AscendAoN vás dovede na vrchol hory a na dno vašich sil

  15:05aktualizováno  15:05
Výstup na nebezpečnou horu v komiksové grafice a s úžasnou atmosférou ledové střechy, to je AscendAoN. Nebýt kratší herní doby, byla by to jedna z nejzajímavějších her posledních měsíců.
80

AscendAoN

Platforma: Freeware
Výrobce: 2 point 1 Studio

  • krásná atmosféra vysokohorského masívu
  • komixová grafika
  • nečekaný závěr
  • najít správnou cestu je výzva
  • krátké

Stáhnout

AscendAoN | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

AscendAoN

Zajímavá, i když trochu krátká hříčka AscendAoN vám v pohledu z vlastních očí zprostředkuje zkušenost ztraceného horolezce, který se snaží na úpatí opuštěné hory dovolat pomoci. Čeká vás zde zajímavá a obtížná hratelnost, komiksová grafika, nečekaný závěr a především překrásný zvuk praskajícího sněhu pod nohama.

Všimli jste si někdy, jak příjemný a uklidňující je zvuk, který vydává šlápnutí do čerstvě napadaného sněhu? Pokud ne, v AscendAoN si této libosti všimnete okamžitě. A pořádně si ji užijete.

AscendAoN

V roli ztraceného a opuštěného horolezce musíte po skalním masívu nasbírat pět kanystrů s benzinem, abyste mohli rozběhnout generátor pro napájení rádia, kterým si zavoláte pomoc. K dispozici toho moc nemáte a všudypřítomná vlezlá zima vám pomalu, ale jistě ubírá sil. Je třeba vydat se na cestu.

Hráč na zasněžené skalní stěně nachází horolezecké kotvy, které může na speciálních místech použít k výstupu. Po chvíli najde i zvláštní vystřelovací hák, se kterým se šplhá znatelně lépe, ale i tak je třeba být opatrný.

AscendAoN

"Munice" je velmi omezené množství, a tak je třeba pečlivě rozhodovat, kam lano vystřelit. Je možné (a nejspíš se to i stane), že vám nezbude než nahrát poslední uloženou pozici, protože vám došly veškeré prostředky, jak se dostat výš. Hra se ukládá u praporků, kterými je třeba projít, ale lze tak činit opakovaně.

Díky neutuchající sněhové bouři vám pomalu klesá život, znázorněný ukazatelem staminy. Ta je pomalu odsávána nejen zimou, ale především skákáním a rychlým během, takže je lepší si dvakrát rozmyslet, než skočíte.

AscendAoN

Občas je možné najít lékárničku, která staminu částečně doplní, ale ani těch není mnoho. Díky časovému presu je třeba jednat rychle, ale také optimálně. Je potřeba rozhodnout se, kudy se k cíli dostanete s co nejmenší námahou a s vynaložením co nejméně prostředků.

AscendAoN působí jako velmi zajímavá a originální hra. Šplhání po skalním masivu není zase tak běžnou hráčskou zkušeností a tady je navíc zpracováno kvalitně. Jediným skutečným problémem je, že hra je příliš krátká. Při nastudování správné cesty je možné ji dohrát za pět minut a hráče pak již překvapí jen nečekaným závěrem.

AscendAoN

Na druhou stranu je zážitek bojujícího o holý život zpracovaný skutečně dobře. Komiksová grafika je velmi pohledná a ke hře sedne stejně tak jako zahalení prostředí do bílého hávu. Díky absenci hudby je možné se plně zaposlouchat do praskajícího sněhu a hukotu ledového větru. Však si výstup v AscendAoN zkuste, šplhání ve zdejším podání je zdarma.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 4 čtenářů

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V Coffee Talk jste zároveň přítelem, psychiatrem i baristou

Coffee Tak

Lidé se u dobré kávy otevírají stejně jako na gauči psychologa. V Coffee Talk stačí jen naslouchat a sem tam zapnout...Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz