Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ark 22 – v hlubokém vesmíru

aktualizováno 
Daleko od civilizace se za tajemných okolností zřítila průzkumná loď Archa 22. Příběh tajemný jako hrad v Karpatech může začít!
60

Ark 22

Platforma: Freeware
Výrobce: Srehpog

  • OBROVSKÝ herní svět
  • DESETIHODINOVÁ hratelnost
  • Všeobecná nedotaženost
  • Všeobecná zmatenost

Stáhnout

ark22_poster

ark22_01Daleko z dob, kdy svět ještě mluvil o Saddámu Husseinovi jako o iráckém prezidentovi a Bring Me To Life plnila čelní příčky hitparád, tedy z roku 2003, jsem vytáhl Ark 22, polské sci-fi RPG na tehdy ještě relativně novém RPG Makeru. Tajemná retrospektivní story o tom, jak v hlubokém vesmíru havarovala průzkumná vesmírná loď Archa 22 má ale bohužel schopnějšího scénáristu, než vedoucího vývojáře.

Měl jsem tu možnost recenzovat řadu zajímavých her na RPG Makeru a troufnu si tvrdit, že i dnes může takový Super Columbine Massacre RPG! uspět u hráčů jako nevšední herní herní zážitek, byť RPG Maker je už starý jako hnědý uhlí. Problémem Ark 22 ale je, že hra zvolený engine ani náhodou nevyužívá do té míry, jako konkurence.

ark22_02Zatímco většina úspěšných her na tomto enginu vsázela na skriptované sekvence i obrovský otevřený svět, a vždy také na časté souboje, první okamžiky v Ark 22 si pravděpodobně zařadíte mezi takové strhující momentky vašeho života jako je návštěva muzea propisovacích tužek či celodenní hlídání vřeštících dětí. Jakmile se totiž objevíte na palubě lodi není jasné, co vlastně máte dělat.

ark22_04Kupředu se dostáváte metodou pokus-omyl, čili si vyslechnete nudné dialogy desítek postav, z nichž asi půlka vám bude nabízet kafe, než shodou okolností narazíte na tu, která vás posune v ději dále. Bohužel, tento design je symptomatický i pro další úrovně Ark 22 (byť jsem hru, proč lhát, samozřejmě nedohrál) a je příznačné, že byť fanoušci jásající na oficiálních fórech nad krutěhustou délkou (údajně více jak 10 hodin) a obrovskými možnostmi hry, jedním dechem dodávají, že zakysli už v prvním kole a potřebovali k postupu dále návod...

ark22_03Co tu máme dále? V gigantickém nelineárně prozkoumávaném světě Ark 22 není problém se velmi rychle ztratit – přitom stačilo vytvořit jednoduchou přehlednou globální mapu, po které by panák chodil do "podlokací". Navíc, jak můžete vidět na obrázku vedle, příliš mnoho lokací je až absurdně zbytečných a nudných. Příběh sice zní zajímavě, ale jelikož je prokládán takovými zbytečnostmi jako questy o hledání palivových (či jakých) krystalů, je zbytečně rozmělňován. V dialozích si můžete vybrat maximálně tak ANO, NE nebo KOUPIT KAFE. A vše korunují zmatené souboje.

RPG Maker umožňuje divy, ale k vytvoření dobrého produktu jenom dobré nástroje nestačí. Autor hry, jakýsi Srehpog, vytvořil desetihodinové RPG a jen díky tomuto monumentálnímu rozsahu neklesl Ark 22 pod čáru průměru. Jen pro fanatické milovníky RPG!

PS. Až po sepsání obou recenzí jsem zjistil, že vynikající nová skákačka Umbrella Adventure je prý od stejného vývojáře (byť se mezitím přejmenoval). Čest pokroku, kterého během těch několika let dosáhl!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 35 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz