Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arcanoid 3 – ultimátní česká arkáda

  12:00aktualizováno  6:25
Český vývojář Ruda Kos představuje vynikající variaci na klasický arkanoid. Sama o sobě má sice 83 levelů a navíc umožňuje snadnou tvorbu nových a disponuje celou řadou bonusů a zábavných herních prvků.
70

Arcanoid 3

Platforma: Freeware
Výrobce: Ruda Kos

Stáhnout

Arcanoid 3Arcanoid, to je jedna z nesmrtelných klasik a nejčastěji vídaných her ve volně šířitelné oblasti. Podobně jako Pacman či Super Mario tenhle titul bodoval ve své době jednoduchostí námětu a neuvěřitelnou chytlavostí – a stejně jako oni se dočkal tisíců variací a klonů v nejrůznějším provedení. Na jedné straně stojí nemastné neslané pomocí Game Makerovského tutoriálu vyrobené hry jako Mickey's Breakout nebo český Arkanoid od Nov Softu, na straně druhé Arcanoid Sounboss Games či třeba dnes recenzovaný Arcanoid 3, poslední a finální verze této hry od českého autora Rudy Kose. Jeho nabídka je stejně perfektní, jako hratelnost, a tak je těžké držet se, aby recenze nebyla pouhopouhou snůškou superlativů. Slov v nejvyšším adjektivním stupni není zase tolik – a není nic horšího, než opakující se a euforii podléhající recenzent. Ale dost už plkání, bryskně vzhůru do útrob Arcanoidu 3, jenž připlul skrze lokační systém Plných her.

Arcanoid 3Arcanoid 3 nabízí tradiční hratelnost. Ve spodní části se pohybem myši zleva doprava a naopak posouvá plošinka, jíž se hráč snaží odrážet míček tak, aby rozbil všechny rozbitelné kostičky, jež má nad hlavou. Na to se pak nabaluje celá řada herních mechanismů – některé kostičky jdou rozbít až na poněkolikáté, jiné vůbec, z některých vypadne náhodný power-up – a tyto po sebrání mohou přidat/ubrat život, zvětšit/zmenšit kuličku, přidat hráči střílny, jimiž může pohodlně ničit všechno nad sebou, umístit do hry další kuličku, či ji proměnit na extra průraznou, jež se od rozbitých krychliček neodráží, ale prochází jimi jako nůž máslem – a to byl jen hrubý namátkový výčet efektů, jež tyto bonusy mohou mít. Celkový počet úrovní je těsně nad hranicí osmdesáti, a navíc Arcanoid 3 obsahuje přehledný a snadný editor, jenž umožňuje vytvořit jich hafo.

Arcanoid 3Editor (který je k vidění na posledním z obrázků u tohoto článku) je geniálním nápadem. Jednotlivé levely lze ukládat na disk či posílat přátelům, nakládání s nimi je přehledné a snadné. Grafické zpracování Arcanoidu 3 je na lehce nadprůměrné úrovni. Hra nehýři (leckdy zbytečnými) efekty a je spíše strohá, nicméně design menu a leckteré levely vypadají opravdu dobře. Hudba ve formátu MIDi je spíše nostalgická, ale postačuje. Hlavním trumfem Arcanoidu 3 nicméně rozhodně není technické provedení. Důležitá je hratelnost, a tu se povedlo vypilovat na vysokou úroveň. Jakkoliv hra nehýři originalitou, představuje dostatek zábavných prvků, jež hráče chytnou a nepustí – a její editor úrovní je velkým trumfem, jenž může leckoho přesvědčit o stažení a výrazně prodlužuje celkovou dobu u Arcanoidu 3 strávenou. V rámci mírného českého patriotismu, jenž se projevuje nejen tady na Plných hrách, ale i u místní konkurence, tak nezbývá, než odměnit Rudu Kose příznivým hodnocením a doporučením. Kdo stáhne, tentokrát opravdu neprohloupí…


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 98 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz