Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A.N.T.Z. - Berušky se vracejí

  12:00aktualizováno  7. prosince 8:58
Líbily se vám české Berušky z dílen Anakreonu? Pak vás jistě potěší rovněž povedená hra A.N.T.Z., která obsadila první místo mezi logickými hrami na letošní Becher Game, neboť se tímto logickým počinem notně inspirovala.
80

A.N.T.Z.

Platforma: Freeware

Stáhnout

A.N.T.Z.Jak se zdá, Češi mají prostě na logické hry hlavu – a tím nemyslím hlavu na řešení různých logických rébusů, ale spíše schopnost tvořit kvalitní hry, vyžadující na hráčích notnou dávku inteligence. Vždyť pro příklad nemusíme chodit vůbec daleko, takoví Anakreoni by mohli mnoho povídat. Jejich povedené freeware Berušky se před nedávnem dočkaly pokračování, jež bylo protentokrát oblečeno do příjemného 3D kabátku, nicméně se již jednalo o ryze komerční počin, ačkoliv jeho cena není nikterak vysoká. Za zmínku pochopitelně stojí také precizní Fish Fillets, jež nabízí slušnou řádku pořádně zapeklitých úkolů. Zajímalo by vás, co vznikne smícháním těchto dvou chutných dílek dohromady? Jestliže jste si již prohlížely hry z letošní Becherovka Game, máte již myslím jasno, neboť vítěz logické kategorie – povedená hra nazvaná A.N.T.Z., všechny předpoklady do puntíku splňuje.

Již po prvním spuštění vás jistě trkne až příliš nápadná podobnost právě s Beruškami, ačkoliv hlavními hrdiny jsou protentokráte zcela odlišná zvířátka. Jedná se totiž o A.N.T.Z.mravence, to však neznamená o nic menší zábavu, ba právě naopak. Ačkoliv to od hry podobného rázu možná úplně nečekáte, A.N.T.Z. jsou stejně jako kterákoliv jiná hra provázáni dějovou linkou, která sice není nikterak originální, nicméně se vcelku povedla. Hlavní roli zde hraje říše mravenců, která je v poslední době intenzivně sužována útoky zlotřilého mravenečníka, který bez milosti požírá vajíčka i dělnice. Ve chvíli, kdy se již všichni pomalu ale jistě začínají smiřovat se svou smrtí však přichází nová naděje a tou je Becherovka, díky níž by se mělo tomuto malému království podařit ubránit.

Levelů je v A.N.T.Z. obsaženo vcelku dostatek, což je ostatně patrné také z jednotlivých teček na vaší cestě k cíli, z nichž každá symbolizuje jeden level, skrývající logický rébus, který budete muset vyřešit. Nejedná se však o lecjaké jednoduché posouvání předmětů, o čemž ostatně svědčí takéA.N.T.Z. fakt, že před samotnou hrou vás čeká hned několik různých tutoriálů. Ty jsou nutné především proto, že pro záchranu lidstva bylo vybráno několik odvážlivců, kteří však oplývají naprosto odlišnými schopnostmi, které je třeba si zafixovat a následně je efektivně používat. Jeden totiž může věci tahat, jiný to zase naopak nedokáže a jeho jedinou schopností je tlačit předměty před sebou. Aby toho nebylo málo, vyskytuje se po mapách několik různých kapek, jež jsou barevně odlišeny. Žlutá symbolizuje Becherovku, modrá znamená kapky vody a bílá s drobným kostlivcem je nebezpečný repelent, jež vás může velice rychle připravit o život, tudíž se mu budete muset obrovských obloukem vyhýbat.

Co se týče technického zpracování, to je dosti zdařilé, což také pochopitelně tak vysoké umístění na Becherovka Game v jisté míře zaručuje. Hra totiž nepostrádá vcelku zdařilý dabing, jehož prostřednictvím je komentována většina hlášek ve hře. Jste-li tedy milovníkem logických her či vám alespoň trocha myšlení není zcela proti srsti, pak je tento obsáhlý český projekt zajisté jasnou volbou!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 49 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz