Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

10 nejočekávanějších her druhé poloviny roku 2004

  12:50aktualizováno  10. září 3:04
Jak již název článku napovídá, podíváme se na zoubek deseti nejambicióznějším titulům, které by měly do konce roku vyjít. Poodhalme tedy nová tajemství z prací jednotlivých týmů. Čí hra vám zpříjemní mrazivé zimní večery?

Na které hry se tedy můžete koncem roku těšit?

1. ŘEŽ
Nejočekávanější českou hrou ze všech je bezpochyby ŘEŽ. Velmi ambiciózně vypadající projekt je hotový z 90% a již v září bychom se jej měli dočkat. Důraz není kladen na příběh a realističnost, nýbrž na atmosféru a dynamiku (správná 3D střílečka). Příběhu bude možná trochu škoda (atmosféra má být na rozhraní Doom/ Quake, kde jak již mnozí víte z Dooma 3 je znát silný stereotyp), což se ale dá celkem oželit. O atmosféru se z části postará legální a licencovaná hudba (svolení daly 4 kapely) a velmi kvalitní vizuální zpracování včetně světel. Grafika je přímo famózní a není třeba k ní cokoliv dodávat. Pakliže i vás hra zaujala, můžete se o ní mnohem více dozvědět z našeho vyčerpávajícího preview.
“ŘEŽ" “ŘEŽ" “ŘEŽ"


2. Air Captain
Další velmi nadějný projekt dnes již známého týmu Sgames. Jeho členové by chtěli hru stihnout do soutěže Becher Game, ale zatím to příliš slavně nevypadá. Hra je totiž hotova z 25%, avšak i tak je znát velký kus práce. Autoři prý zatím seskupují své nápady ohledně map, systému hry a odkrývání nových map + modelů. Zbývá dodělat mapy, modely, kompletně hru ozvučit, vylepšit fyziku (která se zřejmě bude předělávat) a mělo by být hotovo. Uvidíme tedy jak se nakonec autoři se svým projektem Air Captain s RC letadélky poperou.
“Air “Air “Air


3. Plane Arcade
Druhý letadlový simulátor pochází ze stáje týmu 3D Games, který pravděpodobně vyjde dříve než Air Captain. Vývoj trvá pouze několik měsíců, ale i přesto si to budeme moci již koncem léta (nebo začátkem podzimu) rozdat s velmi dobře vypadajícími nepřátelskými letouny. Vše se bude celou dobu odehrávat na nepřátelském území a cílem bude zničit hlavní cíle (budovy, děla a ona nepřátelská letadla, která se vás budou snažit dostat k zemi). Hrou vás bude provázet nepostradatelný kulomet, bomby a možná i další zajímavé zbraně. Není kladen příliš velký důraz na fyziku letounu, ale autoři podle svých slov hodlají na této důležité věci zapracovat (součástí hry budou i nějaké ty efekty: dým, oheň apod). Dle mého názoru se máme určitě nač těšit a uvidíme jak bude konkurence schopný vůči Air Captains. Nepřehlédněte ale velmi slibně vypadající exkluzivní obrázek (vlevo)… skoro jako ve filmu.
“Plane “Plane “Plane


4. Business Giant 2
Téměř rok odkládaná strategie Business Giant 2 by se konečně měla na podzim dočkat svého vydání. Hra však prochází četnými úpravami. Nejdůležitější je přechod do Direct X, což mimo jiné znamená žádné prudérní blikání. Princip se bude od prvního dílu značně lišit, avšak základ, kterým je „levně nakup a výhodně prodej“ zůstane. Těšit se můžete na 17 misí v Kampani (s příběhem) a také na editor, v němž si budete moci editovat, či vytvářet vlastní scénáře (autoři ale mají utajeno několik pěkných překvapení). Druhý díl má dát důraz na boj s konkurenty a líbivou grafiku. Na vývoji se totiž podílí sdružení grafiků z N*LISTY a už na prvních obrázcích je nějaká ta zkušenost vidět. Autoři si prý vzali příklad ze strategie Industry Giant 2. Budete moci stavět továrny a vyrábět výrobky sami a hlavně levně. Vychytávek by mělo být velké množství, takže nám už nezbývá, než doufat a pevně věřit, že bude druhý (nadějně vzhlížející) díl na letošní podzim konečně dokončen.
“Business “Business


5. Sub Quest 2: Stín hrdiny
První díl byl bezpochyby velice vydařený, a tak se po kladných ohlasech čtenářů pustili autoři do dílu druhého. Ten by měl mít podle jejich slov velmi zajímavý příběh. Nejlepší však je, že by měla mít hra několik konců. Můžete skončit jako bůh či např. vládce celého Khazaru. Sub Quest 2 můžete dohrát za hodinu, jindy za den, což je velmi lákavé. Ještě lákavější bude hra za 7 různých ras, odlišující se ve způsobu boje, minulosti, zvláštních schopnostech a dispozicích. Těšit se můžeme také na obrovský počet map včetně náhodných lokací a od věci není ani možnost vytvářet a hrát vlastní světy. Čekají na vás bažiny, lesy, poušť a mimo jiné také ledová krajina. Z exclusive verze, kterou jsme dostali můžeme konstatovat, že je Sub Quest 2 adept na jednu z nejzábavnějších a možná i nejdelších her roku. Modlíme se, aby se dílko vydařilo.
“Sub “Sub


6. Pět kouzelných amuletů
Hra 5 kouzelných amuletů, jejíž děj sepsal kolega Tomáš Krajča, byla na mnoha serverech označena za jednu z nejočekávanějších projektů letošního roku (viz preview na Bonuswebu). Hra běží na čím dál více používaném WME enginu (ten používají nejnovější pecky Mrtvé Město a Dr. Bohuš) a první čeho si můžete na obrázcích všimnout je perfektní grafické zpracování. Důraz je kladen právě na grafiku a hlavně na onen příběh. Čeká nás celkem až 50 různých lokací a tématická hudba, která se jen tak neoposlouchá. Inu, tento velmi slibný projekt měl být vydán již o prázdninách, ale jestliže se dodrží nový termín (který je už velmi blízko), strčil bych ruku do ohně za to, že se budeme během dlouhých mrazivých večerů nevídaně bavit.
“5 “5 “5


7. Nieflheim
Hrajete bez přestání hry jako Anno 1602 (1503) či Europa 1400? Tak to do vaší sbírky přibude i Nieflheim (a to zdarma), který by se mohl svojí precizní grafikou směle rovnat i s komerčními tituly. Součástí hry bude velké množství budov a množství vojáků. Zatím není známo jak dopadne mód válka, který byl ze hry jaksi vyškrtnut, avšak autoři nápady nešetří a jistě přinesou mnoho zajímavých vychytávek. Hotový je editor map, což je sama o sobě dobrá zpráva, jelikož si budeme moci vytvořit vlastní světy, ale hlavně by se mohl objevit příběh, na který jsme obzvlášť zvědaví. Půjde-li vše dál podle plánu a pokud hra vyjde včas, bude o další podzimní mega kousek více.
“Nieflheim" “Nieflheim" “Nieflheim"


8. Dispečer
Autobusy. Kvádry se čtyřmi koly, jež tvoří nedílnou součást našeho života. Vaším úkolem je pokaždé dostat z depa daný autobus, který je obklopen jinými. V první betaverzi bylo úrovní 5, ale výsledný počet prozatím není znám. Projekt byl také tak trochu pozastaven, jelikož jej tvoří tým 3D Games, který se momentálně zabývá spíše simulátorem letadel Plane Arcade, ale engine je takřka hotov a zbývá tak pouze dodělat nové levely, nějaká ta různá prostředí a nepostradatelné audiozpracování. Titul můžeme označit za originální a převelice chytlavý, tudíž si jej příznivci logických hříček určitě zamilují. Uvidíme ale, kterému projektu bude výše zmiňovaný tým 3D Games věnovat větší pozornost.
“Dispečer" “Dispečer" “Dispečer"


9. Cardhalia
Předposledním nejočekávanějším titulem je hororově se jevící dungeon Cardhalia. Slovy autorů : "Projekt Cardhalia se pomalu, ale jistě začíná posouvat z fáze "alpha" do fáze "beta" - všechny systémy jsou již tedy prakticky navrhnuty a základně odladěny a brzy bude možno započít s vlastním "beta-testingem". Do tohoto stavu však ještě zbývá pár maličkostí - jednak je třeba dodělat ještě dosti grafiky ( je hotovo asi 20 monster z asi 30, dále je třeba nakreslit několik desítek efektů kouzel a také nějaké ty "sektory" a dekorace ) a jednak ještě nějaké to AI monster, také systém kouzel a nakonec ukládání a načítání pozic ( což by neměl být zas tak moc problém, heh... :). Poté bude provedeno základní odladění celého Enginu a začnou se navrhovat jednotlivé levely a dialogy, což už je oproti dosavadní práci vlastně "rutina". Co se týče zvuků, jsou již všechny prakticky hotovy a připraveny - tedy další část práce hotova. Hudba je stále ve fázi vývoje, ale základní představa a témata jsou již také připraveny. Jak je tedy vidět, již tomu moc nezbývá a projekt se stane mnohem zajímavějším - neboť od fáze beta-testingu již vše pojede neustále se zvyšující rychlostí ( ať už do záhuby, nebo do zdárného konce :) - začíná tu být veselo..."
“Cardhalia" “Cardhalia" “Cardhalia"


10. Billiard Challenge
A jako třešničku na dortu tu máme nám všem dobře známý kulečník. Bude se jednat o několik her v jedné. Těšíme se na 3 druhy základních her (nebudou chybět nějaké bonusové) mezi něž patří Pool, Carambol a Snooker. Vše si budete moci vychutnat formou kariéry a nejzajímavější bude bezpochyby hra po síti. Dobrých kulečníků není mnoho (hlavně těch freewarových) a tak doufáme, že velmi pěkná grafika a další zajímavé prvky budou dotáhnuty do zdárného konce.
“Billard “Billard “Billard


Tak to bylo 10 nejočekávanějších her. O všech vás budeme nepřetržitě informovat, ale hlavně doufejme, že se všech těchto skvostů dočkáme ještě letos.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Dots and Boxes - dojmy z betaverze

Dots and boxes

Máte rádi logické hry? Tým Sosáci vydal betaverzi své hry, která vychází z populárního Othella nebo Reversi.

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...Najdete na iDNES.cz