Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arden's Vale – pohádková exkurze

  23:15aktualizováno  23:15
Pohádky, jaké jsme slýchali ve svých nejútlejších dobách si pamatuje většina z nás. Arden's Vale jednou takovou je.
70

Arden's Vale

Platforma: Freeware
Výrobce: Antipus

  • pohádkově naivní příběh (Což ale může být pro někoho i zápor.)
  • technické zpracování
  • pěkná hudba
  • neinovativní v každém směru

Stáhnout

Jako v příbězích, které jste slýchávali, když jste byli ještě spávali s oblíbeným plyšovým medvědem pod hlavou. Takového typu je i příběh Arden's Vale. Hlavní hrdinka Riel se musí jednoho dne vydat na nebezpečnou cestu daleko za svůj rodný kraj, aby zachránila svou nemocnou sestru, kterou proklel zlý a nerudný čaroděj. Proč ji proklel? To ona netuší a stejně tak to netuším ani já. Ale co, dějové kiksy nechejme stranou, tohle je pohádka a pokud si vzpomínám, málokterá pohádka je po logické stránce příběhu kdovíjak vyvážená. Tohle ve světě dětské fantazie přece vůbec nehraje roli.

Arden_02

Je ohrané příběhové klišé obhajitelné v případě pohádky? Myslím v případě klasických dětských příběhů, ne v případě moderních a poměrně inovativních fantastických pohádek jako je Harry Potter a jemu podobných. Je chyba, když je zlo v těch tisících variacích na Červenou Karkulku nebo Šípkovou Růženku pokaždé poraženo? Pokud úplně pomineme fakt, že pohádky primárně sloužily (A možná ještě slouží.) jako příběhy vyprávěné před spaním a měli nějaký výchovný charakter, je v pořádku, že ve světě literárním neexistuje zatuchlejší police na knihy, než ta, kde se válí právě pohádky? Že není možné vytvořit moderní a svěží pohádkový příběh, který stále obsahuje všechny ty naivní atributy jako klasické příběhy o žabákovi, krásné princezně a mnoha dalších? Četli jste Malého prince?

Arden_06
Arden_05

Arden's Vale je klasickou adventurou, ovládanou pomocí myši a dvou tlačítek, které na ní v dnešní době má snad každý. Pravým přepínáte příkazy, které má hrdinka Riel ve světě provádět a levým je vykonáváte na určitém místě či předmětu. Klasika, stejně jako ten příběh. To, že hra ovšem nijak nevystrkuje svou hlavu nad průměr ostatních her tohoto typu není v jejím případě zase až taková tragédie. V mnoha případech ano, v jejím ne. Co na Arden's Vale je k povšimnutí je kromě poměrně povedené grafiky (Která se ovšem také nijak výrazně neodlišuje od zbytku her.) především hudební podkres. Zvláštní kytarové rytmy mi připomněly překrásné doby strávené na pláních v Might and Magic a k Arden's Vale skutečně sednou.

Arden_03

Arden's Vale je dalo by se v jádru říci průměrnou hrou. Ne ve smyslu hodnocení, ale svého postavení mezi ostatními adventurami. Nevybočuje ze zajeté řady a od hráče nevyžaduje nic, co by nečekal. Stačí to? Vlastně ano. Vše ve hře po technické stránce šlape jako hodinky a na výraznější problém jsem nenarazil. Hraje se celkem svižně a nakonec, i když dobro zase zvítězí nad zlem, budete mít dobrý pocit z toho, že jste hru pokořili. Možná si na ni za nějaký čas nevzpomenete, ale to často ani na ty pohádky, které vám vaši rodiče tenkrát vyprávěli.

Mimochodem, já stále spím s plyšovým medvědem pod hlavou.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

10 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz