Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

After Burner 3D – souboj na život a na smrt

  12:00aktualizováno  31. července 9:46
Usedněte do kokpitu bojové stíhačky, vzlétněte a vydejte se na dlouhou vzdušnou bitvu s mnoha nepřáteli, kteří se na obloze vyskytují s jediným cílem – poslat vaše letadlo k zemi. Pevně chyťte knipl, vypalte pár raket a hlavně se nenechejte sestřelit!

After Burner 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: Brodaroda Software

Stáhnout

After Burner 3DKdyž jsem hru s názvem After Burner 3D stahoval, domníval jsem se, že se jedná o propracovaný letecký simulátor, ale po nainstalování a následném spuštění hry jsem byl vyveden z omylu. Za prvné musíte překousnout, že hra i po několikerém spuštění není schopna si zapamatovat, zdali chcete mít aktivovány funkce T&L a zda chcete invertovat kameru a že pokaždé když se spouští, musíte si přetrpět dlouhé načítání a koukat na „něco jako intro“, které nejde přeskočit. Toto jsem s malou nechutí dobře přešel, ale záhy jsem zjistil, že všechna má domnělá simulace je ta tam a z After Burneru 3D se vyklubala zajímavá a nevšední akční arkáda, avšak nepředbíhejme.

After Burner 3DÚvod hry je hodně stylový: vaše stíhačka se rozjíždí po letadlové lodi a po pár sekundách se její podvozek odlepuje od paluby a přenese se do vzduchu. V tomto okamžiku do hry nastupujete vy coby její pilot. Já za této situace instinktivně hledal klávesy, jimiž bych mohl ovládat výšku, rychlost a další podobné prvky. Jelikož známá metoda „stiskni všechny klávesy“ nefungovala, odebral jsem se ke studiu manuálu, v němž bylo uvedeno, že k ovládání stíhačky stačí pouze kurzorové šipky a klávesy CTRL a SHIFT. Již z tohoto faktu je asi všem jasné, že After Burner 3D nebude hrou pro všechny hard-core milovníky leteckých simulátorů, jako je třeba Combat Flight Simulator.

Během pár minut hraní tedy zjistíte, že After Burner 3D je arkáda jako vyšitá. Možná to někomu bude vyhovovat, ale mně osobně toto spojení moc nesedlo. Brzy zjistíte, že největším kamenem úrazu je statická kamera, která zabírá vaše letadlo pouze z jediného místa a vůbec nijak se nepohybuje, i když by to v mnoha okamžicích bylo potřebné. Díky tomu je opravdu těžké dobře zamířit a místo kulometu s neomezeným počtem nábojů se raději budete uchylovat k používání naváděných raket, kterých mnoho není. On samotný fyzikální model vašeho stroje, to by byla kapitola sama pro sebe. After Burner 3DNejenom, že není možné nabourat do země, ale ani jakýkoliv kontakt s letadlem soupeře s vámi nic neprovede. Vskutku zajímavé, pokud by tomu tak bylo ve skutečnosti, hned bych se dal zapsat na lekce létání :o).

Celá hra je rozdělena na jednotlivé levely, ale abych byl upřímný, nějak jsem nepochopil, co je nutné udělat pro postup ve hře, zdá se mi totiž, že do další úrovně postoupíte automaticky po nějaké době a není tu dána hranice třeba 20 zničených soupeřů. Pokud by tomu tak skutečně bylo, omezuje se hra na pouhý boj o přežití. Ani tak by to nebylo vůbec jednoduché, protože soupeři jsou pěkně útoční a většinou se objevují v různých skupinových formacích, zatímco vy budete sami. Snad jednou z motivací, proč střílet nepřátele, je možnost zapsání do tabulky nejlepších letců, poněvadž po celou dobu se vám počítá skóre. Přesný počet levelů mi není znám, já sám jsem se dostal do čtvrtého, kde na mně začalo útočit obrovské letadlo (viz obrázek), z čehož usuzuji, že by se mohlo jednat jakéhosi závěrečného bosse v mechanické podobě, ale s jistotou to tvrdit nemohu. Na hru máte 4 životy a jakmile si je vyčerpáte, hra vám ohlásí nemilosrdné Game Over.

After Burner 3DNa závěr jako vždy pár slov ke zpracování. Jak bylo řečeno, všechna grafika je 3D. Před pár lety bychom z ní možná spadli na zadek, ale dnes ji nelze označit jinak než průměrnou a možná ani to ne. Sice se mi líbilo, že každý level měl jiný motiv, ale celkově vzato mi připadaly tak jaksi graficky chudé a jednotvárné, snad až na výjimku v podobě levelu číslo 3, kde mimo letadel nepřátel byly i tanky, které po vás střílely, silnice a jiné zajímavější věci. Jako další pozitivum hry vidím zvukovou a hudební stránku, protože motivy, jež se hrou prolínají, lze označit zcela určitě za povedené, protože svou rychlostí a dramatičností perfektně pasují ke hře tohoto typu. Kdyby hra měla více propracovanější systém ovládání, více inteligentnější kameru a trošku vylepšenou grafiku, mohl být After Burner 3D téměř ukázkovým příkladem 3D akční arkády, ale za současného stavu je to pouze příjemný kousek na odreagování a několik málo minut hraní a pokud vám za to hra stojí, zkuste si ji stáhnout, třeba se vám bude líbit.

Autor:


Témata: Raketa, Stíhačka

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz