Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ace Speeder – potrhlé závody vznášedel

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:09
Závody vznášedel nejsou a nikdy nebyly příliš četně zastoupeným odvětvím počítačových her, ale nelze o nich říci, že by tím pádem byly špatné. Alespoň ne všechny. Pokud jste si to skutečně mysleli, je asi potřeba vás přesvědčit o zřejmém opaku a nejlepším příkladem bude určitě dnešní skvělá gameska Ace Speeder.
60

Ace Speeder

Platforma: Freeware
Výrobce: TN Production

Stáhnout

Ace SpeederJaponsko se na vývoji freewarových her podílí pramálo, a tak jsem byl celkem překvapen, když jsem našel hru, která odtamtud přímo pochází, ale mé nadšení později trochu utlumilo zjištění, že nejde o freeware, ale shareware. Ve hře jsou jistá omezení některých vznášedel a není povolen přístup ke všem tratím, ale i přes tuto skutečnost vám můžu potvrdit, že se jedná o velice zábavnou hru. Nikdy jsem netušil, jak můžou být zábavné závody vznášedel, a poté, co si zahrajete dnešní hru, mi jistě dáte za pravdu.

Po spuštění gamesky se vám promítnou loga výrobců – šikmookého týmu TN production – a pak budete přesunuti na zajímavě zpracované menu. Z kruhu různobarevných kuliček, z nichž každá dělá přístup k nějaké menu volbě, si můžete vybrat takovou položku, která je vám právě po chuti. Kromě začátku závodů a tréninku je tu možnost přehrání záznamu ze závodu, zadání hesla pro uvolnění dalších kol a nastavení. V nastavení toho skutečně moc kromě vypnutí a zapnutí zvuku nenajdete a další volby ve hře nejsou, takže nám nezbývá než se vrhnout do hry.

7

Ace SpeederPod položkou Praktice značící trénink můžete nanečisto zkusit svůj talent, projet si trasy a připravit se tak na pravý závod. Ale ještě před startem si budete muset vybrat vznášedlo, traťovou oblast a konkrétní trať, kterou pojedete. Vznášedel je celkem osm, ale díky shareware omezení máte k dispozici jen čtyři – Shark, Dragon, Mirage a Fire. Liší se od sebe nejen vzhledem, ale i vlastnostmi, jako je rychlost, akcelerace, zabrždění nebo dobré vybírání zatáček. Až si vyberete vznášedlo, které vám bude nejvíce vyhovovat, musíte si ještě vybrat jednu z traťových oblastí a pak ještě konkrétní trať. Na výběr jich máte vždy šest, ale i zde jste sharewarově omezeni. Až budete s výběrem hotovi, potvrďte ho mezerníkem. Pak zapadnou veliké masivní vrata a hra začíná.

Ace Speeder má velice netradiční start. Vznášedla jsou všechna rozjetá a i to vaše zatím automaticky jede ke startu. Kamera ho natáčí z různých pohledů, ale jak přejede startovní čáru, přebíráte řízení vy. Vznášedlo řídíte velice jednoduchým způsobem. Mezerníkem přidáváte plyn a šipkami zatáčíte.

Ace SpeederPři vaší jízdě vás doprovází zpravidla sedm oponentů, s kterými závodíte o nejlepší umístění. Vyhrát nad nimi nemusí být hned napoprvé v pohodě, ale až si trať několikrát projedete, shledáte, že je to maximálně jednoduché. Při jízdě vám pomáhají také různé objekty na dráze. Většinou je to buď vyhazovač, který vám pomůže pořádně nadskočit a případně přeskočit oponenta, anebo je to zrychlovač, který vám poskytne na malou chvíli obrovskou rychlost.

Prostředí hry je velice různorodé, fantastické a svým způsobem i zvláštní. Je uděláno vždy jinak, ale zpravidla na velice temném podkladu. Obvykle trasa protíná nějaké šedé zakouřené velkoměsto či projíždíte zničenou krajinou. I dráha, na které jedete, není obyčejná. Někdy jste doslova prohozeni hořícími oblouky, anebo jezdíte na průhledném dláždění. Zkrátka nic normálního nečekejte. Je to ryze závod z velice ujeté vize budoucnosti.

Co se týče grafiky, tak po té stránce je hra skutečně vynikající a efekty jsou na tom naprosto stejně, což je určitě potěšitelné zjištění. Hudba a zvuky jsou tak na střední úrovni. Hudba je celkem dobrá, ale zase nic světoborného to rozhodně není. A co se týče hratelnosti, tak ta by bývala byla excelující, ale sharewarové omezení jí dosti strhuje. Přesto si však myslím, že i tak se jedná o skvělou hru a nechat si jí ujít je minimálně škoda.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 89 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz