Doporučujeme

Starosta 2 - pokračování českého SimCity (první dojmy)

Starosta 2 je připravované pokračování české budovatelské strategie ve stylu SimCity, ve kterém v roli starosty vládnete pevnou rukou malému městu a vedete jeho občany k blahobytu (nebo naopak :-).
STAROSTA 2
Autor: PeToM
Vyjde: ?/2004
homepage

Starosta 2Český vývojářský tým PeToM má doposud na svém kontě dvě hry. Prvním vydaným projektem byla oddechová střílečka Louka, ve které jste ve stylu Moorhuhn sestřelovali balónky a další předměty. S druhým počinem Starosta jste se mohli poprvé seznámit o letošních prázdninách. Od té doby se hra dočkala několika nových verzí, zatím poslední je 1.06. Autoři však již dokončují druhé pokračování a my se mu teď podíváme na zoubek. Co se tedy změnilo od posledního vydání? Jaké novinky vás v simulaci života města ve stylu SimCity čekají?

Starosta spadá do žánru budovatelských strategií, kterých mezi freewarovkami není mnoho, a ty české jsou ještě vzácnější. Fungující a zábavná simulace v sobě musí skloubit několik faktorů, aby hráč měl pocit, že jeho velení městu pomohlo (či naopak) a hra nesklouzla ve stereotyp a obyčejné plácání budov na plochu. Stavba budov a energetických sítí vám musí zajistit zisk, který investujete do zvyšování životní úrovně obyvatel. Stejně jako všechny hry PeToMu, i Starosta 2 byl naprogramován v GameMakeru. Autoři však - stejně jako u první verze - z programu vyždímali spoustu pozitivního. Od první verze je nejviditelnější (tedy spíš nejslyšitelnější) změnou hudba. Sice nejde o nic světoborného, ale i tak se člověku staví mnohem lépe, když mu někdo udává rytmus :-) Pozitivní je, že se nijak výrazně nezvětšila velikost hry. Starosta 2 běží nově v celoobrazovkovém módu, což ocení všichni majitelé větších obrazovek. K dispozice je větší herní plocha, takže v časově neomezeném módu můžete městečko lépe organizačně Starosta 2postavit. Nově zvolené pozadí je kontrastnější a budovy z něj lépe vyniknou. Velkých úprav se dočkalo menu, budovy byly sjednoceny pod jednu ikonu, ke stavbě energetických sítí se nově přistupuje také z jedné ikony. Poslední verze Starosty 1 přinesla novinku v podobě úpravy výše daní. Ta se spolu s dalšími statistikami přemístila přímo do ovládacího panelu (kam přibyl i důležitý údaj o popularitě). Sázení stromů v prvním pokračování bylo spíše zpestřením, nyní má stejnou váhu jako budovy a sítě. Sázet  můžete několik druhů listnatých a jehličnatých lesů. Ve druhé verzi samozřejmě v nabídce najdete nové stavby a sítě (např. koupaliště a telefon).

 

Z druhého pokračování je cítit posun k ještě snadnějšímu ovládání, které je pro strategie charakteristické. Patří k nim třebaStarosta 2 opakovaná stavba jedné budovy, takže již nemusíte při umísťování několika domků opakovaně klikat na zvolenou stavbu. Větší realitě simulace vedení města jistě přispěly i položky "ukrást peníze" nebo "spáchat sebevraždu", která je alternativním ukončením hry. O chodu města vás také mnohem častěji informují hlášky o státních dotacích nebo rozmarech ředitele školy na koupi nových počítačů. A právě to dělá druhé pokračování Starosty zajímavějším. Po páté hlášce si totiž uvědomíte, že starosta již musí mít lepší vybavení než celé SiliconValley dohromady a začnete mu i za cenu nižší popularity škrtit výdaje. Hra je v současnosti hotova asi z 90 % a probíhá její druhý betatesting. Vývoj jde docela rychle a světlo světa by měla spatřit v dohledné době. Pokud budou autoři pracovat stejně intenzivně i do budoucna, stane se ze současného Starosty rovnou Primátor. Již teď patří mezi hrami vytvořenými v Gamemakeru do kategorie "výborné".


MS v hokeji 2024

Zaměstnání

Střední školy

Biatlon 23/24

Vláda

Témata

Nepřehlédněte