Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AblazeBall - opravdové hrátky s ohněm

  12:00aktualizováno  2:42
Asi to není úplně nejvhodnější, představovat vám v tomto parném létě hru plnou ohně a síry, nicméně zatajit ji před vámi, to by byl ještě větší prohřešek. Neváhejte tedy a vrhněte se po hlavě do vulkanického žáru jménem AblazeBall.

AblazeBall

Platforma: Freeware
Výrobce: Christian Ofenberg

Stáhnout

Ablazeball

Na poli freewarových her, a vlastně i v oblasti her komerčních, se originální projekty objevují jen zřídka. Asi nejčastěji se setkáváme s všemožnými variacemi tetrisu, arkanoidu nebo některé jiné klasické hry. V lepším případě se autoři takových her alespoň snaží zaběhnuté téma modifikovat tak, aby hra byla i ve své bůhvíkolikáté inkarnaci stále něčím zajímavá. Většina ostatních her se pak odlišuje natolik, že je již nelze označit za pouhý klon. Přesto i u nich bychom našli podobnost s některými jinými typy her. Ovšem projektů, které by se nedaly dost dobře připodobnit k žádné existující hře, těch je jako šafránu. Je jisté, že hře AblazeBall se nedá upřít příslušnost k právě té poslední skupině.

V průběhu hry budete pomocí myši ovládat jakousi planoucí kouli žhavé lávy, s níž se budete pohybovat po členité krajině plné nebezpečných vodních jezírek. Vaším úkolem bude najít několik jiných koulí a dopravit je až do jícnu sopečného vulkánu nacházejícího se uprostřed mapy. Přitom však nesmíte ztratit příliš mnoho žáru nechtěným kontaktem s vodou. Aby to nebylo tak jednoduché, vodní hladina se neustále pomalu zvedá, takže je čím dál tím těžší se jí vyhýbat. Celá věc je navíc ještě komplikována tím, že musíte sbírat jakési „jiskry“, za které získáváte body,  pomocí kterých musíte občas zažehnout vyhaslý oheň. Vaším velkým pomocníkem pak bude možnost terraformace terénu, díky níž se můžete vyhnout nechtěnému střetu se studenou vodou. Stojí-li vám v cestě jezero, stačí o něco zvednout dno a je vystaráno. Když se vám třeba znelíbí některý kopec, můžete ho srovnat se zemí. Naneštěstí je vaše energie, potřebná pro provádění terénních změn, omezena, a tak je třeba používat ji uvážlivě.

Ablazeball

Další vlastností vámi ovládané ohnivé koule je možnost odpoutat se od zemského povrchu a na omezenou dobu se vznést do vzduchu. Díky tomu se můžete snadno dostat na jinak těžko přístupná místa. V různých částech členitého terénu se pak nacházejí bonusy, za které získáváte body, a které mohou například snížit hladinu vody, nebo zvýšit viditelnost. Všechny důležité objekty jsou ostatně vyznačeny na radaru, který vám vždy pomůže najít správný směr, a stane se tak neocenitelným pomocníkem. Zmínit musím také fakt, že herní prostředí je generováno náhodně, a tudíž se hned tak neokouká.

To, co na AblazeBall bezesporu upoutá, je grafické zpracování. Zvláště povedené jsou nejrůznější ohňové efekty. Okolo lávové koule šlehají plameny a země pod ní rudě žhne. Pokud kouli trochu rychleji rozpohybujete, nechává za sebou ohnivou stopu. Povedená je i vlnící se vodní hladina. Pokud se pak žhavá hmota dostane do vody, začne se zvedat pára, což se projeví i na celkové viditelnosti v levelu. I co se týče zvuků a hudby, není hře co vytknout. Provázet nás bude několik příjemných melodií ze zlatých časů hudebních modulů, mezi kterými můžete libovolně přepínat i během hry.

Ablazeball

Mezi stinné stránky hry pak patří ne úplně dotažená hratelnost. Vodní hladina stoupá snad až příliš rychle a než se stačíte rozkoukat, topíte se pod ní. Trochu nešťastně je také vyřešeno nastavování pohledu na scénu. Kameru můžete sice libovolně otáčet pomocí myši, ale funguje zde jakási setrvačnost. Pokud tedy pohled rychleji otočíte, kamera ještě nějakou chvíli „dojíždí“ a vy tak ve výsledku koukáte někam jinam, než kam byste zrovna potřebovali. Naštěstí si na to lze brzy zvyknout a po čase vám to už ani nepřijde. Nakonec lze říct, že se všemi pro i proti je AblazeBall povedenou a zajímavou hrou, které rozhodně nechybí originalita ani líbivé grafické zpracování.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz