Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akiko and Minami - dvě půvabné sestry se vrací

  12:00aktualizováno  6:46
Remake kultovní hry pro C64, která nesla název Giana Sisters. Vžijte se do role dvou vnadných krasavic a vydejte se do světa sbírat diamanty, ničit hromady nepřátel a hledat bonusy, které by vám přinesly ještě větší score.
60

Akiko and Minami

Platforma: Freeware
Výrobce: BB Software

Stáhnout

Akiko and Minami Já a brácha máme zálibu v jiných softwarových i hardwarových platformách. Nejprve jsme se odklonili od klasického Win/Dos prostředí a nainstalovali si Linux, ale to nám nestačilo a tak jsme si letos pořídili iMac od Apple Computers. Navíc máme ve vlastnictví dvacet let starý Robotron 1715 a dražíme starou Amigu na jedné internetové aukci. K tomu jsem si ještě pořídil mobilní telefon SX1 s operačním Symbian. Ten nejenom umožňuje instalovat softwarové balíčky s příponou SIS, ale navíc dovoluje i pouštět Java hry pro různé typy mobilů. Na internetu jsem si k tomu ještě sehnal pro tento mobil emulátor počítačů ZX Spectrum (nazvaný ZXBoy) a protože mám ve svém mobilu SX1 gigabajtovou kartu, nahrál jsem si tam asi dvě stovky hříček pro Spectrum (což mimochodem zabralo dohromady asi jen 15 MB) a vesele pařím ty přes dvacet let staré kousky. Abych nezapomněl, vlastním ještě videohry na bázi NES (Nintendo Entertainment System), které jsem hrával jako malý človíček. Měl jsem na nich možnost setkat se s většinou herních legend - PacMan, Donkey Kong, King Kong, StarForce, Combat, Urban Champion, Galaga, Galaxian, F1 Race, Dizzy, Double Dragon, Kung Fu, Load Runner, Super Contra, Tetris, Jewlery, Combat Tank, Binary Land, Chack and Pop, Ninja, Arabian, Lion King, Alladin, Super Mario Bros a s mnoha dalšími.
Akiko and Minami Na každou platformu byly vytvořeny tisíce, možná spíše desítky tisíc her a hříček a tak je mi docela líto, že devadesát procent našeho národa si myslí, že jediný existující počítač je PC a jediný operační systém je Windows a o jiných alternativách vůbec nevědí. Přitom někteří z nich učí výpočetní techniku nebo se považují za odborníky v oblasti IT. Ale na druhou stranu, znalost světa osmibitů není dnes už důležitá, což lze pochopit.

Kdysi existovala mimo jiné také platforma Commodore 64 a pro ni vznikla kultovní hra, jejíž PC remake vám chci dnes představit. Ta gameska nesla název Giana Sisters, byla to plošinovka a ve své době si získala milióny příznivců po celém světě a to i přesto, že se nápadně podobala jiné hře - Super Mario Bros, která existovala v té době i ve verzi pro C64. Ve hře jste se vžili (pokud jste hráli v multi-playeru) do role dvou dívek, sester - Gianny a Marie, které museli hledat diamanty po celém světě. Skákačka Giana Sisters vznikla v roce 1987. Pod hlavičkou týmu Time Warp na ni pracovalo asi pět lidí a nutno říci, že se jim povedla. I když je dnes po technické stránce tato pařba zastaralá, po hratelnostní stránce má pořád ještě co nabídnout a pokud si stáhnete emulátor C64 nebo Amigy (pro kterou byla později Giana Sisters také konvertována), můžete si zahrát i původní gamesu. 

Nemáte-li emulátory příliš v lásce, existuje tu pro vás mnohem lepší alternativa. Zahrát si remake této klasiky. Autorem předělávky je německý tým BB Software, který má s podobnými projekty už mnoho zkušeností. Vytvořil a vytváří klony her - 1942, Big Mac, Bomb Jack, Donkey Kong, Ghost Town, Mario Bros, Mario World nebo třeba Tom Thumb. Akiko and Minami je primárně určena pro operační systém MS Dos a na disku vám zabere něco málo přes 5,5 MB. Hratelnost je Akiko and Minami obdobně dobrá jako u původního dílka. Tehdejší hry ani na ničem jiném stavět nemohly. Nebylo možné nacpat na malokapacitní médium hromadu grafiky a hudby.Ze hry Giana Sisters byly kompletně převzaty první čtyři levely. Což ještě více remake připodobňuje své starší kolegyni.

Mnou dnes představovaný kousek má ovšem proti originálu mnohem lepší grafiku. Navíc se změnila jména dívek - jedna se jmenuje, jak název produktu napovídá, Akiko a druhá Minami. Jejich vzhled se také zlepšil a samozřejmě hra dosáhla i většího barevného rozlišení, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že C64 nedisponovalo takovými možnostmi jako dnešní stroje. Akiko and Minami je příjemná skákačka, která pobaví každého, kdo má tento žánr rád. Navíc není časté, že v hlavní roli plošinovky je žena, nepočítám-li Jill of Jungle od Epic Megagames nebo Laru Croft v jedné konverzi na GameBoy Color. No a tady jsou v hlavní roli hned dvě vnadné krasavice, tak na co čekáte? Stahujte.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz