Al's Home - vodní genocida

  12:00aktualizováno  10:50
Pokud někdo z vás v sobě do dneška choval přesvědčení, že některé typy her jsou prostě nezkombinovatelné, pak Al's Home jej o něj velmi rychle připraví. Rodinná podvodní hříčka totiž spojuje herní adaptaci hracího automatu s hrou typu ""zastřel si svého..."" a to v jednom velmi kvalitním celku.

Al's Home

Platforma: Freeware
Výrobce: Click Pool

Stáhnout

Al's Home

Ať už je Al kdokoli, je vidět, že pořádek miluje nadevše. Protože bydlí pod vodou, neustále je obtěžován mořským či jiným podvodním marastem, skákajícími koníky a tak podobně. Ne že by proti nim měl něco osobního - ale vyhubit je prostě musí. A tak vyzbrojen obřím vysavačem i jakýmsi vystřelovacím omračovačem, vystrojen kompletkem pro podvodní dýchání a vybaven přesnou muškou s velkou mírou odhodlání, táhne do boje proti mořským vetřelcům (i když vlastně na svůj domov mají stejné právo jako on... ale myšlení teď ponechejme stranou :).

Hubení jednotlivých druhů vodního živočišného plevele se neděje na levely, nýbrž bez zbytečného přerušování až do chvíle, kdy (pokud se vám daří nadmíru dobře) přijde bonusová vložka. Po ní se vše vrací zase k normálu a genocida mořské fauny pokračuje. Nic ale není nekonečné a ani tahle freewarovka (díky bohu a tvůrcům) nenutí chudáka hráče trefovat mořské příšerky až do zemdleni. Hra končí přesně v moment, kdy váš indikátor kyslíku klesne pod kritickou hranici, tedy na nula procent.

Naštěstí existuje způsob, jak svou zásobu životadárného plynu udržovat na akceschopné úrovni. Tím způsobem je, jak jinak, právě likvidace různých druhů vtíravých zvířátek. Ne však likvidace bezhlavá a zběsilá, nýbrž vysoce strategická a plánovaná. Na principu ne nepodobném hracím automatům se vám totiž vždy vybere čtveřice potvor, které musíte sprovodit ze světa. Když se tak stane, čtveřice koleček se s rachotem rozjede dál a vybere čtveřici další, pokud nikoli, kyslík bude jednoduše ubývat až do doby, kdy je s vámi amen.

Al's Home

Abych vám nezbyl nic dlužen je třeba zmínit ještě jeden zádrhel. Ve chvíli, kdy výše zmíněným vysávacím zařízením odpravíte příšerku, která "není na seznamu" (nenachází se ve čtveřici, popř. nachází, ale její ikona už byla někdy v minulosti odstraněna), kola taktéž začnou rotovat, ovšem s jednou podstatnou výjimkou - hra vám za neúspěšnou partii nenadělí ani jeden bodík (resp. procento k aktuálnímu stavu kyslíku).

Celé je to tedy v podstatě velmi prosté. Stačí po očku sledovat seznam zvířátek určených k likvidaci a přesnou trefou pobíjet chaoticky kmitající "vyvolené". Je to vlastně taková hra na nájemné vrahy. Tedy až na to, že zabití cílené potvůrky je tu otázkou života a smrti, nikoli případného (ne)zisku lukrativní finanční částky.

A jak to celé v reálu vypadá? Jedním slovem - hezky. Hra se v nás několika oddělenými vrstvami (charakteristickými odlišnou vzdáleností od postavy hráče) snaží vyvolat pocit pseudo-3D a vlastně se jí to částečně i daří. Hlavně ale grafiku stylizuje do příjemné kreslené podoby, což pak zase ve výsledku umocňuje svérázný nádech její atmosféry. Docela dost možné je i to, že tuto hru kdosi naprogramoval pro skupinku malých dětí, protože vysokou obtížností Al's Home zrovna nevyniká a vcelku pohodově se dá hrát velmi, velmi dlouho, aniž byste měli problémy se "sbíráním" daných zvířátek.

Paradoxně prakticky jediný způsob, jak si hráč může zavařit, spočívá ve vlastním příliš aktivním jednání. Když se totiž po mořském dně začnete příliš potulovat (podobně jako jiní kolegové této freewarovky, i Al's home vám umožňuje omezenou možnost pohybu doprava/doleva) snadno se stane, že v určeném časovém limitu na kýženého obyvatele podvodní říše nenarazíte.

Jinak je tato hříčka veskrze příjemnou oddechovou záležitostí jako stvořenou pro prodloužená nedělní odpoledne nebo ukrácení dlouhé chvíle v práci. Pokud vám navíc po domě pobíhá několik energie plných mladých ratolestí, neexistuje lepší způsob, jak je u počítače zaměstnat - tentokrát totiž na monitoru neukápne ani kapička krve.

Autor:


Nejčtenější

Horor Northbury Grove je osmdesátková vyvražďovačka pro silné žaludky

Northbury Grove

Osmdesátky neskončili. Alespoň v hlavě šíleného vraha, který na vás v tomto hektickém hororu uspořádá lov právě v...

V Coffee Talk jste zároveň přítelem, psychiatrem i baristou

Coffee Tak

Lidé se u dobré kávy otevírají stejně jako na gauči psychologa. V Coffee Talk stačí jen naslouchat a sem tam zapnout...Další z rubriky

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.Najdete na iDNES.cz