Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

5 Days A Stranger – temná adventure

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:37
Yahtzee umí skvěle nejen humorné, ale též zcela vážné detektivní adventury. Hororový příběh plný napětí, strachu a hrůzných odhalení předestírá parádní hra 5 Days A Stranger.
70

5 Days A Stranger

Platforma: Freeware
Výrobce: Yahtzee

Stáhnout

5 Days A Stranger5 Days A Stranger je název, který na první pohled mnoho neříká. Skrývá se za ním ale jedna z nejlepších amatérských adventure her, která v poslední době vyšla. Její autor, Ben Yahtzee Crosshaw, se na Plných hrách prezentoval už klasickým Robem Blancem: Better Days of the Defender of the Universe a dokonalou humornou parodií The Trials of Odysseus Kent. Že umí ale dělat i vážné, napínavé a promyšlené detektivní hry, dokázal právě až dnes recenzovaným dílem.

Hlavní hrdina není žádný svatoušek. Je to slavný lupič Trilby, po kterém pasou policisté celého světa. Nejedná se ale zase o žádného tuctového darebáka – má svůj vlastní mravní kodex a v žádném případě mu nechybí styl. Tentokrát se vydal do sídla rodiny DeFoeů. Tento starobylý rod vymřel a Trilby si uvědomil, že jejich rozlehlé sídlo musí skrývat značné bohatství. 5 Days A StrangerVyšplhal se tedy dovnitř, avšak zjistil, že cesta zpět nebude zdaleka jednoduchou záležitostí. Okno za ním nenávratně zaklaplo a on se octl spolu se čtyřmi dalšími lidmi v zajetí strašidelného domu, nočních můr, v nichž hlavní roli hraje muž s maskou na tváři, nepříčetným výrazem a mačetopu v ruce. Spolu s vystrašenou novinářkou z BBC jménem Simone, šestnáctiletým mladíkem z blízké školy jménem Jim, hledačem pokladů a záhadologem Philipem a od začátku nezvěstným tajuplným mužem s iniciály AJ bude Trilby zkoumat strašlivá tajemství domu a odhalovat pomalu, ale jistě nechutný, zlý a temný příběh sira Rodericka, jeho dvou synů a okolností jejich smrti.

5 Days A StrangerVíce už prozrazovat nebudu, ale vývoj zápletky v duchu klasik hororu od Agathy Christie (především první dny se zdá, že se děj ponese v duchu Deseti malých černoušků) a duchařských záležitostí á la Alone in the Dark ukazuje, že jako scénárista nemá Yahtzee na současné freeware scéně konkurenci. Příběh je fantastický, děsuplný – a přitom uvěřitelný, zdaleka ne trapný, zbytečně hrající na emoce či přehánějící. Zbylo místo i na charakterizaci jednotlivých postav, hysterického Philipa, ušlápnutého Jima či vždy racionální a logickou Simonu (snad jen AJ příliš prostoru nedostal, což ale těžko šlo vzhledem k jeho roli zařídit), příběhu nechybí dramatický závěr, který však neznamená, že hráč přestane přemýšlet. Totiž způsob, jakým se hlavní postavy s nebezpečím domu vypořádají, se ani zdaleka nedá nazvat morálně 5 Days A Strangerbezúhonným – je to však v kontextu hrozby smrti ospravedlnitelné? To už si musí zodpovědět každý sám a není to věru lehké.

Audiovizuálně je trochu škoda nízkého rozlišení, hra běží jen ve 320x200, grafika je nicméně hodně slušně nakreslená. Hudba je opět – jak je Yahtzeeho špatným zvykem – vykradena z RPG Makeru 2000, což hře spíše škodí, ale dá se samozřejmě vypnout. Trochu nešikovné je i ovládání, ale kdo se naučí používat klávesové zkratky pro příkazy jdi, použij, prozkoumej a mluv, nebude s ním mít nejmenších problémů. Díky stabilnímu a časem prověřenému enginu AGS se ve hře nevyskytují žádné bugy, vše běhá rychle i na slabých počítačích a hra nepadá.

5 Days A Stranger5 Days A Stranger je hra náročná, obtížná, ale chytrá a patří vůbec k tomu nejlepšímu, co freeware scéna zplodila. Při pohledu na screenshoty se to možná nezdá, ale grafika je to poslední, s čím zážitek s novou Yahtzeeho hrou stojí a padá. Je to hra pro chytré lidi, kteří nechtějí jen nenáročnou zábavičku na pět minut, hra s kvalitním scénářem, věrohodnou a přitom fascinující zápletkou a dostatečně impozantním vyústěním. Zkrátka: nemá chybu.

P.S.: Opět je na PH samozřejmě k mání i návod, byť tentokrát vřele doporučuji hru si jeho používáním nekazit.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

66 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 32 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz