Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alien Cabal - invaze z vesmíru

  12:00aktualizováno  17. září 7:49
Typická doomovka z dřevních dob 3D akčních her, která jakoby z oka vypadla Dukovi nebo Blake Stonovi. Na Zemi se tentokrát usídlili mimozemšťané a je jen na vás, jak dlouho na ní vydrží a jestli se vůbec některému z nich podaří odletět zpátky.

Alien Cabal

Platforma: Freeware
Výrobce: QASoft

Stáhnout
Alien Cabal

Ačkoliv Alien Cabal vypadá, jako by patřil někam do doby Doomu či Duka, narodil se kupodivu až dlouho poté, co obě jmenované hry byly vydány. Roku 1997, kdy Cabal vyšel, už celý svět hrál a dohrál nejen ty starší kousky, jako byl Wolfenstein, Doom, Hexen, Heretic, Dark Forces a Duke Nukem, ale například i Quaka, který už graficky všechny dříve jmenované tituly o dost překonával. Přesto se firma QASoft ze záhadných důvodů rozhodla vydat cestou, kterou už všichni vývojáři 3D akčních her opouštěli, a vytvořila svého Cabala ve stylu, který se ze všeho nejvíc podobá Dukovi.

Příběhy sice u akčních stříleček nikdy nebyly důležitým prvkem (osobně si vůbec nepamatuji, jaká story se skrývala za Doomem, a na zábavě mu to nijak neubralo), ale Cabal má úvodní povídání tak legrační, že neodolám, abych vás s ním neseznámila.

Alien Cabal

Nejdříve si podivných jevů na obloze nikdo nevšímal. Když někdo ohlásil výskyt neidentifikovatelných létajících objektů, média ve spolupráci s vládou a armádou z jeho pozorování udělala výplody opilého individua nebo (v lepším případě) výmysly zneuznaného génia. Bohužel tak lidé jen přispívali ke katastrofě, jejíž vypuknutí se pomalu blížilo. Když se vládě konečně rozbřesklo a začala se o UFO zajímat, objevila pod jedním z měst mimozemšťanskou základnu, kterou si ufouni nikým nerušeni zatím vystavěli. Předstírajíc únik smrtícího viru, nechala armáda město vyklidit a vyslala do něj ... (pokud byste si mysleli, že aspoň několikasetčlenný vojenský výsadek, pak byste se spletli) ... jediného muže. Vás. Vaším úkolem je najít ve městě vstup do podzemního komplexu, postřílet uvnitř všechny mimozemšťany a pokud možno zničit všechno, na co dole narazíte.

Alien Cabal

Když jsem řekla, že se Cabal podobá Dukovi, měla jsem na mysli pouze grafiku. Humoru tady moc nenajdete, hra se tváří spíš vážně, ale pokud si pamatujete na to, jak se v Dukovi dala vysklívat okna a rozkopávat bedny, v tomhle za ním Cabal nijak nezaostává. Skrze skleněné okenní tabule sice není nikam vidět, ale když na ně vystřelíte, rázem modrá plocha zmizí a vy uvidíte na ulici. Bedny tady nebývají nikdy prázdné - nejčastěji narazíte na to, že jsou naplněné kravími vnitřnostmi (?) a když do nich kopnete, vyvalí se jejich obsah na podlahu. Podzemní chodby mají nejčastěji šedivou barvu, ale místnosti nejsou nikdy prázdné - tu visí vosí hnízdo, jinde leží obrovské nádoby plné červů a někde se u stropu houpe kus masa (nejspíš lidského).

Pokud se váš hlavní zájem v akčních hrách soustřeďuje na protivníky, tak ti, které budete mít na očích nejčastěji, vypadají jako agenti z Matrixu Alien Cabal(teda ne úplně, ale trochu přece). Přestože se tváří jako lidé, s lidským pokolením nemají nic společného - jsou to jen bezduché naklonované bytosti naprogramované mimozemšťany k jejich účelům. Kromě nich se na vás pod zemí budou vrhat například zmutované vosy, vytáhlí stříbrní robůtci nebo samotní jinozemci - zelené postavičky s žabí hlavou.

Hra má kolem deseti úrovní, sestava zbraní je tradiční (pistole, puška, granáty a tak dál), jen je trochu otravné, že se vystřílená zbraň se automaticky nenahradí první následující, ale zůstane vám v ruce a suše poštěkává naznačujíc, že náboje došly. Kdo má zájem oživit si dřevní doby 3D akcí, pro to by však Cabal mohl být dobrou volbou.

Autor:


Témata: UFO, Země (planeta)

Nejčtenější

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz