Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apprentice – magická adventura

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 12:45
Být učedníkem u slavného čaroděje, to si Pib vždycky přál, přestože jeho otec byl rytíř jako vyšitý. Ale Pib je z jiného těsta a dnes má přijít jeho velký den, den jeho prvního kouzla. Jak se mu povede, to už je věcí hráče…
70

Apprentice

Platforma: Freeware
Výrobce: Herculean Effort Productions

Stáhnout

ApprenticeVelké freeware adventury jako King's Quest 2, The Uncertainty Machine či nedávno recenzovaná That Night Before nevycházejí každý den. Těch menších, ale neméně zajímavých projektů, se ovšem objevuje o poznání více – a jednou z takových přijemných her na pár desítek minut je i dnešní Apprentice od týmu Herculean Effort Productions, který vznikl pomocí nástroje Adventure Game Studio od Chrise Jonese.

Hra začíná poněkud zvláštním a od zbytku příběhu oddělených intrem, které si autoři klidně mohli odpustit. Hlavní hrdina, mladý čarodějnický učeň Pib, je v něm konfrontován s minulostí svého otce, jenž byl slavným rytířem, a je mu vnucena tato kariéra namísto jeho vysněné magie. Pib se brání, ale jde o klasickou noční můru, takže mu to není moc platné. Ráno se pak probouzí patřičně nervózní, dále ale motiv snu větší roli nehraje, takže nezbývá než věřit, že se v případných dalších pokračováních hry Apprentice rozvine.

ApprenticeDále se hra zaobírá velkým dnem Mortimera Pibswortha alias Piba, který má tentokrát přejít od teorie k praxi a vytvořit vlastní první kouzlo. Jeho postarší čarodějný mistr ho instruuje, že zatímco on si udělá výlet k blízké oáze pro kouzelnou vodu, Pib musí sehnat tři ingredience nezbytné k provedení magické procedury, jejíž výsledek má zůstat překvapením až do poslední chvíle. Těmi třemi ingrediencemi je sýr, okurka a oreganový prášek. Sýr se ovšem nikde poblíž nenachází, takže bude potřeba ho vyrobit z mléka blízké krávy, stále ještě to ale asi bude menší oříšek, než identifikovat oregano, jehož rostlinná podoba je Pibovi zcela neznámá, či zbavit nevrlou ženu na rozcestí jejího delikátního okurkového sendviče…

Apprentice má pěkný příběh, ucelený a dostatečně přízemní pro takto rozsáhlý projekt. Těžko lze na sedmi či osmi obrazovkách zachraňovat království, princeznu a svět, aniž by to působilo trapně, zápletka této adventury je ale na patřičné úrovni vzhledem k rozsahu a nabízí i překvapivou hořkou pointu. ApprenticeVelice dobrý je také game design, všechny úkony, kombinace předmětů i dialogy jsou, až na jednu dvě výjimky (otevírání klozetu a výměna sendviče za sendvičovou knihu) logické a s trochou snahy se dají vymyslet beze zkoušení všeho na všechno, což potěší.

Stylem je Apprentice klasická point'n'click adventura, i když ovládání mohlo být vyřešeno lépe. Trochu podivně jsou totiž všechny příkazy umístěny buď ve vyjížděcím panelu ve spodní části obrazovky, nebo pod klávesami 1, 2, 3 a 4 (podívej se, seber, mluv, použij), nedá se ale mezi nimi přeskakovat klikáním pravého tlačítka myši, které tak zůstává nelogicky zcela nevyužito. Navíc inventář je zpracován v podobě kouzelné knihy sice hezky stylově, ale najednou je možné se dívat pouze na dva předměty, což nutí hráče listovat v extrémním případě mezi až deseti objekty stylem skoro jako v Tomb Raideru, což opravdu není optimální.

Grafické zpracování je primárně děláno pro rozlišení 320x240 Apprenticea i když funguje i v rozlišeních vyšších, je znát trocha rozpixelovanosti. Ovšem jinak lze proti její kreslené nádheře jen málo co namítat, především Pibův pokoj, vnější pohled na čarodějnou věž a vnitřek stodoly po ní jsou zpracovány opravdu lahůdkově, ale ani ostatní lokace nezaostávají. V tomto kontextu trochu zklame Pib, který jednak není nakreslen příliš detailně a jednak se pohybuje trochu kostrbatě a podivně. Ovšem hudba je vynikající, sice docela krátká, ale zase tak brzy se neoposlouchá, jde o příjemné pohádkové melodie, které utkví v paměti na delší dobu po dohrání hry.

Vše podstatné již bylo řečeno, volbu, zda poněkud delší soubor stáhnout či nikoliv, už necháme na každém, snad jen připomenu, že opět na Plných hrách nechybí návod.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

57 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz