Doporučujeme

Space Merchants: Conquerors - absolutní vítěz BG 2005

  • 67
Zajímá vás, jak vypadá pod naším drobnohledem vítěz Becherovka Game 2005 a zřejmý adept na nejlepší freeware hru roku? Pakliže ano, čtěte naši recenzi tohoto skvělého slovenského simulátoru vesmíru.
90

Space Merchants: Conquerors

Platforma: Freeware
Výrobce: Dataweb

Stáhnout
“SpaceVesmír. Věc, o které se skoro nic neví. Nikdo netuší jaké hrozby vesmír skrývá (my vlastně pouze víme, že na měsíci mimozemšťané nejsou) a už vůbec netušíme, kterou planetu budeme za několik staletí obývat. Hold nám nezbývá než počkat na Američany jak si povedou na Marsu, ale na to již nemusíte déle čekat. To neznamená, že by někdo vymyslel kolo, se kterým by se dalo za týden docyklit na Mars, ale čekání vám může zkrátit hra Space Merchants, jež jakoby z oka vypadla proslulé řežbě Freelancer, která vyrazila dech nejen svým obrovitým vesmírem.

Celý příběh se točí okolo budoucnosti naší vesmírné soustavy. V roce 2016 se dostávají na Mars Čínští astronauté, což způsobilo rozpad americké NASA. První město na Marsu Shanghai s jedním milionem obyvatel, začíná bojovat o nezávislost. “SpaceSice jich polovina zahyne, ale Země samostatnost nakonec uzná. Vy začínáte jako elitní obchodník v roce téměř 2300, který si chce v naší sluneční soustavě vydělat na živobytí oním obchodováním nebo plněním misí (to je samozřejmě zábavnější). Ačkoliv jde o práci dobrodružnou, raději bych uklízel kanály, protože tu jde o přežití téměř každých 5 minut. Nikdy totiž nevíte, kdy a kde se objeví nějaká ta nepřátelská chamrať, ale díky přehledné navigaci se v onom vesmíru alespoň neztratíte.

Co jste zač už víte, ale jak začít hrát? Se základními funkcemi vás obeznámí krátká výuková mise (pakliže jste hráli Freelancer, pochopení základních principů pro vás bude hračkou), po níž se vydáte hledat první vesmírnou stanici, na níž naleznete obchod nejen se surovinami, ale také s vybavením pro vaši loď jako např. nový motor, zásobník energie, software a další prkotiny. “SpaceZde hlavně získáte první práci. Většinou pouze za zkušenosti, ale spíše platí pravidlo něco za něco. Dovezete příteli materiál, který hledá a on vám na oplátku vyrobí super odolný štít. Nebo obstaráte speciální šroubovák, s jehož pomocí vám přítel vyrobí Miner, díky němuž můžete v pásu asteroidů těžit suroviny z poletujících předmětů (jde o velmi spolehlivý zdroj peněz). Zdaleka ne vše je ale na našem světě legální, a tak můžete obchodovat i se surovinami, se kterými nesmíte. Třeba s otroky, narkotiky atp. Je třeba si ale dávat pozor na náhodné kontroly, které vám za ilegální náklad vezmou vše, co máte u sebe, a to se vyplatí.

Po technické stránce je hra dotažena k naprosté dokonalosti. Jisté bugy jsou sice nepřehlédnutelné, ale pakliže sebou budou v roce 2300 moci prolétávat flotily, tak nic proti. “SpaceJinak dokonale vypadající vesmír, svižný a stabilní 3D engine a především solidní modely všemožných předmětů – to vše vás dozajista nenechá chladnými. Ani boje s nepřáteli na tom nejsou nejhůře, ale jak jsem avizoval výše, AI a ony bugy celkový dojem z boje mírně kazí. Taktéž výsledný zážitek ze hry poněkud kazí drobná dezorientovanost a hlavně bych při takové komplexnosti nepohrdl alespoň 2 stránkovým manuálem. Výuka vám toho do života moc nepřinese a během hry třeba vůbec nezjistíte, k čemu některé věci slouží. Totiž ani v marketech se pořádně nedozvíte, co to vlastně kupujete a někdy ani nevíte, co vlastně máte pro splnění mise udělat. Důležité je ale jedno. Všechno k něčemu slouží, avšak škoda, že nevíme jak. K čemu je mi nový software? Pravděpodobně na zrychlení lodi, ale na 100% to jisté není. Co se týče ovládání, tak jsem asi po 4 hodinách náhodně přehmatem přišel na to, že zrychlení se po několika upgradech vaší křápoty provádí klávesou „E“ (už to alespoň víte), z čehož vyplývá že první tréninková mise mohla být krapet delší a podrobnější.

“SpaceNa závěr zbývá zmínit několik dalších kladů hry. Během poletování vesmírem spatříte celkem poslouchatelnou hudbu, při delších túrách vám vyrazí dech nádherné zpracování vesmíru, ale nejlepší aspekt hry je její hrací doba. Protože hra skýtá okolo 10 různých zákoutí vesmíru (od Merkuru až po Pluto) a některé úkoly jsou fikaně protahovány, tak vám hra vydrží minimálně 4 hodiny a ruku na srdce - který freeware titul vám takovouto hrací dobu nabídne? Celkově jde tedy o hru dotaženou do detailu a vůbec se nedivím, že se stala absolutním vítězem naší populární české soutěže o nejlepší freeware hru. Pakliže tedy patříte mezi nenasytné dobyvatele vesmíru nebo se chcete pokochat dech beroucími grafickými a vizuálními efekty, či snad o tento žánr vůbec zájem nejevíte, byla by věčná škoda tento skvost nevyzkoušet, protože ačkoliv to neprokázal žádný nezávislý test MF DNES, jde o žhavého adepta na nejlepší volně šiřitelnou hru roku.



Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

91 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 164 čtenářů

  • Vybrali jsme pro Vás