Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alien Arena 2008 – Arena bez Quaka potřetí

  13:19aktualizováno  13:19
Koulervoucí adrenalinová akce ze staré školy plná raketometů, rotačáků a vybuchujících hlav? Ano! Ale všechno má svůj háček, po jehož zatáhnutí celá může leccos utrhnout. Za tajemným podtitulem recenze se skrývá prostý fakt, že dnes máme co dočinění s novou verzí již dvakrát vydané hry…
100

Alien Arena 2008

Platforma: Freeware
Výrobce: COR Entertainment

  • Noví boti
  • Stále nadupaná akce
  • Hezčí & plynulejší grafika

Stáhnout

alienarena08_poster

alienarena08_scr01Jakkoliv je příjemné recenzovat už recenzované hry a pak za to pobírat honorář a propíjet ho pak v drahých nočních klubech, byl jsem dost na pochybách, má-li smysl se o Alien Arena zmínit. Alena Varkočková udělala dobrou práci při recenzování obou předchozích verzí. A i když i nová verze má co nabídnout, faktem prostě zůstává, že Alien Arena obecně je naprostý klon Quake III: Arena, popř. různých dalších Unreal Tournamentů a jiných frenetických převážně-multiplayerových akcí, které byly hodně v oblibě před několika lety. Hra o sobě tvrdí, že je arkádovitá (to je dneska většina stříleček), barevná (to je dneska většina her) a retro-scifi (což lže).

Dokonce vsadím svou dobrou pověst na to, že devět z deseti náhodných kolemjdoucích by Alien Arena a Quake 3 na první pohled zaměnili. Také ve verzi 2008 vás čekají malé uzavřené mapy, ve kterých pobíháte super rychle, sbíráte různé klasické zbraně od raketometu po railgun, a snažíte se v single nebo multiplayer deatmatchi nebo týmové akci fragnout co nejvíce nepřátel. Stále je k dispozici stále stejně skvělý singleplayer a multiplayer, nabízející spoustu modů od deatmatche po capture the flag. Je zde devět zbraní, každá s dvěma módy střelby. Několik power-upů a „perků“ k nadesignování postavy. Hra stále zhusta podporuje Linux a co je asi nejdůležitější, stále se hraje velmi dobře.

alienarena08_scr02S čistým svědomím tedy mohu už na tomhle místě vydat finální verdikt. Alien Arena 2008 zůstává na špičce FPS freeware akcí a ačkoliv samozřejmě nepřináší razantní změnu hratelnosti, je i stále po čertech zábavná. Hra více hráčů bude vždy u těchto typů FPS zábavnější, nicméně i AA 08 nabízí nadprůměrně kvalitní boty, takže si zahrají i introvertnější z nás.

Pro vás ostatní zvídavější se ale pokusím i odpovědět na otázku, zdali nová verze přináší něco nového. Přeci jenom, Alien Arena je freewarovka (resp. tedy stand-alone mod), která má vlastní stránku na Wikipedii! Co tedy vedlo COR Entertainment k pokusu vytvořit každoroční ságu ala EA Sports?

alienarena08_scr02Pominu-li tuny drobných oprav, výrazně se zlepšila grafika, efekty a modely.  S tím trochu překvapivě klesla i hardwarová náročnost. Pokusně jsem si stáhl i AA 07 a fungovala mi o dost hůře. Při všech těch nových efektech je až šokující, že AA používá v základu starý engine Quake II. Přibyly také nové mapy, přičemž mi asi nepřísluší je hodnotit po stránce level designu, nicméně minimálně po grafické stránce došlo opět ke značnému zvýšení detailu.

Od verze 7.20 je přítomný i systém odměn. Za určité zajímavější fragy, například strefení protivníka v letu, získáváte určité body. Za ně si pak můžete koupit jeden ze tří power-upů, například neviditelnost.

Vydávat hru natřikrát je může vypadat zbytečně, ale COR Entertainment se do třetice podařilo vybrousit Alien Arena k naprosté dokonalosti.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 236 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz