Doporučujeme

Wilkanoid - inovovaný Arkanoid

  • 26
Ačkoliv je Wilkanoid jen další variací na známé téma s pálkou a cihličkami, pro nadšence, které tenhle způsob hraní uspokojuje, se snaží přinést pár zajímavých vlastností navíc; nemluvě o tom, že díky editoru úrovní si můžete vytvořit celé arkanoidní světy podle svého gusta.

Wilkanoid

Platforma: Freeware
Výrobce: Wilhelm von Post "Wiley"

Stáhnout
Wilkanoid

Než začnu se samotným posuzováním Wilkanoidu, musím nostalgicky zavzpomínat na dobu, kdy jsem počítače z hloubi duše nenáviděla a kdy jsem musela na základní škole každotýdenně protrpět dvě hodiny na předmětu zvaném Matematicko-fyzikální praktika. Praktiky, které nám tam byly předváděny, mě vůbec nezajímaly a interakce s oranžovou krabicí označenou štítkem s nápisem IQ 151 mi taky nepřipadala nijak úchvatná - jediné, co si vybavuji naprosto jasně, je hra Arkanoid. Když přednášející učitel konečně pochopil, že zkoušením na počítači v nás lásku k výpočetní technice nezažehne, zkusil to právě s Arkanoidem. Posuvná pálka, pohyblivý míček a statické cihličky, které bylo nutno jednu po druhé rozbourat, dokázaly v laxních posluchačích tu jiskřičku zájmu vykřesat a Arkanoid tak pro mě navždycky zůstane hrou, která byla ta první.

Wilkanoid je pochopitelně další variací Arkanoida a jako takový se musí snažit, aby svoje hráče nalákal na něco nového nebo aspoň inovovaného. Základní myšlenka zůstala stejná - nahoře jsou vyrovnané shluky cihliček, dole jezdíte vy se svojí pálkou a v prostoru mezi Wilkanoidtím se pohybuje míček. Tím je třeba sestřelovat cihly a to tak, aby ke styku míčku s podlahou docházelo co nejmíň, v ideálním případě vůbec. Po dopadu na zem se totiž míček znehodnotí a na jeho místo musí nastoupit nový. Prvek napětí spočívá v tom, že míčků máte k dispozici jen omezené množství, takže je radno hýbat s pálkou tak mrštně, aby míček co nejčastěji dopadal na ni. Pokud se vám podaří eliminovat všechny cihličky, postupujete do další úrovně.

Smysl hry je tedy jasný a přišel čas, vyjasnit si i specifika Wilkanoidu. Začít můžeme třeba powerupy - ty jsou sice snad v každém Arkanoidu (to jsou takové věcičky vypadávající z rozbitých cihel), ale Wilkanoid má pochopitelně i své vlastní typy - například Autopilota (pálka se pohybuje sama), Probe (ničí cihličky okolo míčku) nebo Dwarf Power a Hungry Alien (o účinku se nechte překvapit). Účinek powerupů se může kumulovat, takže nemusí nutně platit pravidlo, že sebráním nového powerupu ztrácíte ten starý. Další vlastností jsou takzvané wallpowers - objekty, které se přichytí ke stěně a pokud se jim Wilkanoidpodaří spolknout váš míček, vyplivnou ho zpátky ve změněném stavu (někdy s pozitivní změnou jindy s negativní). Wilkanoid se rovněž může pochlubit tím, že obsahuje některé prvky známé z pinballu - kupříkladu je občas nutné k dokončení úrovně rozsvítit několik písmen, aby daly dohromady celé slovo. Asi poslední zvláštností hry jsou komba - speciální bonusy, které získáte za to, že se vám povede v krátké době zlikvidovat větší množství cihliček (třeba za Ultimate Extravaganza Combo si na účet připíšete celých 50.000 bodů).

Tato verze Wilkanoidu obsahuje zatím dva světy - Tech World a Alien World, které se mezi sebou liší jak grafikou, tak i výběrem wallpowers a powerupů. Každý svět zahrnuje pět úrovní, takže momentálně stačí prokousat se deseti úrovněmi a jste u konce, ale to zdaleka nemusí znamenat konec zábavy. Díky tomu, že na oficiální stránce Wilkanoidu si lze obstarat editor úrovní, je už teď tamtéž ke stažení spousta dalších světů s mnohoslibnými názvy jako Dreamland, FunnyLand, BodyWorld atd.


  • Vybrali jsme pro Vás