15 - poskládejte si sexbombu

  12:01aktualizováno  6. června 2004 1:33
Hra s jednoduchým názvem ""15"" je pravověrnou variací stařičké logické hry, jejímž principem je přesmykávání 15 čtverců v 16 polích čtverce. Jako jediná ale umožňuje skládat naprosto libovolný obrázek - takže proč si neposkládat třeba dívku svých snů? :-)

Fifteen

Platforma: Freeware
Výrobce: DeaddyBear

Stáhnout

15

Logickou hříčku spočívající v sestavování čtverečků v daném pořadí, znali snad už i naši pradědečci a prababičky. Vždy šlo o to, v poli o předem určených rozměrech posouvat jedno prázdné políčko (resp. přesouvat zabraná políčka do uvolněných mezer) tak, aby výsledek celé té námahy tvořily úhledně seskládané číslice, písmenka, sestavený obrázek či něco úplně jiného. Geniální a přitom jednoduché.

Krátce po začátku komerčního využívání Internetu dostal význam této hříčky nový rozměr - spousta společností ji totiž zařadila do "games" sekce své webové prezentace a návštěvníkům rázem nabízela "herní koutek", kde si mohou zkusit sestavit jejich auto, pračku, boty či bůhvíco ještě (nemluvě o podobném využití v oblasti escort služeb :-). Ptáte se, jak že tohle souvisí s freewarovkou, jejíž recenzi právě čtete? 15 jednoduše řečeno umožňuje to, co jsme si od téhle logické gamesky vždycky slibovali - možnost několika prostými kliknutími obměňovat pozadí hracích kostek.

15

Rozčtverečkované hrací pole může klidně začít okupovat vaše oblíbená postavička, milované jídlo, tvrdohlavý sourozenec - jak je jen libo. Zvláště vhodné je obsadit rozsekanou plochu pomíchaným obrázkem některé atraktivní dívčiny (dámské publikum zřejmě raději sáhne po sympatickém chlapíkovi), protože snaha po opětovném sestavení obrázku, kterou pak ve velkém podporují hormony, bezesporu alespoň minimálně stimuluje mozek k vyšší aktivitě, než když máte na konci koukat na virtuální ztělesnění vašeho tunu vážícího nabubřelého šéfa (nic osobního :-).

Drobnou nevýhodou tohoto freewarového "pošoupávání" virtuálních čtverečků je snadná "naučitelnost" jednotlivých tahů. Je pravda, že k jejich rychlému předpovídání je třeba disponovat alespoň minimálním náznakem inteligence, ale pokud vám pak dojde jak na to, máte zpola vyhráno. Velmi brzo pochopíte, že nejjednodušším způsobem postupného seřazování čísel (řádků obrázku) je vyplňovat řady směrem odshora jednu po druhé (nevyrobíte si tím žádný miš-maš), stejně jako přijdete na to, že vyplňování zbytku řádku nashromážděnými (a na to místo pasujícími) čísly lze nejjednodušeji provést seřazením těchto čísel do nejpravějšího (resp. nejlevějšího, podle nálady či politických preferencí :-) sloupce a následně transportem celého sloupce až do kýžených pozic ve vybraném řádku. Podíváme-li se na to ovšem z druhé strany, může být částečná prediktivnost 15 i výhodou - snadno totiž do hry vpadnete a po zvládnutí všech primitivních finesek se už soustředíte pouze na co nejradikálnější snížení doby a počtu kroků nutných k znovuposkládání obrázku.

15

Pro vynalézavější z vás připravil autor ještě jednu libůstku - totiž možnost měnit obtížnost hry od snazší (pole 3x3 čtverečky, z nichž osm pokrývají hrací kostky), standardně navolené střední (4x4 při 15 hracích kostkách) až po ultimátní těžkou (5x5 při 24 hracích kostkách). Dlužno ovšem podotknout, že volba obtížnosti spíš než obtížnost samotnou ovlivňuje dobu, jakou budete nad rozházeným obrázkem trávit.

15 není nijak unikátní hrou. Ale řekněte mi upřímně - s kolik unikátními freewarovkami se ročně setkáme? Pěti? Deseti? Oblast logických her navíc originalita a podobné jindy vítané prvky téměř vůbec neovlivňují. Jsou to spíš příjemné vychytávky a drobná, leč vhodná vylepšení, která z některých dnešních logických freewarovek dělají překvapivě hratelná dílka. A modernizací v sobě 15 skrývá rozhodně dostatek (obměnitelný obrázek na pozadí, kompaktní windowsácký interface, tabulka nejlepších dosažených výsledků atd.).

Autor:


Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

Na Cube Escape: Paradox se čekání vyplatilo

Cube Escape: Paradox

Po všech stránkách brilantně zvládnutá adventura Paradox dělá své sérii čest. Pravděpodobně zatím nejlepší díl vám...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz