Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Action Supercross – to byste nevěřili

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:26
Podle názvu již asi poznáváte, o co se bude ve hře vůbec jednat. Motorky jsou oblíbený žánrem freewarových výrobců, nicméně se jedná většinou o závody, ale tohle, co uvidíte dnes, to tu vážně ještě nebylo.
80

Action Supercross

Platforma: Freeware
Výrobce: Balasz

Stáhnout

Action Supercross

Hry s bláznivou tématikou se na internetu jen množí a je jich čím dál tím víc. Nebyla to jen série Beavis & Butt-head, která sice patřila k nejlepším, ale těch dobrých je více. Dnešní hra je opravdu velice originálním titulem a věta „To tady ještě nebylo“ je plně vystihující. Můžu vás ujistit, že tato gameska není žádnou odfláknutou shiťárnou, ale patří k nejlepším freeware hrám, které jsem kdy hrál, a to už je fakt co říci. Celá hra je založena spíše na jemné motorice a pečlivém promýšlení než na bezhlavém postupu vpřed. Hlavu budete tentokrát potřebovat více, na nějaké náhody se nehraje.

Her s tématikou motokrosu se v archívech s freeware hrami neobjevuje zrovna hodně. Pokud se tu a tam některá přece jen objeví, tak se většinou jedná o závody, ale dnešní gameska je svým námětem zbrusu nová, originální a zatím ještě dosti neznámá. Ze začátku hry vás sice možná překvapí nedokonalá grafika, jenže tato gameska vás přesvědčí, že vůbec nezáleží na grafice, stejně tak jak to dokázal třeba Bridge Builder.

Ovládání hry je jednoduché. K jízdě dopředu použijete šipku nahoru, k házení motorky do boku šipky boční a k zabrždění dolní tlačítko. Action SupercrossPokud chcete motorku úplně obrátit o 180 stupňů, použijte mezerník. V tom ale problém nespočívá. Problém je v tom, že motorka je na každý, byť sebemenší pohyb strašně citlivá a odrazí se to v mžiku na jejím chování. Vlastně pomocí této jemné mechaniky stroje se budete muset dostávat přes různé překážky na různá místa. Například jízda po předním či zadním kole je sice nebezpečná, ale zároveň nesmírně efektivní. U této hry si musíte pamatovat, že každá zmáčknutá šipka a každý krok, který uděláte, může průběh hry úplně od základu změnit. Vaším úkolem ve hře je dostat se na určité místo. Vy startujete z jedné pozice a máte se dostat ke druhé. V pokročilejších levelech musíte třeba sebrat nějaké předměty a pak teprve zajet na místo exitu. Jak je terén zakreslen, uvidíte na minimapce, která je při hře k dispozici. V devíti levelech, které vás čekají, se seznámíte s mnoha různými druhy terénů na mnoha místech. Prostředí je spíše dětinské než tvrdě motorkářské, ale myslím si, že to nemá na hru celkově vůbec žádný špatný vliv. Pokud se při hře zvrátíte dozadu a nebo se nějakou končetinou dotknete země, je pro vás hra u konce a daný level bohužel musíte opakovat. Také se vám počítá čas a ten nejlepší je pak v menu v položce Best times zapsán. Tímto vlastně zkombinujete jemnou motoriku s rychlými pohyby a to pak začíná být nervák.

Action Supercross

Když hru spustíte poprvé, požádá vás, abyste zadali nové jméno hráče. Každý uživatel, který tuto hru bude hrát, by měl mít své jméno, aby to v Best times pak bylo spravedlivé. Menu hry se skládá z několika málo položek. První složkou je Play. Vlastně touto složkou samotnou hru spouštíte. Protože daný level můžete opakovat třeba tisíckrát, máte tam všechny levely, kterých jste dosáhli, a všechny si můžete zahrát znova nebo pokračovat od toho, kde jste skončili minule. Druhou složkou v menu je Replay. Replay slouží na přehrání videozáznamu o vaší hře. Můžete se tak podívat, kde jste udělali chybu či co se vám zase naopak povedlo. Položka Demo ukazuje začátečníkům, jak hru mají vůbec hrát, a v položce Options můžete nastavit nějaké parametry jako rozlišení, velikost motorky, zvuk a podobně. Poslední důležitou složkou je help, který se protentokrát skládá jenom z popisu, co která klávesa znamená.

Velikost hry je celkem nepatrná. Něco slabě kolem jednoho megabajtu snad není problémem ani pro nejpomalejší telefonní linky. O grafice jsem se již v předchozích odstavcích zmiňoval. Je pravda, že vypadá opravdu strašně, ale myslím, že v této hře je hlavní důraz kladen úplně někam jinam - a to právě na hratelnost. Hratelnost sama o sobě je dost dobrá a herní doba je pro středně zkušené pařany dvě až tři hodiny, myslím tím dvě tři hodiny opravdu výtečné zábavy.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 235 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz