Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ace Speeder – potrhlé závody vznášedel

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:09
Závody vznášedel nejsou a nikdy nebyly příliš četně zastoupeným odvětvím počítačových her, ale nelze o nich říci, že by tím pádem byly špatné. Alespoň ne všechny. Pokud jste si to skutečně mysleli, je asi potřeba vás přesvědčit o zřejmém opaku a nejlepším příkladem bude určitě dnešní skvělá gameska Ace Speeder.
60

Ace Speeder

Platforma: Freeware
Výrobce: TN Production

Stáhnout

Ace SpeederJaponsko se na vývoji freewarových her podílí pramálo, a tak jsem byl celkem překvapen, když jsem našel hru, která odtamtud přímo pochází, ale mé nadšení později trochu utlumilo zjištění, že nejde o freeware, ale shareware. Ve hře jsou jistá omezení některých vznášedel a není povolen přístup ke všem tratím, ale i přes tuto skutečnost vám můžu potvrdit, že se jedná o velice zábavnou hru. Nikdy jsem netušil, jak můžou být zábavné závody vznášedel, a poté, co si zahrajete dnešní hru, mi jistě dáte za pravdu.

Po spuštění gamesky se vám promítnou loga výrobců – šikmookého týmu TN production – a pak budete přesunuti na zajímavě zpracované menu. Z kruhu různobarevných kuliček, z nichž každá dělá přístup k nějaké menu volbě, si můžete vybrat takovou položku, která je vám právě po chuti. Kromě začátku závodů a tréninku je tu možnost přehrání záznamu ze závodu, zadání hesla pro uvolnění dalších kol a nastavení. V nastavení toho skutečně moc kromě vypnutí a zapnutí zvuku nenajdete a další volby ve hře nejsou, takže nám nezbývá než se vrhnout do hry.

7

Ace SpeederPod položkou Praktice značící trénink můžete nanečisto zkusit svůj talent, projet si trasy a připravit se tak na pravý závod. Ale ještě před startem si budete muset vybrat vznášedlo, traťovou oblast a konkrétní trať, kterou pojedete. Vznášedel je celkem osm, ale díky shareware omezení máte k dispozici jen čtyři – Shark, Dragon, Mirage a Fire. Liší se od sebe nejen vzhledem, ale i vlastnostmi, jako je rychlost, akcelerace, zabrždění nebo dobré vybírání zatáček. Až si vyberete vznášedlo, které vám bude nejvíce vyhovovat, musíte si ještě vybrat jednu z traťových oblastí a pak ještě konkrétní trať. Na výběr jich máte vždy šest, ale i zde jste sharewarově omezeni. Až budete s výběrem hotovi, potvrďte ho mezerníkem. Pak zapadnou veliké masivní vrata a hra začíná.

Ace Speeder má velice netradiční start. Vznášedla jsou všechna rozjetá a i to vaše zatím automaticky jede ke startu. Kamera ho natáčí z různých pohledů, ale jak přejede startovní čáru, přebíráte řízení vy. Vznášedlo řídíte velice jednoduchým způsobem. Mezerníkem přidáváte plyn a šipkami zatáčíte.

Ace SpeederPři vaší jízdě vás doprovází zpravidla sedm oponentů, s kterými závodíte o nejlepší umístění. Vyhrát nad nimi nemusí být hned napoprvé v pohodě, ale až si trať několikrát projedete, shledáte, že je to maximálně jednoduché. Při jízdě vám pomáhají také různé objekty na dráze. Většinou je to buď vyhazovač, který vám pomůže pořádně nadskočit a případně přeskočit oponenta, anebo je to zrychlovač, který vám poskytne na malou chvíli obrovskou rychlost.

Prostředí hry je velice různorodé, fantastické a svým způsobem i zvláštní. Je uděláno vždy jinak, ale zpravidla na velice temném podkladu. Obvykle trasa protíná nějaké šedé zakouřené velkoměsto či projíždíte zničenou krajinou. I dráha, na které jedete, není obyčejná. Někdy jste doslova prohozeni hořícími oblouky, anebo jezdíte na průhledném dláždění. Zkrátka nic normálního nečekejte. Je to ryze závod z velice ujeté vize budoucnosti.

Co se týče grafiky, tak po té stránce je hra skutečně vynikající a efekty jsou na tom naprosto stejně, což je určitě potěšitelné zjištění. Hudba a zvuky jsou tak na střední úrovni. Hudba je celkem dobrá, ale zase nic světoborného to rozhodně není. A co se týče hratelnosti, tak ta by bývala byla excelující, ale sharewarové omezení jí dosti strhuje. Přesto si však myslím, že i tak se jedná o skvělou hru a nechat si jí ujít je minimálně škoda.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 89 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz