Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Amoebic - řetězová reakce

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:33
Už vám Tetris leze krkem? Tak zkuste tetrisovou variaci pro tento den - Amoebic! Ne, nebojte se tentokrát to opravdu není o padajících kostičkách. Vždyť kuličky jsou o tolik hezčí!:) Ale teď už vážně, hra Amoebic určitě za vyzkoušení stojí.
70

Amoebic

Platforma: Freeware
Výrobce: Jordan Isaak

Stáhnout

AmoebicTetris! Jedni ho milují, druzí nenávidí a ti zbylí, ti jsou prostě jen přejedeni nejrůznějšími tetrisovými variacemi. Však si vzpomeňte, kolik nejrůznějších mutací této legendární hry jste již viděli. I pokud pomineme obyčejné plagiáty, zbývá toho ještě mnoho. Některé hry pouze rozšířily možnosti Tetrisu přidáním kostek složitějších tvarů či možností nastavení parametrů hry, jiné se pak pokusily pozměnit samotný princip hry. Nakonec jsme tu měli trojrozměrné tetrisy, tetrisy pro více hráčů a dokonce i tetris simulující drogové opojení. Jak možná víte z vlastní zkušenosti, některé z těchto projektů dokázaly herní legendu novými nápady oživit, zatímco jiné nikoliv.

Jednou z her, které svou předlohu nezapřou, je i Amoebic. Na první pohled sice nemusí být příbuznost se stařičkým Tetrisem úplně zřejmá, ale už po pár vteřinách hraní bude každý průměrně zkušený hráč vědět, která bije. AmoebicStejně jako v Tetrisu, i v Amoebic se budeme muset vypořádat s přívalem materiálu, který je nutné vhodným způsobem spojovat tak, abychom se ho postupně zbavovali. První drobnou změnou je, že namísto hranatých kostek jsou tímto materiálem kuličky různých barev a velikostí. Vaším úkolem pak bude spojovat kuličky stejných barev a tím se jich zbavovat. Pravda, to už tady také bylo, ale to hlavní, čím Amoebic vystupuje z řady, je něco jiného. Kuličky totiž nepadají pouze z vrchu, ale doslova ze všech směrů, a to pod různými úhly a různou rychlostí. Jakmile se pak některá z prolétajících kuliček dotkne shluku uprostřed obrazovky, okamžitě se k němu přilepí a máte-li štěstí, přilepí se ke kuličce stejné barvy. Setkají-li se takhle alespoň tři stejné barvy, nastane řetězová reakce, celá skupina zmizí a uvolní tak místo dalším. Celé to vypadá podobně, jako kdybyste skládali model molekuly.

Úkolem hráče je pohybovat shlukem kuliček a vystavovat ho nárazům prolétávajících objektů tak, aby se přichytily na těch správných místech, případně se vyhýbat kuličkám, jejichž barvy nelze spárovat. AmoebicJe třeba si také dávat pozor na kolize mezi prolétajícími kuličkami. Pokud se dvě volně se pohybující kuličky srazí, obě příslušně změní směr, případně i rychlost, což tu a tam překvapí. Podobně jako u Tetrisu, hra končí v okamžiku, kdy je shluk kuliček už příliš velký. Cílem je tedy vydržet co nejdéle.

Grafická stránka věci je v podstatě dost jednoduchá, nicméně pro účely hry zcela dostačující. Za zmínku však stojí povedená hudba, která vás bude při vašem snažení doprovázet. Pokud vás tedy vcelku originální myšlenka hry alespoň trochu nadchla, stačí už jenom si hru stáhnout z našeho archivu.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz