Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AfterShocked! – svět po jaderném útoku

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:27
Do budoucnosti, v níž Zemi zasáhla série jaderných útoků, zavádí hráče postapokalyptická adventura s výraznou stylizací. AfterShocked! je provokativní, přehnaný, ale za všech okolností originální…
70

AfterShocked!

Platforma: Freeware
Výrobce: Mad Games

Stáhnout

AfterShocked!Dnešní příspěvek do neustále se rozrůstající nabídky her žánru adventure na Plných hrách je velmi rozporuplný a těžko se hodnotí. Jedná se o hru, která je tak originální a "svoje", že srovnání s nějakou "konkurencí" prostě a jednoduše nefunguje. Závisí na povaze každého hráče, zda ji bude brát jen jako hloupou, někdy rádoby vtipnou, někdy příliš krutou a přehnanou, navíc technicky zastaralolu hru, nebo zda se podřídí její poetice a přistoupí na pravidla, s nimiž autor zlehčující formou vykládá skutečně strašný příběh.

Základní premisa AfterShocked! je prostá. Šílený diktátor jménem Hatler ukradl několik jaderných hlavic a zničil celý svět, kromě dvou měst – Scarsboro a Utopaville. Právě se chystá spustit raketu i na ně. Utopaville vyvázlo prvním útokům zcela a obrnilo se proti jakékoliv invazi. Hra pak vypráví příběh Jimmyho, mladého teenagera ze Scarsboro, který se seznámí s vědcem Seaboshem a společně dojdou poznání ohledně skutečného původu raket a rozhodnou se Hatlerovi ve spuštění té poslední zabránit. Nic originální, ba dokonce až trapné – diktátor Hatler navíc působí jako totální karikatura, podobné je to i s většinou postav ve městečku. AfterShocked!Nicméně začne přituhovat. Na scéně se objevují zombie-lidé, kteří sice přežili jaderný útok, ale zůstali venku a přišli o všechnu kůži. Šťastnější spoluobčané je terorizují a říká se o nich, že žerou mozky. Zaslouží si to ale? Jde přece o lidské bytosti, jen prostě špatně vypadají…

Jimmy postupně prozkoumává fascinující, neustále překvapující poskapokalyptický svět. To se skládá z poloviny z trapných hlášek, zpoloviny z plnění trapných úkolů, všudypřítomné jsou hloupé vtípky (typicky velká mluvící ryba, která žere lidi, nebo obrovské poklady na dně oceánu jako lákadlo) a celá drsná tématika je tak neustále zlehčována – a dost možná vůbec zpřístupňována, protože kdyby byla zobrazena naturalisticky, asi by se jednalo o pořádnou pecku pro psychiku průměrného hráče.

AfterShocked!Spolupracuje i grafické zpracování, které je kreslené velice jednoduše, často veselými a živými barvami, působí jako amatérské malůvky – ale opět, v kontextu celkového vyznění hry to má své opodstatnění. Snad jen u příliš jednoduchých animací to je kontraproduktivní. Ozvučení hry už lze hodnotit lépe, nicméně žádný zázrak to, zejména vzhledem k celkové velikosti souboru nutného ke stažení, rozhodně není.

Hratelnost sama je docela dobrá, i když některé logické úkoly jsou mírně zvláštní (probouzet omráčeného profesora litím šampónu do úst je skutečně podivné, stejná je i stavba létajícího stroje na pohon pomocí zdrogovaných krys). Nicméně na jejich řešení je povětšinou ve hře skryt dostatek nápověd, a tak nejde o nijak výrazný prohřešek proti game designerským pravidlům. Ani slova pak nelze namítnout proti ovládání, které připomíná ponejvíce staré Sierrovky svými měnícími se ikonami, které vyjadřují různé akce. AfterShocked!Přepíná se mezi nimi pravým myšítkem, levé pak akci provádí, inventář je snadno přístupný z horní části obrazovky, samozřejmostí je save/load/options menu. Hra běží pod enginem AGAST, který je dostatečně rychlý i stabilní a netrpí žádnými bugy.

Jak již bylo řečeno na začátku, AfterShocked! je hra, která se rozhodně nebude líbit každému. Může se velmi snadno stát, že zejména lidem, kterým tak úplně nevyhovuje humor seriálu South Park a zlehčování vážných témat rasismu, homosexuality, drog a řady dalších, přijde hra nevkusná a hloupá. Mnoho vtipů pak není ani zdaleka tak vydařených, aby se daly se zmíněným kultovním pořadem srovnat. Nicméně stejně dobře se může stát, že bez předsudků přistupující hráč podlehne a přijme svéráznou autorskou stylizaci – a pro takové bude AfterShocked! jednou z nejlepších freeware adventur všech dob.

P.S.: Jako obvykle spolu s recenzí přinášíme v příslušné rubrice i návod


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...



Najdete na iDNES.cz