Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

3D Morris - starý dobrý mlýnek

  12:00aktualizováno  9:03
Stolní hry, u kterých se již zdálo, že skončí v propadlišti zapomnění, se znovu vynořují na povrch světa. Nemalou zásluhu na tom mají moderní technologie v čele s počítačovými hrami. Právě ty si totiž berou za vzor to, co jsme měli tolik rádi v letech našeho dětství.

3D Morris

Platforma: Shareware
Výrobce: Lobstersoft

Stáhnout

3D MorrisKdyž se mi do rukou dostala sharewarová verze této hry, přemýšlel jsem, co se za jejím názvem skrývá. Jediné, co mne napadlo, byla (samozřejmě neexistující) vazba na Morrisův tanec ze zeměplošských hor Beraní hlavy (dobrá, a ze staré Anglie). Hlavou mi vířily pochybnosti, jestli bude hra stát za to, nebo jestli to bude jedna z těch, nad kterými všichni právem ohrnují nos. Naštěstí ihned po spuštění hry jsem zjistil, že jsem se obával zbytečně. Pod názvem 3D Morris nám totiž německá společnost Lobstersoft přináší starý dobrý Mlýnek.

Ačkoliv byl Mlýnek kdysi rozšířenou a oblíbenou hrou dětí i dospělých, v poslední době pomalu upadá v zapomnění. Alespoň já jsem ji už dlouho nikde neviděl. Proto si neodpustím krátkou rekapitulaci jeho pravidel, i když to je pro 3D Morrisněkoho možná zbytečné. 3D Morris je určen pro dva hráče, z nichž každý má devět kamenů stejné barvy, podobně jako třeba v dámě. Oba je střídavě umisťují na hrací plán, který se skládá z čarami pospojovaných bodů. Pokud se některému z hráčů vytvořit souvislou linii tří vlastních kamenů, tedy "mlýn", může ze hry odstranit jeden z protivníkových. Vybrat si může libovolný pod podmínkou, že také není v mlýnu. Takto hra pokračuje, dokud mají oba hráči nějaké volné kameny. Ve chvíli, kdy jim dojdou, nastává druhá fáze hry. V ní figurky posouvají po čarách vždy o jedno místo a opět se snaží o vytvoření linií. Takto hra pokračuje do chvíle, kdy má jeden ze soupeřů pouze tři kameny. Pak nastává závěrečná fáze - pro hráče, který vítězí, se nic nemění, avšak ten, který prohrává, není při tazích omezen jedním skokem, ale může své kameny umisťovat na libovolná políčka hracího plánu. Pochopitelně, že až přijde byť o jedinou další figurku, tak prohrává - nebude už schopen vytvořit další mlýn.

3D Morris3D Morris vám nabízí několik možností, jak změřit své intelektuální a kombinační schopnosti s živými či umělými protihráči. Pokud vám nevadí, že nesoupeříte se skutečným člověkem, můžete si zvolit "single game" proti počítači, jemuž před vlastní hrou navolíte úroveň inteligence, s jakou bude své tahy provádět. Nebo si zvolíte arkádový mód, ve kterém jsou jednotlivé hry bodovány podle vašeho výkonu, a kde jedna partie navazuje plynule na druhou a počítač vám simuluje stále lepšího a lepšího protihráče.

V případě, že preferujete skutečného soupeře, máte opět na výběr ze dvou možností. Buď sedí váš oponent vedle vás a střídáte se o myš, kterou se hra ovládá, nebo si jej vyberete na internetových stránkách Lobstersoftu. To je pochopitelně možné jen v případě, že se tam nějaký takový nachází, ale pokud budete chvíli čekat, měl by se tam někdo objevit.

3D MorrisNámi nabízená verze 3D Morrisu je pochopitelně pouze sharewarová. Může vám to stačit, ale asi se nebudete zlobit, když vám řeknu, jaké doplňky a výhody vám nabízí registrace. Za prvé to je možnost využívání dvou dalších grafických zpracování hry, takže když vás jeden "skin" omrzí, můžete si zvolit jiný. Za druhé budete moci hrát arkádový mód i od šestého kola výše (což v neregistrované verzi možné není). A za poslední to je pochopitelně přístup k nejnovějším verzím hry, informacím a vůbec všemu, co je s registrací běžně spojováno.

Je ale možné, že se vám myšlenka registrace z nějakého důvodu nezamlouvá. Nezoufejte. 3D Morris je plně funkční i bez ní a zaručuje vám hodně zábavy ve hře proti soupeřům všeho druhu.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz