Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Air Xonix - neposedná helikoptérka

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:50
Chcete se vžít do vrtulníčku, který nemá rád biliár, tím spíše už ne kulečníkové koule? Dokážete jim znemožnit pohyb po hrací ploše? Tady se vám nabízí možnost, vyzkoušet si tuto dovednost v praxi. Tak neváhejte a do toho!
80

Air Xonix

Platforma: Freeware
Výrobce: TerraGame

Stáhnout

Air XonixRůzných arkád a akčních her je možno vidět desítky, ne-li stovky, ale tuto hru, pro kterou bych velice těžko hledala zařazení, jen tak hned nenajdete. Snad nejlépe by se hodilo ji zařadit do žánru her sportovních, i když ani tomuto přiřazení by neodpovídal její obsah a provedení. Jde o zcela novou a originální myšlenku, zpracovanou jejími autory do neobvyklé podoby, kdy se různé typy her doslova prolínají do jedné, což jí ale vůbec neubírá na zajímavosti a už vůbec ne na kráse. Budete hrát za jakýsi originální vrtulníček, nebo spíše za létající kouličku, která mi tak trochu připomněla známého psa Filipesa, který se uměl pohybovat vzduchem pomocí svých uší, které dovedně roztáčel do podoby listové vrtule.

Air XonixHned po spuštění hry budete mile překvapeni tím, kolik možností se vám ve hře nabízí. Na hrací ploše budete uzavírat cestu k další možnosti kutálení hebké kouličce, nebo také drsné kouli, sbírat bonusy v podobě překvapení, životy i časové bonifikace, narazíte i na urychlovače pohybu, či naopak na zpomalující terčíky. Aby toho všeho nebylo dost, sebrat můžete i terčíky, vylepšující vlastní bodové hodnocení, takže je zřejmé, že se opravdu dobře pobavíte a hlavně si procvičíte na klávesnici vlastní prsty. To vše ještě umocňuje skutečnost, že se budete muset naučit vyhýbat se minám, které vám ztrpčují hraní, neboť je jejich snahou při střetu s nimi sebrat vždy jeden život ze tří počátečních.

V Options si můžete nastavit rychlost pohybu, zesílit či zeslabit doprovodnou hudbu a zvukové efekty, dokonce si i změnit nastavení hry. Toto ovšem nedoporučuji, neboť základní nastavení je upraveno tak, že si plně vystačíte pro určení směru letu se čtyřmi kurzorovými klávesami, což mi plně vyhovovalo, zvláště už proto, že nemusíte používat žádnou další klávesu, hodláte-li předmět sebrat. Air XonixStačí do něj jen narazit a výsledek se hned ukáže na hracím poli a zároveň i na ukazatelích nahoře na obrazovce. Značné možnosti jste dostali také v tom, jakou si lze zvolit obtížnost. Je jich k výběru celkem pět, z nich ty první dvě nejlehčí mají 7 a 15 kol, ty tři těžší a obtížnější dokonce stejně po 20-ti kolech. Musíte se však zaregistrovat!

Jinak totiž můžete hrát jen tu sedmikolovou verzi, i ta však sama o sobě stojí za to. Prozradím na sebe, že jsem se pokusila o registraci, ale chtěli po mně 14 US dolarů, což se mi zdálo velice neúměrné a tak jsem si to raději rozmyslela. Už z tohoto výčtu tedy poznáváte, že se nebudete nudit v jednom hracím prostředí, ale můžete se dostat v neregistrované verzi do sedmi hracích kol, což také není k zahození. Ve hře jste omezeni časem 60-ti sekund, hraje se na dosažení co největšího počtu bodů. Vzhledem k tomu, že před zahájením hry samotné se zapíšete do nabídnuté kolonky jménem, pod kterým chcete hrát, pak dosažený počet bodů se automaticky vepíše do tabulky nejvyššího skóre, kterou si navíc můžete kdykoliv vyvolat.

Air XonixJak tedy tuto hru ohodnotit? Určitě je po grafické stránce vysoko nad průměrem, zvukové efekty včetně doprovodné hudby jsou skutečně na výši, zkrátka autoři si nechali záležet na každém sebemenším detailu, který rozpracovali do těch nejmenších podrobností, což se jim vskutku podařilo. Vzhledem k velikosti obsahu stahování vám tato hra dá určitě více, než byste od ní očekávali. Pokud se totiž naučíte pohybovat po hrací ploše, nebude potom žádným problémem získat 200000-300000 bodů, budete-li šikovní, věřte mi, že i mnohem více. Pokud ve hře najdete zalíbení a zaregistrujete se, pak vás očekává celkem 82 hracích prostředí a máte na dlouhou dobu vystaráno.

Závěrem bych vás chtěla upozornit ještě na jednu malou podrobnost, jakmile se totiž rozhodnete hru opustit, rozloučí se s vámi něžný až mazlivý dětský hlásek příslovečným anglickým pozdravem "bye, bye". Milé ne, co říkáte?


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 115 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz