Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alien Arena 2008 – Arena bez Quaka potřetí

  13:19aktualizováno  13:19
Koulervoucí adrenalinová akce ze staré školy plná raketometů, rotačáků a vybuchujících hlav? Ano! Ale všechno má svůj háček, po jehož zatáhnutí celá může leccos utrhnout. Za tajemným podtitulem recenze se skrývá prostý fakt, že dnes máme co dočinění s novou verzí již dvakrát vydané hry…
100

Alien Arena 2008

Platforma: Freeware
Výrobce: COR Entertainment

  • Noví boti
  • Stále nadupaná akce
  • Hezčí & plynulejší grafika

Stáhnout

alienarena08_poster

alienarena08_scr01Jakkoliv je příjemné recenzovat už recenzované hry a pak za to pobírat honorář a propíjet ho pak v drahých nočních klubech, byl jsem dost na pochybách, má-li smysl se o Alien Arena zmínit. Alena Varkočková udělala dobrou práci při recenzování obou předchozích verzí. A i když i nová verze má co nabídnout, faktem prostě zůstává, že Alien Arena obecně je naprostý klon Quake III: Arena, popř. různých dalších Unreal Tournamentů a jiných frenetických převážně-multiplayerových akcí, které byly hodně v oblibě před několika lety. Hra o sobě tvrdí, že je arkádovitá (to je dneska většina stříleček), barevná (to je dneska většina her) a retro-scifi (což lže).

Dokonce vsadím svou dobrou pověst na to, že devět z deseti náhodných kolemjdoucích by Alien Arena a Quake 3 na první pohled zaměnili. Také ve verzi 2008 vás čekají malé uzavřené mapy, ve kterých pobíháte super rychle, sbíráte různé klasické zbraně od raketometu po railgun, a snažíte se v single nebo multiplayer deatmatchi nebo týmové akci fragnout co nejvíce nepřátel. Stále je k dispozici stále stejně skvělý singleplayer a multiplayer, nabízející spoustu modů od deatmatche po capture the flag. Je zde devět zbraní, každá s dvěma módy střelby. Několik power-upů a „perků“ k nadesignování postavy. Hra stále zhusta podporuje Linux a co je asi nejdůležitější, stále se hraje velmi dobře.

alienarena08_scr02S čistým svědomím tedy mohu už na tomhle místě vydat finální verdikt. Alien Arena 2008 zůstává na špičce FPS freeware akcí a ačkoliv samozřejmě nepřináší razantní změnu hratelnosti, je i stále po čertech zábavná. Hra více hráčů bude vždy u těchto typů FPS zábavnější, nicméně i AA 08 nabízí nadprůměrně kvalitní boty, takže si zahrají i introvertnější z nás.

Pro vás ostatní zvídavější se ale pokusím i odpovědět na otázku, zdali nová verze přináší něco nového. Přeci jenom, Alien Arena je freewarovka (resp. tedy stand-alone mod), která má vlastní stránku na Wikipedii! Co tedy vedlo COR Entertainment k pokusu vytvořit každoroční ságu ala EA Sports?

alienarena08_scr02Pominu-li tuny drobných oprav, výrazně se zlepšila grafika, efekty a modely.  S tím trochu překvapivě klesla i hardwarová náročnost. Pokusně jsem si stáhl i AA 07 a fungovala mi o dost hůře. Při všech těch nových efektech je až šokující, že AA používá v základu starý engine Quake II. Přibyly také nové mapy, přičemž mi asi nepřísluší je hodnotit po stránce level designu, nicméně minimálně po grafické stránce došlo opět ke značnému zvýšení detailu.

Od verze 7.20 je přítomný i systém odměn. Za určité zajímavější fragy, například strefení protivníka v letu, získáváte určité body. Za ně si pak můžete koupit jeden ze tří power-upů, například neviditelnost.

Vydávat hru natřikrát je může vypadat zbytečně, ale COR Entertainment se do třetice podařilo vybrousit Alien Arena k naprosté dokonalosti.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 236 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz