Abbie - zachraňte květiny

  12:00aktualizováno  8. února 11:54
Hlavní hrdinka Abbie, která se čistě náhodou jmenuje stejně jako hra, má věru nelehký úkol - zachránit hrstku posledních pozemských květin, jejichž existenci ohrožují zákeřné hydranty a zmutované bodláky.

Abbie

Platforma: Freeware
Výrobce: Direct Logic Systems

Stáhnout

Abbie

Dnešní freewarovkou nemůže být, už podle titulku, nic jiného než další zábavná logická hra, při níž krom své hbité končetiny spočínající na ušmudlané klávesnici zapojíte i věc, kterou zpravidla míváme uvnitř hlavy. Ano Pepíčku, je to mozek :-). Ať už tvůrce vedlo k vytvoření hry cokoliv, zřejmě se v tu chvíli nacházeli v nějakém opojném rozpoložení a vnímali krásy letního dne, jinak si totiž nedokážu vysvětlit, jak mohli přijít na to, že vašim cílem v každé úrovni hry Abbie je zachránit všechny fialové květinky.

Částečná přebarvenost, až bych řekl kýčovitost grafického zobrazení vás provazí hrou od samého počátku. Různé nápisy a tlačítka hýří celou paletou okem rozpoznatelných barev, takže si na nich můžete snadno ověřit svůj zrak, ale časem vám možná všechny ty barvy začnou lézt krkem. V tu chvíli bude správná doba na to, abyste začali první level :-).

Zpočátku v podstatě není nad čím váhat. Princip hry se postupně s přibývajícími levely naučíte a pak přijde ta stěžejní část celé hry - myšlení. První úrovně hry zmáknete mávnutím ruky, ani nebudete muset uvažovat, natož pak kombinovat nebo hrát level několikrát od začátku, ale časem začne hodně přituhovat. Není ale důvod k panice - tak těžké oříšky a hlavolamy jako například ve hře Fillets (kterou úspěšně dohráli snad jen členové Mensy) rozlouskávat nebudete.

Vaší hlavní hrdinkou hry je Abbie, malá roztomilá holčička, která má za úkol zachránit všechny poslední květiny. Úkol je to vpravdě nelehký, v jeho splnění vám budou bránit hydranty (opravdu zajímavá zbraň :-)) a škaredé otrávené zelené květiny. Naopak pomocí montážních klíčů, sekaček trávy (ahoj Mountfielde :-)) a betonových zdí budete nepřátelské hydranty "odzbrojovat", květiny destruovat a zdmi blokovat.

Abbie

Velkou nevýhodou Abbie je příliš malý počet úrovní; v základním balíčku je jich deset a přestože desítka vypadá na první pohled vcelku lákavě a byl bych rád, kdyby tomu i doopravdy bylo, musím vás zklamat. Dohrání všech úrovní vám nebude trvat déle než pár desítek minut, pokud vám bude déle trvat pochopení herního systému, tak možná o něco déle (v případě, že vám hra nejde dohrát ani po 5 hodinách tvrdé pařby, měli byste vyhledat lékařskou pomoc). Autoři vám to vynahrazují možností dokoupit si přes internet dalších několik úrovní hry, nicméně poté už hra popírá svůj smysl - to jest být totálně free.

A i když je každý level odlišně designově navržen, nepodařilo se tvůrcům vyhnout se částečné stereotypnosti jednotlivých úrovní. Nemění se ani grafický podklad, ani škodící zařízení, ani květinky, které zachraňujete a to je velká škoda. Nebýt toho, mohla být z Abbie téměř bezchybná logická oddechovka.

Popis grafické stránky hry jsem již v úvodu částečně nakousl, přesto se k němu teď vrátím. Ačkoliv není oku lahodící použití duhových barev v nápisech tlačítek a oznámení, je na druhou stranu fér autorům poblahopřát ke svělému ztvárnění hlavní hrdinky, všech levelů a ostatních předmětů, které se ve hře objevují. Uvědomíme-li si totiž, že instalačka hry má necelých 2,5 MB a je v ní zahrnut také veškerý programovací kód, zvuky a hudba, nelze než potvrdit, že poslední dobou se autorům freewarovek vcelku daří vměstnávat kvalitní grafiku do čím dál menšího prostoru, za což jím můžeme být jedině vděční.

Abbie

Po stránce zvukové a hudební musím také tvůrce pochválit. I když se hudba v pozadí mnohým hráčům líbit nebude, určitě je nebude dráždit natolik, aby byli donuceni ji vypnout a zvuky, které doprovázejí efekty vás stoprocentně hodně pobaví. Například plesknutí vody z hydrantu, jakmile se dostanete do jeho palebné linie, opravdu stojí za to.

Nezbývá mi, než vám Abbie vřele doporučit. Ačkoliv se u ní nebudete bavit hodiny a hodiny jako u jiných her tohoto typu, určitě se s ní chvilku pobavíte a nebudete litovat těch pár minut strávených jejím stažením.

Autor:


Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Další z rubriky

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz