Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akuji – trable malého ďáblíka

  12:00aktualizováno  4:24
Zajímavá japonská arkáda s RPG prvky. Překonávání úrovní vyžaduje, abyste pro svou postavu - malého čertíka - získávali vylepšení, jež vám umožní rozběh, větší skoky či vás vybaví zbraní proti soupeřům.
70

Akuji

Platforma: Freeware
Výrobce: Hashimoto

Stáhnout

AkujiAkuji je hra sice postaršího data, ale i tak jí patří právoplatné místo v našem rozsáhlém archívu. Její autor je japonského původu a namíchal nám skvělou a netradiční hopsačku s RPG prvky. Zní to podivně? Když si však zahrajete, naskočí vám na mysli otázka právě opačná: „Proč není podobný systém u více arkád?“. Akuji je malý a roztomilý čertík, která má jistě důležitý úkol. Protože jsem však recenzoval hru bez anglického patche, příliš jsem do jeho tajů v japonštině nepronikl. Každopádně se na plošinkách objevují cedulky, které nám postupně odhalují příběh, jenž ovšem pro hraní není vůbec podstatný. 

AkujiNa počátku náš hrdina zvládá dvě základní věci: chození a skákání, což je pro většinu hopsaček zcela dostačující. Jakmile se ale dostanete o kousek dál, zaseknete se při přeskakování, zkusíte to znovu, potom ještě znovu, hlavou se vám začnou míhat hrůzné myšlenky, že to snad ani nejde dohrát či výrazy mnohem peprnější. Poté se v paměti vracíte zpět a zkoušíte jiné cesty, ale kde nic, tu nic. Ale ono to přeci jenom jde. Jenom je třeba využít speciální vlastnosti jako u RPG, jež sbíráte na zlatých podstavcích a mají tvar červené koule se znakem. Zprvu jste tak obdařeni rychlostí, jež se aktivuje dvojklikem šipky do strany. Zrychlení využijete k rozběhu a předtím nemožný skok zvládnete „levou zadní“. Poté se přidají vlastnosti jako střelba a vysoké skoky a hned se našemu ďáblíkovi lépe dýchá. Střelbu a skoky provádíte klávesami X a Z. Každá speciální vlastnost se aktivuje kombinací některého písmene a šipky nebo opakovaným mačkáním zmiňovaných dvou kláves, takže systém je podobný combům z bojových her.

AkujiCestou sbíráte manu v podobě šedých a zlatých kamenů, červené a zelené papričky, jež vám přidávají životy a jak se dá očekávat, narazíte i na roztodivné potvory, zelené oči, zombíky atd. Jednotlivé úrovně jsou pospojovány místnostmi a hra je celkově rozdělena na levely, na jejichž konci vás čeká nějaká ta větší potvora, třeba v podobě obřího ohnivého chameleona. Sejvování hry je vám umožněno u speciálního modrého sloupku, který je docela frekventovaný. Přesto doporučuji ukládat jen s více životy. Jak jsem psal, ty doplňují papričky a často je získáte, pokud budete aktivní v boji a rychle přistoupíte k mrtvému soupeři. 

Grafika hry je sice postaršího data a je trochu kostičkovaná, ale to nic neubírá hře na rozličnosti a skvělé hratelnosti, které pramení z originálního zpracování a smíchání dvou na první pohled těžce mísitelných žánrů. Škoda, že není více her ve stylu Akuji.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz