Doporučujeme

Xerk – česká variace na Diablo?

Xerk je jednoduché akční RPGčko české produkce, které nezapře inspiraci Diablem. Rychlá a dynamická hratelnost se spoustou klikání a kompletně 3D grafika, to není k zahození…

Xerk

Platforma: Freeware
Výrobce: Cypián

Stáhnout

Xerk V poslední době se v českých vývojářských kruzích často hovoří o tvorbě plnohodnotného 3D RPG jako freeware. Podobných projektů je spousta, řada z nich se rozjede, jen minimální procento ale dojde k úspěšnému konci. Xerk byl od začátku koncipován zcela jinak, jako malá trojrozměrná hříčka, když ale dospěl k finální fázi, ukázalo se, že může jako jednoduché akční RPGčko ve stylu Diabla zaujmout a dobře pobavit. Možná spíše toto je cesta, kterou by se měli freeware vývojáři vydávat, cesta, v níž absentují megalomanské plány a složité scénáře, ale zábava v ní rozhodně nechybí.

Hlavním hrdinou Xerka je stejnojmenný brčálově zelený rytíř s klasickým mečíkem a štítem v rukou, který se vydal do anonymních kobek pátrat, zda tam náhodou nějaký zlý čaroděj nevězní nějakou hodnou princeznu, kterou by mohl osvobodit. Příběh je velice jednoduchý a v podstatě nijaký, i když v něm vystupují klasické pohádkové postavy jako rytíři, mluvící sochy, čarodějnice a již zmíněná princezna. Zcela archetypální zápletka je však na každém kroku ironizována a shazována, což ale není vůbec na škodu.

XerkSamotná hra je viděna neměnitelným pohledem kamery, který vše snímá klasicky izometricky, takže hra připomíná stařičké klasiky jako Shadowlands. Celá architektura podzemních kobek je – zřejmě z důvodů náročnosti – striktně pravoúhlá a čtverečková, byť se na těchto čtverečcích vyskytují samozřejmě i o poznání složitější objekty. Hráč se klikáním pohybuje chodbami a místnostmi, naráží na nepřátele, bojuje, přepíná páky, otevírá brány, konverzuje a sbírá interaktivní předměty. To je v kostce systém hry, jednotlivé body si ale zaslouží podrobnější popis.

Mezi nepřátele se řadí především červení rytíři, stejný model jako Xerk, avšak vyskytuje se tu i jejich přerostlá varianta, do boje se pak hlavní hrdina bude muset pustit i s dalšími tvory, kupříkladu zlomyslnou čarodějnicí. Boj sám je zpracován velmi jednoduše, podobně jako v Diablu, interakce s pákami, které otevírají brány, je taktéž pouze klikací – aktivní předmět se po přejetí kurzorem zvýrazní a hned je jasná i akce, která s ním jde provést. Dialogy jsou pak jednoduché – vyskočí okno, zobrazí se text a pod ním možnosti dalšího vývoje konverzace jako klikatelná tlačítka. Jak prosté.

XerkGrafické zpracování je velice pěkné, ač použitých modelů a textur není zrovna velké množství. Nicméně model Xerka a rytířů je perfektní, stejně jako jakési býčí hlavy coby kulisy, oživlá socha a další objekty. Vše běží ve velkém množství rozlišení od 320x200 až snad po 1600x1200, volitelná je barevná hloubka a řada dalších technických nastavení. Po technické stránce je zkrátka Xerk perfektní a ukazuje, že si autor dal pořádně záležet.

Hratelnost je ze začátku výtečná, později už trochu omrzí, hlavně proto, že hra není moc rozsáhlá. Přímluva za více prostředí, větší počet questů a vůbec celkový větší rozsah by tedy byla rozhodně na místě. I tak ale můžeme být spokojeni s tím, do jak hotové fáze Cypián Xerka dovedl, protože podobně kvalitních akčních RPG se zdarma na internetu mnoho neválí.

Jak to vidí Agile:
Víceméně musím souhlasit s Tomusovou recenzí. Na jednu stranu je potěšitelné, že se Cypián do celého projektu pustil a dotáhl ho do fáze, ve které se nachází, ale na stranu druhou mám pocit, jakoby se jednalo o nějakou betaverzi - viz třeba hrací doba nebo úplná absence hudby a zvuků, což má za následek takovou "nijakou" atmosféru, protože právě ozvučení bývá většinou důležitým stavebním prvkem u her typu Diablo. Jedno velké a nepopiratelné plus si hra zaslouší zvláště díky malé velikosti, která je v poměru s docela vychytaným enginem a pěknou grafikou skoro zanedbatelná. Ostatně si hru zkuste a uvidíte.