Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

AirBlast – unikátní vzdušné souboje

  12:00aktualizováno  12:04
Vítěz PGD Competition 2005 představuje naprostou špičku, jakou lze v kategorii freeware her dosáhnout. Precizní a profesionální zpracování ruku v ruce se skvělou hratelností dělá z AirBlast unikát nejen na poli simulátorů.
90

Air Blast

Platforma: Freeware
Výrobce: Eric Grange

Stáhnout

Air BlastPro recenzenta freeware kousků je AirBlast něco jako pro badatele nalezení starodávného pokladu. Cestou k němu badatel nachází drobné poklady, které jsou mnohdy příjemné, ale až onen závěrečný skvost jej nechá ustrnout v úžas. Nejinak tomu je se mnou. Hrál a recenzoval jsem velké množství dobrých i horších her, ale až díky AirBlast se mi podařilo najít onen kýžený poklad.

AirBlast je leteckým simulátorem. Možná očekáváte, že se takto pouze maskuje, jako mnoho dalších freeware „simulátorů“, které jsou v závěru pouhou akcí bez jakýchkoli pravidel. AirBlast je jiný. Sice mu do opravdové simulace kousek schází, nicméně na poli freeware nemá konkurenci. 

Už samotné základní menu hry dává napovědět, že se jedná bude jednat o něco velkého. Jednotlivé možnosti volby jsou namluveny a na pozadí můžete vidět váš okřídlený stroj, jak si to brázdí oblohou. Abyste mohli začít svádět tuhé boje se soupeři, musíte nejdřív projít tréninkem. V něm nejprve prolétnete vytyčenou trasu a v druhém sledu sestřelíte cvičný letoun. Poté se vám odemkne očekávaná část hry – vzdušné souboje. A nebude jich málo.

Air BlastNa výběr máte hned ze čtyř možných variant. 1v1 je klasickým soubojem stroje proti stroji. Letadlo máte plně vybaveno. Používat můžete rakety dvojího druhu a kanón. Záleží jenom na vás, co ze zbraní si oblíbíte, nicméně musíte počítat s tím, že raket nemáte nekonečně. Pouhé dva druhy od každého typu. Souboj je časově odpočítáván a vítězí ten z vás, který dokázal druhého vícekrát sestřelit. Dále následuje mód 1vs1 Furball ve kterém můžete používat pouze palubní kanón. Jedná se o mód, kde se nejlépe projeví, jak dobře dokážete letoun ovládat. V módu 1vs1 Firestorm jste vybaveni větším množstvím raket na krátkou vzdálenost a konečně přichází na scénu nejvydařenější mód, Endurance. 

Pokud někdo až dosud ohrnoval nos, že souboje 1v1 není ta pravá letecká bitva, nyní se tento člověk dostane do své ráže. Endurance mód vám dává parťáka s kterým budete čelit přesile nepřátel. Parťák není žádný zelenáč a dokáže se pořádně ohánět, nicméně velitelem jste vy, takže mu můžete zadávat jednoduché příkazy, aby vás chránil, držel formaci nebo mu dáte avízo o svém cíli. Jedná se o velmi pěkné zpestření. Endurance mód je bezpochyby nejzábavnějším, protože obloha je plná letadel, která neustále manévrují a o adrenalinové situace není nouze. 

Air BlastDalším zpestřením hry je výskyt míst, kde si můžete doplnit veškerou výbavu letadla nebo se opravit. Pokud po vás někdo vystřelí raketu, můžete při manévrování vyhodit návnady a doufat, že vás raketa mine. Ostatně pokud po vás někdo vystřelí raketu, ihned o tom víte, protože vám začne část kokpitu blikat červeně. I když jste zasaženi, není ještě všem dnům konec. Můžete použít hasicí zařízení a oheň uhasit. Sice budete částečně poškozeni, ale pořád lepší než ztratit celé letadlo. Lze také nastavit sílu motoru a použít „vzdušnou brzdu“. Více se dozvíte v samotné hře, kde si ovládání můžete libovolně předefinovat nebo zde, na odkaz na konci této recenze, kde máte ovládání přehledně ukázáno.

Grafické zpracování je fantastické. Pokud letíte v dostatečné výšce, můžete si vychutnávat opravdu nádherný pohled na hory a celé prostředí pod vámi. Letadla soupeřů jsou perfektně viditelné a pokud proletí těsně kolem vás, uvidíte, že si na nich dal autor pořádně záležet. Za letadly můžete vidět šmouhy od spáleného paliva a nejinak je tomu i za vypuštěnými raketami. Pokud vám začne svítit slunce přímo do očí, obraz zesvětlí, jako by tomu bylo v reálném světě. Vše je běhá naprosto plynule a bez chyb.

Hratelnost je také skvělá s jednou poznámkou. Jestliže máte joystick, troufnu si napsat, abyste si k celkovému hodnocení připočetli ještě jeden bod. Osobně ho bohužel nevlastním, takže jsem hrál pouze na klávesnici, nicméně AirBlast je natolik propracovaným simulátorem, že mě absence joysticku místy opravdu mrzela. S Air Blast ním musí být všechny souboje ještě daleko lepší a především pohodlněji ovladatelné. Ale ani na klávesnici s trochou cviku nepřijdete zkrátka. Sice je třeba si na poněkud rozsáhlejší ovládáni zvyknout, ale nejedená se o nic nezvladatelného V options si můžete nastavit pět voleb rychlosti hraní a stejný počet obtížností, což jenom přidává na trvanlivost AirBlast. Precizní muzika a zvuky jsou třešničkou na dortu.

V průběhu hraní AirBlast jsem narazil na jedinou drobnou chybu. Z nějakého důvodu mi nefungovalo zeslabování motoru na numerické klávesnici. Nicméně beztak máte motor téměř neustále naplno, nebo jej ovládáte číselnými klávesami, kde je vše v naprostém pořádku, takže se vlastně vůbec nic neděje.

AirBlast je vrcholem všech freeware simulátorů. Vzhledem k jeho vysoké kvalitě je takřka neuvěřitelné, že celá hra zabírá pouze necelých 6 mega. Ty z vás, kteří dočetli až sem, bych rád upozornil, že při čtení této bezpochyby fantasticky napsané recenze (pokus o ironii), se okradli o několik minut, během kterých si mohli AirBlast užívat na vlastní kůži. Proto už neváhejte ani okamžik!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 182 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz