Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anakin's Castle Duels – výtečná česká strategie

  12:00aktualizováno  15. srpna 11:59
Výtečně vymyšlený herní systém má dnes recenzovaná česká strategie Castle Duels. Pokuste se dobýt rozmanitými zbraněmi hrad nepřítele a zachránit před zničením svůj vlastní. Zábava zaručena!
70

Anakin's Castle Duel

Platforma: Freeware
Výrobce: Anakin 77

Stáhnout

ACDVynikající strategická hra původem z Česka. Tak by bylo možné charakterizovat několika málo slovy dnes recenzovaný Anakin's Castle Duels. Jeho autor má na svědomí už několik jednodušších, ale velmi záživných her vyrobených za pomoci programu Game Maker. Tak vznikla i hra Castle Duels, ovšem na první pohled by to do ní řekl málokdo. Jedná se komplexní a zábavnou hru o dobývání hradů, jež tu nebyla od doby legendárních Mravenců od Gemtree Software. Nicméně srovnání s touto geniální gameskou není až tak úplně na místě, neboť zatímco Ants byli zábavou kartičkovou a tahovou, Castle Duels jsou tvrdá, neúprosná RTS. Oba protivníci mají na své straně hrad s určitým počtem životů a snaží se jej uchránit před útoky soupeře a naopak vlastními silami zničit ten jeho. K tomu lze využívat široké škály prostředků. Zpočátku to jsou jen rytíři, později přibudou lučištníci, děla, mágové a vylepšené verze všech těchto jednotek, záludní špióni a v neposlední řadě různorodá kouzla.

ACDAnakin's Castle Duels dobře pracuje s gradací. Zpočátku mají hráči dostupné pouze rytíře, postupně se jim do rukou dostávají stále lepší a lepší zbraně a i nepřítel neustále sílí a je čím dál tím obtížnější prokousávat se dále hrou. Její strategická náročnost tak také roste. Ze začátku jde o prosté sledování automaticky přibývajících peněz, přičemž hráč občas postaví důl, aby jejich přísun ještě urychlil, nebo vyšle na cestu k nepřátelské základně rytíře (ty je možné za bakšiš vylepšovat a zvyšovat jim sílu i počet životů). Každá další jednotka na ploše stojí jiný obnos – první rytíř pět set, další o polovinu více a tak dále, čímž je efektivně omezen počet bojujících a ze hry se tak stává kvalitní šachová partie. V dalších bitvách se do hry zapojují lučištníci – ideální ve chvíli, kdy jsou skryti za hradbami –, objevují se ničivá děla (prakticky jedinou protizbraní je nasazení kanónů vlastních, a tak je mise, kde je poprvé vlastní nepřítel, jednou z vůbec nejtěžších) a ke konci i čarodějové.

ACDMágové shromažďují magickou energii, vylepšují hráči jednotky a umožňují sesílat různorodá kouzla. Těmi si lze přidat suroviny, založit nový důl, zabít jednotky nepřítele či mu škodit v jeho zázemí. Magie přidává Castle Duels ještě na variabilitě a opět pozvedá herní zážitek. Oproti první misi a nudnému stereotypnímu vysílání rytířů tak v posledních bují skutečně taktická bitva: postavit hradby, nacpat za ně mágy, vylepšit si kouzly zázemí, vyrobit dělo, zničit soupeři hradby, postřílet jeho mágy, ubránit se jeho hrdinům... jedním slovem: taktické pošušňáníčko... V tomto kontextu je už pak celkem jedno, že grafické zpracování Castle Duels je spíše podprůměrné, animace velmi schématické a hudba tak otravná, že každý po pár minutách hraní raději vyrve reproduktory z příslušných děr a začne si pobrukovat melodie vlastní. Hratelnost, to je to, oč u počítačových her kráčí v první řadě: a tak návykovou a zábavnou realtimovou strategii, jako je Castle Duels, jsme tu neměli už dlouho!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 163 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz