Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ankazis 2020 - grafická extáze

  12:41aktualizováno  8:11
Nevadí-li vám u her slabší hratelnost a pídíte se spíš po dokonalé grafice, zřejmě vaše očko správně zabloudí na novou akční freewarovou hríčku Ankazis, v jejíž okouzlujících barevných světech strávíte nejen perný okamžik. A pozor - výjimečně budete tentokrát za snahu i odměněni :-)

Ankazis 2020

Platforma: Freeware
Výrobce: Cursoft

Stáhnout

Ankazis

Viděli jste už někdy hru, která sice nemá žádný smysl, zápletku a dokonce ani příběh, ale je téměř hříchem se jí vyhnout? Pokud vaše odpověď zní ne, máte právě nejlepší příležitost se s jednou takovou seznámit; Ankazis 2020 (s přídomkem The Sun, dále jen Ankazis) je na jednu stranu dost nezáživná a stereotypní třírozměrná střílečka, na stranu druhou grafický koktejl, který nám freewaroví tvůrci nemíchají každý den. Takže - je jen a jen na vás, zda tomuhe drinku odoláte, nebo jeho svodům podlehnete, v každém případě však bude dobře, když si o něm uděláte ucelenější představu přečtením téhle recenze :-).

Zatímco instalačka čítající víc jak 5 MB dat by mohla vzbuzovat dojem, že se vám pod ruku dostává superpromyšlené dílko zahranující tisícistránkový manuál a ovládání, na nějž nestačí ani ruce pianisty, ve skutečnosti je zvládnutí Ankazisu opravdová hračka. Stačí vám vlastně jenom a pouze myšítko - jeho pohybem určujete směr, jakým se vaše vznášedlo pohybuje, zatímco klikem na levé "tláčo" střílíte a klikem na to pravé svou loď jednoduše zastavujete (ovšem pouze ji, nikoli dení okolo). Stejně snadné je i plnění hlavního úkolu - totiž postupná eliminace jakýsi blíže nespecifikovaných nepřátel (prostě stačí likvidovat všechny texturou potažené předměty, které vykazují známky pohybu). Ti po vás zase pro změnu občas něco málo vystřelí, popř. se s vámi nadšeně srazí a tím vám způsobí (nemalou) škodu. Škoda se projevuje na ubývající energii a ta zase ovlivňuje, zda je vaše kocábka ještě způsobilá k pohybu či nikoli.

Ankazis

S nedostatem energie se však nemusíte jen tak smířit - pokud tedy nechcete. V každém levelu (které se od sebe mimochodem dosti evidentně liší designovým zpracováním) lze totiž na mnoha místech narazit na zvláštní energické power-upy, které vám ze způsobené bryndy pomohou rychle a efektně :-). To ovšem neplatí o odolných nepřátelích, kteří se snaží o něco trochu odlišného (přesněji o opak) - proto se sakramentsky vyplatí kontrolovat pravé tlačítko myši a v případě, že se nebezpečně rychle přibližujete palbě stále odolávajícímu sokovi, použít právě možnost na moment zastavit.

Zajmímavé na Ankazisu je, že neuznává žádný bodový systém, neinformuje vás o skóre, o počtech nepřátel - prostě o ničem. De facto je tedy hříčkou na jedno použití a to velmi primitivní střílečkou. Nicméně jen do té doby, než se zmíníme o její další přednosti a to grafickém zpracování. V jejím případě je to rozhodně na místě - tak obrovské množství textur, jaké obsahuje rozpackovaná verze Ankazisu se totiž jen tak nevidí. A navíc - a to se podržte - všechny ty nádherné obrázky a textury najdete přítomo v rootu hry jako soubory s příponou JPG. Dokážete si jistě sami přestavit, jak se dá takový poznatek využít (vzhledem k tomu, že hra je freeware :-).

Ankazis

Vraťme se ale ke hře jako takové. S její hratelností je to takřka stejně na štíru jako s promyšleností zákonitostí, jimiž se hra řídí. Dosti nelogické je nejen to, že sestřelené lodě ulétávají kamsi do vesmíru, ale také to, že kolizi s jiným vznášedlem představuje pouze prolnutí textur a následné snížení zbývající energie. Těžiště "zábavnosti" Ankazisu holt leží úplně jinde než v impresivní hratelnosti či originálním námětu - a s tím je třeba se smířit, dokud člověk neodejte zbytečně zklamán.

Na stranu druhou - 5 MB na hru jejích kvalit není mnoho (už čekám negativní ohlasy a flamewar ve fóru :-) a pokud k tomu všemu připočtete obrovské skladiště volných jpegů, které se vám tak dostává do ruky, mnozí z vás jistě bez dalšího vysvětlování pochopí, že ani tentokrát není důvod nad stažením téhle freewarovky váhat. A vám ostatním nezbyde než se podívat po něčem "intelektuálně vyspělejším" :-).

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz