalších soutěží, které se budou čas od času pořádat. Sice se už nebude jednat o vytvoření Tetrisu, ale jiných zajímavých jednoduchých her.


    • Vybrali jsme pro Vás