Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Around the World in 33 Days – cesta (infantilního) ninjy

aktualizováno 
Dlouhá a konzolově zpracovaná koule slizu přistává na našich počítačích.
80

Around the World in 33 Days

Platforma: Freeware
Výrobce: iluvfaz

  • Stylizace
  • Délka
  • Rozlišení
  • Monotónní

Stáhnout

around33_01

around33_01Není pochyb, že letošní léto bylo narvané výjimečně kvalitními arkádami. Infantilní Mr. Frogatto, experimentální They Need To Be Fed, klasická GunGirl 2 i velkolepí Privates jakoby vlily krev do žil de facto nejstaršímu žánru na poli videoher. Arkáda Around the World in 33 Days, favorizovaný vítěz soutěže YoYo Games, sbírá jedno kritické ocenění za druhým a zdá se, že se díky ní potvrdí přísloví "to nejlepší nakonec". Je ale skutečně o co stát?

V Around the World přeberete kontrolu nad černou koulí slizu, která úmyslně vypadá jako ninja, a vašim cílem je osvobodit biomy, abyste zrušili válku mezi dvěma kmeny – nebo tak nějak, příběh tu skutečně není důležitý a slouží jenom jako vysvětlení, proč cestujete z jednoho pěkného prostředí do jiného pěkného prostředí.

around33_02Při tom se vám nebude měnit pouze pozadí, ale dojde i na výraznější překvapení co se herních mechanik týče. Jednou bude vašim cílem jenom nasbírat dostatek bodů, jindy zase budete utíkat před postupující tmavou stěnou, dojde i na uhýbání raketám a dokonce i volejbalovou sekvenci. Vaše koule slizu se při tom všem hýbe v souladu s fyzikou, takže je třeba se odrážet od stěn i cpát skrze tenké škvíry. Zamrzí konzolové ovládání a malé rozlišení obrazovky, to je ale evidentně daň za zadání od YoYo Games.

Logika říká, že v tak verzatilně zařízené hratelnosti se nepovede všechny části hry vychytat, a i to je bohužel případ Around the World. Je pěkné, že v minihře musíte uhýbat padající baráži raket, ale co naplat, když tato přenudná sekvence trvá dlouhé dvě minuty? Je roztomilé, že je přítomná volejbalová část, jenže v ní stejně častokrát skončíte mimo dějiště, z čehož vás vykurýruje jenom restart levelu. Nakonec i ona slizovost samuraje, tolik připomínající oceňovaný Gish, je tu pouze na efekt – žádné plazení po stropech vás nečeká, maximálně vám občas hra umožní promáčknout se spárou, kterou byste tak jako tak museli jít.

around33_03Vrcholem nedopečenosti jsou potom občasné programové bugy, které zapříčinily, že jsem Around the World původně nemohl recenzovat. Ač poslední odstavec může znít jako silná filipika, Around the World rozhodně jsou vysoce nadprůměrnou hrou, která by ustála i nějakou tu prodejní cenu – to ale neznamená, že se automaticky jedná o dokonalou hru. Pár týdnů betatestování navíc a více práce na vyprávění by ji rozhodně neuškodily.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů

Témata: Raketa

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz