Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Air Strike - letadýlka v akci

  12:00aktualizováno  26. února 11:05
Osamoceni v kokpitu letadla se vydejte vstříc hordám nepřátel, které na vás útočí ze vzduchu i země. Úspěch mise záleží jen na vašich schopnostech, magických zbraních a upgradech, které v této arkádě nasbíráte. Jste-li pravá akční povaha, je Air Strike určen právě vám.

Air Strike

Platforma: Freeware
Výrobce: Vector Games

Stáhnout

Air StrikeTaké jste jako malí zamířili na pouti nejprve do videoherny a v příšerném vedru pařili na polorozpadlých automatech hry s letadýlky či vrtulníky a ohnivými kuličkami, které byly častokrát větší než samotné letadlo, stříleli letky nepřátel? Pak je Air Strike určen právě vám. Při těchto hrách se nejen dokonale zpotíte, ale po hodinách pařby navíc nebudete cítit ruce a na klávesnici budete muset vyměnit pár zničených kláves. Úspěch každé arkády závisí na několika faktorech, pojďme se postupně podívat, jak jsou zde vyřešeny. Ve hře ovládáte jedno letadlo, které se může upgradovat o jedno či dvě postranní. Pokud je zničeno prostřední, hra končí, zničení okrajových přídavných konec hry neznamená. Bohužel upgrady můžete sbírat jen tím prostředním. Letadlo se pohybuje do stran, vpřed a vzad. Nepřátelé se vynořují jen před vámi a okolní krajina se vertikálně skroluje.

Před každou misí vám váš velitel představí bojový plán, jednotlivé levely se odehrávají v zemích, které nemají k terorismu daleko. Zavítáte třeba do Číny, Lybie či Jižní Koreje. Pak můžete navštívit obchůdek s upgrady. Obchod je však nepochopitelně vytvořený a ani po několika misích jsem po nákupu v něm neodešel s pocitem, že by mi nějak prospěl. Chybí zde především ceny a pokud nějaký upgrade prodáte, dostanete za něj jen zlomek ceny. Není to však jediná věc, která zde skřípe, jak se dozvíte dále. Air StrikeKaždá mise se skládá z několika levelů, které zde mají funkci záchytných bodů. Po zničení letadla se vrátíte právě na začátek posledně splněného levelu. Poslední level každé mise obsahuje jako tradičně závěrečného padoucha. Zde je jím třeba obrovské letadlo, tank či UFO. V horní části obrazovky vidíte pruh s jeho zdravím a vy si můžete kontrolovat, jak po nepatrných setinkách mizí. Po jeho skolení se snažte posbírat hromádku bankovek, které z něj vypadnou. Většinou to budou jediné peníze, za které pak nakupujete v obchodě. Další podivnou stránkou hry je smrt. Vaše letadlo má standardně tři životy, ale po jejich vyplýtvání se pouze zobrazí okno, zda chcete dál pokračovat a jediným postihem je zráta naspořených peněz. Ukládání hry funguje jen pomocí quicksave, který je podivně umístěn pod klávesou F5. Než ji při desítkách nepřátel a neustálé akci najdete, většinou si sejvnete jen vlastní posmrtnou fotku. Tento jediný sejv vyvoláte klávesou F6. Nejlépe je hru uložit po dohrání některého levelu, kdy máte také pár vteřin na regeneraci.

Menu vám nabízí základní možnosti vypnutí zvuků a hudby nebo hru v okně. Také zde najdete žebříček nejlepších výsledků, ale na jeho princip jsem nepřišel a neustále jsem jej měl prázdný. Jediným vysvětlením je, že jsem stále nedosáhl výsledků člověka pod nickem EMPTY :-). V menu najdete i přehled všech upgradů a ovládání. V Air Strike najdeme letecké i pozemní nepřátele. Air StrikeZe země vám budou hrozit tanky, raketová děla, věže a pobíhající vojáčci. Ve vzduchu se nepřátelé vyvíjejí a ve vyšších kolech nahradí letadla a vrtulníky UFO a jiná vzdušná plavidla stále podivnějších tvarů. Počet nepřátel vzrůstá geometrickou řadou a za chvíli budete vnímat jen jejich letky. Někdy jsem v tom zmatku snažil sestřelovat i vlastní střely. Ty jsou, jako ve většině arkád, opředeny magickou silou a dokáží sestřelit každičkou nepřátelskou střelu. Kdyby tomu tak ovšem nebylo, skončili byste při množství nepřátel již v prvním kole. Z některých sestřelených nepřátel vypadnou barevné tokeny, které se promění v upgrady, jejichž výčet najdete v menu. Některé vám přidají zbraně, jiné postranní lodě či štít. Síla štítu se zobrazuje na pruhu v horní části obrazovky. Loď ovládáte šipkami, ke střelbě základní zbraní používáte klávesu F, jednotlivé módy střelby přepínáte pomocí H a druhou zbraň ovládáte klávesou G. Zatímco u základní zbraně stačí klávesu držet a automaticky střílí, u přídavné zbraně musíte do klávesy zuřivě bušit. Postupně vám odejde citlivost v prstech a vy preventivně bušíte i do klávesy pro základní zbraň. Navíc rozložení je třeba pro člověka s notebookem naprosto nevyhovující a já si připadal jako klavírista. Mnohem lépe by se pro střelbu hodila například kombinace kláves A, S, D.

Air Strike je po herní stránce velmi povedené dílko. V mnoha věcech však překvapí svým řešením. Pokud se jim přizpůsobíte, čeká vás spousta zábavy u typického zástupce arkád. Pokud by autoři ještě zapracovali na kompaktnosti a odstranili některé technické nedostatky či nestandardní řešení, klepala by hra na nebeskou bránu svého žánru.


Autor:


Témata: Notebook, UFO

Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz