Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Absolute Mastermind - myslete logicky!

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 12:29
Máte už dost všech těch akčních her? Vždyť abyste se dobře bavili, nemusíte se brodit potoky krve a být ověšeni arzenálem zbraní. Stále ještě existují hry, u kterých můžete prostě jen v klidu přemýšlet, luštit logické problémy a zkrátka se dobře bavit. Těchto her sice není mnoho, ale nespletete se, pokud si vyberete Absolute Mastermind.
70

Absolute Mastermind

Platforma: Freeware
Výrobce: Fun Factory

Stáhnout

Absolute Mastermind Nic proti akčním hrám, ale všeho se jednou přejí a pokud snad již vaše prsty sužují křeče od neustálého tisknutí tlačítka pro střelbu, páteř se vám křiví od nervydrásajícího napětí a oči začínají bolestivě pálit, možná je na čase trochu zmírnit. Nechci vám radit, abyste přestali hrát hry, na to mám svou práci příliš rád :), ale možná je načase potrápit zase jinou část mozku a místo reflexů tříbit například schopnost logického uvažování. Jistě chápete, kam tím mířím. Chci vaši pozornost nasměrovat k oblasti logických her, kteréžto se sice netěší takové oblibě jako hry akční, ale i přesto mohou být stejně zábavné (ne-li více). Jednou z pařeb, která žánr logických her důstojně reprezentuje, je i Absolute Mastermind. Pojďme si tedy říct, na co se můžete těšit.

Hned po spuštění hry se před vámi otevře okno s herní deskou, která se záhy stane středobodem veškerých vašich myšlenek. Cíl hry je poměrně prostý, těžší je ale dopracovat se k němu. V horní části obrazovky se pod stříbrnými kryty ukrývá šest různobarevných kamenů a vy máte k dispozici 14 pokusů na to, sestavit identickou sekvenci na herní desce. Ovšem bez malé pomoci by tato úloha spadala spíše do pravděpodobnostního počtu. Proto se po každém pokusu o sestavení vlastní kombinace dozvíte, kolik kamenů jste umístili správně a kolik kamenů sice má správnou barvu, ale umístili jste je do nesprávných pozic. Pakliže vámi vytvořená šestice přesně neodpovídá skrytému vzoru, pokračujete v dalším řádku, nyní už ale obohaceni o cenné informace získané z předchozích pokusů.

Absolute MastermindJak brzy zjistíte, zkoušet náhodně různé kombinace rozhodně k řešení nepovede. Místo toho musíte pečlivě vybírat jaké kameny do dalšího řádku umístit, abyste získali pokud možno maximum informací a přiblížili se tak správnému řešení. Hra končí v okamžiku, kdy se vám podaří hledanou sekvenci sestavit nebo až vyčerpáte všechny řádky hrací desky, což je ta horší alternativa. Až vás přestane bavit překonávat vlastní rekordy, můžete si do hry přizvat i kamaráda a vyzkoušet opravdový „Duel myslí“. V tomto módu se hráči po každé hře střídají a v pěti kolech se snaží odhalit skrytou šestici kamenů na co nejmenší počet pokusů. Pokusy z každé hry se pak oběma sčítají a po dohrání všech kol vítězí ten z hráčů, jehož součet je menší.

Absolute MastermindGrafické zpracování hry je docela povedené, ačkoliv se poměrně rychle okouká. Zřejmě proto nám byla autory dána možnost měnit vzhled hry a vybrat si jeden ze dvou předem připravených skinů. Kromě toho si můžete nastavit i časový limit a pokusit se překonat zatím nejkratší dosažený čas. Volba „začátečník“ zase zajistí, že v hledané kombinaci se nebudou barvy opakovat, což celou hru poněkud zjednoduší. I pak ale můžete volit mezi třemi stupni obtížnosti, které se od sebe liší v délce hledané barevné kombinace a v počtu barev, které se v ní mohou vyskytovat. A aby při hře nezahálely ani vaše sluchové aparáty, bude vám k tomu vyhrávat některá z více jak desítky pohodových skladeb, jejichž playlist si můžete sami upravovat. Ani za kvalitu použitých samplů se autoři hry nemusí nijak stydět, ačkoliv u tohoto typu her není zvuková kulisa tak důležitá.

A co říct závěrem? Snad jen, že Absolute Mastermind patří do oné relativně úzké skupiny her, na kterých se jen stěží hledá nějaký nedostatek. Je vidět, že se autoři hry opravdu snažili, aby něco nepřehlédli a na nic nezapomněli. Asi jedinou spornou otázkou tak zůstává, zda je nápad hry dostatečně nosný, aby vás zabavil déle než jen na pár hodin. Jisté ale je, že jde o hru, která si vaši pozornost zaslouží.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz