Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A Game with a Kitty 2: Darkside Adventures - hvězdná variace večera

  12:00aktualizováno  3:03
Na pokračování A Game with a Kitty jsem se těšil snad víc než na Štědrý den. Není proto divu, že se mé srdce rozbušilo vzrušením, když jsem pak spatřil vysněný nápis ""download"" v nejnovějším updateu na Bernieho stránkách. Vyplatilo se ono čekání?
80

A Game with a Kitty 2: Darkside Adventures

Platforma: Freeware
Výrobce: Bernie

Stáhnout

A Game With a Kitty 2 - Darkside Adventures"V jednom rohu vesmíru je místo, kde fyzikální zákony ani logika nehrají přílišnou roli," tak zní volná parafráze úvodu, jež vás seznámí se světem "Darkside Adventures", v němž později strávíte několik úctyhodných hodin. A nutno dodat, že tento popis je víc než trefný. 

Zmocnivše se tak postavy vrchního kancléře, vydáváte se na záchranu princezny vstříc právě takovému světu. Světu jehož nástrahy jsou rozličné a díkybohu i mimořádně zábavné. Bernie se na gamedesignu vskutku vyřádil a tak se můžete těšit na opravdu solidní kopu rozsáhlých levelů skýtajících širokou sortu platformových triků. Ať už jsou to mizící plošiny, celé pohybující se stěny, sestavy zdí lákající k mohutným trikům při šplhání na ně, protivítr, využití ostatních obyvatel Darksideu jako odrazových plošin, stěny zbořitelné bombou, trampolíny, jež můžete libovolně přenášet, mosty ukotvené na dně jezera, souboje s bossy, chlápek somrující hvězdy výměnou za poskytnutí svých beder jako plošiny, chrliči anebo výtahy, nepřestanete prahnout po odhalování a zdolávání dalších nástrah. 
Navíc, stejně jako jeho předchůdce, i Darkside nabízí poměrně široké spektrum vlastností, jež si vaše postava v průběhu hry osvojí. Od základního zrychlení pohybu hrdiny, přes dvojskok, trojskok až ke klouzání po zdech. S takovou sestavou pohybů se zvládnete dostat téměř kamkoliv, ruku v ruce s tím však vzrůstá i nedosažitelnost oněch míst, která musíte zdolat. Jak vidno, hra nabízí ryzí vyžití všem plošinovkovým fandům a připočteme-li i solidní a relativně pohodlné ovládání, získáváme silně nadprůměrnou hopsačku, skýtající téměř vše, co k žánru patří.

A Game With a Kitty 2 - Darkside AdventuresPřesto se však najde pár neduhů, jež hře musím vytknout. Pochopitelně vypichuji spíše prkotiny, ale tak je to vždy, jste-li oblaženi něčím téměř dokonalým. V prvé řadě bych Berniemu vyhuboval za ukecané rozhovory před každým soubojem s bossem, které není možné přeskočit a které si musíte po každém svém selhání během souboje znova přečíst. (Vězte, že porazit bosse není jednoduché a dialogy jsem tak viděl tolikrát, že je umím odříkat téměř zpaměti). Pochybný je i způsob jakým autor natahuje herní dobu, když vás nutí vracet se do levelů, které jste již dohráli abyste sesbírali dostatečný počet krystalů potřebný k propuštění výš. Nutí tak sice lenivějším hráče, aby občas zapojili do hraní i hlavu a odhalili jak se k těžko dostupným krystalům dostat, avšak zároveň k této činnosti nenabízí nové prostředí a tak je ve snaze postoupit dál poněkud demotivuje. Lehce nevyvážená je i obtížnost jednotlivých úrovní, tím však výčet hlavních negativ končí.

Opomenout si rozhodně netroufám vizuální zpracování. Byť hra, stejně jako její předchůdce, běží v minimalistickém rozlišení 320x240 pixelů, Bernieho pixelart doznal výrazného pokroku a patří k naprosté špičce na freeware scéně. Nejde zdaleka tolik o technickou, či realistickou dokonalost, nýbrž o míru imaginace, A Game With a Kitty 2 - Darkside Adventures kterou autor ve svých malbách hráčovu oku nabízí. Svět hry je mimořádně rozmanitý, s určitým nadhledem se dá říci, že i neviděný a z "titleové" hranatosti, jež bývá obvykle záporem, si tvoří ctnost. Pohyb hrou je bohatou pastvou pro oko a byť někomu může připadat pojetí Darkside až příliš dětské, nemá ve svém žánru výraznější konkurenci. Ani hudební doprovod nezaostává, to však u A Game with a Kitty stalo již dobrým zvykem. 

Co říci na závěr? Darkside je úctyhodným pokračovatelem svého staršího bratra. Nabízí vše, co byste od něj čekali a něco navíc k tomu. Přesto si netroufám udělit mu stejně vysoké, či dokonce vyšší hodnocení než prvnímu dílu. K překonání vlastního stínu je totiž třeba větší odvahy a invence. Dle toho, co však Darkside naznačuje již teď, si troufám tvrdit, že Bernie je na nejlepší cestě to dokázat. 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 5 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz