Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alien Raider - za nepřátelskými liniemi

  12:00aktualizováno  29. září 10:36
Týden se sešel s týdnem a na dveře opět zaťukala další z nekonečné řady vesmírných střílecích arkád. Tentokrát ovšem částečně i sbíracích - v Alien Raiderovi totiž musíte v roli lidského záškodníka emzákům odcizit co největší počet neidentifikovatelných barevných objektů a to celkem 70-krát v řadě.

Alien Raider

Platforma: Freeware
Výrobce: NET@ZEN

Stáhnout

Když jsem se naposled asi před desíti dny rozloučil s další vesmírnou arkádovou střílečkou, bylo mi hned jasné, že ono "sbohem" opět není definitivní. Jako podle jízdního řádu tu tedy máme s pravidelností až zarážející další mimozemský kousek - tentokrát kombinaci typické akčně-arkádové vyřazovačky říznuté ideou PacMana a okleštěného a protřepaného Arkanoidu. Ve finále ale samozřejmě nejde o nic jiného, než zběsilé drancování směrových šipek a nekonečné sbírání dalších a dalších bodů. Kdo miluje bezduchou akci, rozhodně nebude litovat.

Alien RaiderŘekne-li se PacMan, pravděpodobně si každý z vás představí jednu z desítek nejrůznějších variací legendární "požírací" hry, v níž hlavní hrdina sbírá barevné kuličky a zároveň uniká před mlsnými tlamami svých nenasytných nepřátel. A právě o tom Alien Raider je - o vysbírávání barevných předmětů (tedy lépe řečeno jejich vykrádání, budeme-li se držet doslovného českého překladu původního názvu hry). Jako každí pořádní emzáci si samozřejmě ani tady potvůrky zákeřnou krádež nenechají jen tak líbit a za kniplem moderních vesmírných poletuch se vám stylem kamikadze odhodlaně staví do cesty. Lépe řečeno - snaží se o to. Neustále a neuspořádaně browzdají hrací plochou a tiše doufají, že se jim díky relativně slušné početní převaze podaří vás obklíčit. Vy si jakožto oddaný zástupce všeho lidstva nemůžete Aliení komfort dovolit a budete se jako každý správný pozemský likvidátor muset spokojit s hrstkou životů, které vám přibudou vždy po úspěšném skončení každé z misí.

Barevně, osazstvem a obtížností diferencovaných úrovní je tu vcelku dostatek - ostatně úctyhodný počet dosahující čísla 70 snad uspokojí choutky i toho nejnáročnějšího střílecího náruživce. Jejich pointa je ale naprosto shodná - posbírat všechny barevné objekty rozseté ve tvaru různých geometrických útvarů po celé obrazovce a následně projít znenadání se objevivším teleportem do další dimenze, v níž už na vás netrpělivě čekají další hory nepřátel a desítky barevného fetiše.

Alien RaiderPo stránce technického zpracování patří Alien Raider mezi slušný nadprůměr. O dokonalosti se bohužel nedá mluvit ani v případě animace nepřátelských letadýlek, ani v případě nepříliš sympatických efektů. Naopak rozhodně víc než jen nadpůrměrné je velice hezké vymodelování hlavní, tedy vaší, vesmírné lodi. O zvucích a hudbě je pravděpodobně netřeba se rozepisovat, protože všichni moc dobře víme, že tyto dvě vlastnosti technického zpracování bývají pro většinu freeware tvůrců španělskou vesnicí a zřejmě bude ještě velmi dlouho trvat, než jimi začnou autoři zabývat se stejnou vážností, jak tomu činí například filmaři. Vraťme se ale zpět k samotné hře.

Jako velký přínos Alien Raidera hodnotím jednak existenci klávesové zkratky pro uložení vaší aktuální pozice ve hře, jednak přiměřenou úroveň obtížnosti, kterou navíc můžete snadno úplně ze hry vyšachovat použitím cheatů, jejichž přesný popis najdete v přiloženém readme souboru (vřele doporučuji neprohlížet do doby, než vás neustálé prohrávání přestane bavit). Krom příkazů pro skok do vyšších levelů tam najdete i zkratky pro přidání životů atd. - prostě podvodníkův ráj.

No a nezaujmou-li vás cheaty ani hromada levelů a naopak otráví neustálá stereotypnost a naštvou neustálé kolize s život-nectícími nepřáteli, pak můžete na Alien Raider s klidem zapomenout. Stejně jako každá jiná arkádová akčňárna vám totiž nic jiného než do nekonečna se opakující vysbírávání barevných blbůstek a uhýbání před poletujícími oponenty vám totiž nic jiného nenabídne. A obligátní moudrá rada na závěr: "Být první nemusí vždy znamenat vyhrát."

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz